Pretenduoja tapti metų kultūros šviesuliais

Pretenduoja tapti metų kultūros šviesuliais

Pretenduoja tapti metų kultūros šviesuliais

Kultūros puoselėtojai Gražina ir Gediminas Andrašiūnai iš Kirnaičių kaimo  (Joniškio rajonas)  pristatyti Lietuvos radijo programos „Klasika“ laidos „Ryto allegro“ paskelbtam konkursui „2012-ųjų metų kultūros šviesulys“. Jie iš visos Lietuvos klausytojų siūlytų pretendentų pateko tarp penkių atrinktų kandidatų į minėtą titulą.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Kultūros srityje dirba abu

Gražina ir Gediminas Andrašiūnai Kirnaičių kaime pluša jau apie dvidešimt metų. Gražina vadovauja vietos kultūros namams, taip pat jau ne pirmus metus organizuoja renginius Jakiškių kaime.

Kartu su vyru Gediminu, Joniškio „Saulės“ pagrindinėje mokykloje ir Kirnaičų pradinio ugdymo skyriuje dirbančiu tikybos mokytoju, jie veda renginius joniškietiška tarme, šios šnektos moko mažuosius saviveiklininkus. O kiek papročių, burtų, pasakojimų Gražina papasakoja įvairių švenčių metu – sunku suskaičiuoti.

G. Andrašiūnas ypač vertina senovines liaudies dainas, giesmes ir stengiasi įrodyti, kad jos – pačios gražiausios.

Gediminas taip pat organizuoja gerumo akcijas, kartu su auklėtiniais mokiniais prieš didžiąsias metų šventes aplanko rajono senolius, pasveikina juos, pabendrauja.

Andrašiūnų puoselėjami gyvuoja Kirnaičių folkloro koletyvas „Klėčia“ ir Jakiškių folkloro kolektyvas „Ramulė“, kuris neseniai šventė savo vardo krikštynas.

„Klėčia“ koncertuoja ne tik Joniškio bei aplinkiniuose rajonuose – Pakruojyje, Radviliškyje, Akmenėje, bet ir keičiasi programomis su Panevėžio Velžio kultūros namais, Klaipėdos folkloro ansambliu „Pajūrio krantai“.

Kolektyvas pagal senovines tradicijas nufilmavo„Rugiapjūtės pabaigtuvės“, apie tremtinius „...tas erškėčiuotas mano kelias“.

Seną sodybą prikėlė naujam gyvenimui

Andrašiūnai, negailėdami laiko ir jėgų, nupirkę naujam gyvenimui prikėlė senovinę Kirnaičių kaimo sodybą su klėtimi, joje vietos atsiranda ir repeticijoms, šventėms, ypač – vasarą.

Ankstesnė savininkė, gyvenusi Šiauliuose, nepajėgė sodyba rūpintis. Kadangi teritorija neaptverta, žmonės ėjo skersai išilgai, tempė visokias šiukšles ir aplinka tapo sąvartynu.

Andrašiūnai šiukšles išvežė, kieme pasėjo žolynėlį, iš karklų nupynė tvorą.

Sodyboje stovėjo ir senas namas. Pirmiausia nauji šeimininkai jį norėjo sutvarkyti. Pastatas buvo apkaltas presuotu popieriumi. Kai ėmė šį plėšti, bandydami prieiti iki rąstų, paaiškėjo, kad mediena labai sutrešusi, todėl teko jį nugriauti. Dar išlikusią sveiką medieną panaudojo prieklėčio statybai.

Kai jau su folkloro kolektyvu ėmė rinktis į repeticijas, vieną dieną Andrašiūnai sužinojo, kad netoliese gyvenančių žmonių šuo daržinėje iškapstė seną kryžių.

Paaiškėjo, kad jo būta nulaužto nuo postamento, stovinčio klėtelės kieme. Tai paliudijo senieji kaimo gyventojai, tai buvo matyti ir pagal senas nuotraukas. Naujieji šeimininkai kryžių vėl pritvirtino savo vietoje.

Autorės nuotr.

VEDĖJAI: Gražina (pirma iš dešinės) ir Gediminas (kairėje prie mikrofono) Andrašiūnai kartu pašmaikštaudami veda renginius.

PRETENDENTAI: Gražina ir Gediminas Andrašiūnai pretenduoja tapti Lietuvos metų kultūros šviesuliais.

 

VERTINIMAS: Gediminas Andrašiūnas (dešinėje) ypač vertina senovines dainas ir giesmes, kurias atlieka suburtas Jakiškių kaimo kolektyvas „Ramulė“.