Prekybos centrų miestas

Prekybos centrų miestas

Pre­ky­bos cent­rų mies­tas

Šiau­lių mies­to ta­ry­ba pa­tvir­ti­no at­nau­jin­tą pre­ky­bos cent­rų iš­dės­ty­mo sche­mą, ku­ri li­be­ra­li­zuo­ja pre­ky­bos cent­rų sta­ty­bą. Nau­ji pre­ky­bos cent­rai ne­ga­lės dyg­ti tik se­na­mies­ty­je, ku­rio ašis – Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­ras. O vi­sur ki­tur – pra­šom, sta­ty­ki­tės.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

„Taš­kais“ ne­be­žy­mi­ma

Pre­ky­bos cent­rų (PC) iš­dės­ty­mo sche­ma – da­lis mies­to Bend­ro­jo pla­no. Es­mi­nis pa­si­kei­ti­mas – sche­mo­je ne­li­ko taš­ki­nio pre­ky­bos cent­rų žy­mė­ji­mo, at­si­ra­do jų kon­cent­ra­ci­jos zo­nos.

Po­li­ti­kams aiš­ki­na­ma­ja­me raš­te pa­brėž­ta, jog „ne­konk­re­ti­zuo­jant tiks­lios pre­ky­bos cent­rų ar pre­ky­bos įmo­nių vie­tos, neap­ri­bo­ja­mas jų skai­čius, ti­pas ar bend­ras plo­tas – to­kiu bū­du su­da­ro­mos pla­tes­nės ga­li­my­bės kon­ku­ren­cin­gam vers­lui“.

Sa­vi­val­dy­bės už­sa­ky­mu Bend­ro­jo pla­no ko­re­ga­vi­mą ir nau­ją pre­ky­bos cent­rų sche­mą ren­gė UAB „ Geo­met­ra“. Pro­jek­to va­do­vė Gied­rė Kar­pa­vi­čie­nė.

Tiks­lin­tos ir są­vo­kos, api­brė­ži­mai, kas yra pre­ky­bos cent­ras, kas – di­dy­sis cent­ras, o kas – pre­ky­bos įmo­nė.

Įvar­di­ja­ma, jog pre­ky­bos įmo­nė – tai pre­ky­bos ob­jek­tas, ku­rio plo­tas da­ugiau kaip 1 000 kvad­ra­ti­nių met­rų.

Pre­ky­bos cent­ras – pre­ky­bos ob­jek­tas, ku­rio plo­tas yra di­des­nis ne­gu 3 000 kvad­ra­ti­nių met­rų.

Di­dy­sis pre­ky­bos cent­ras – per 10 000 kvad­ra­ti­nių met­rų.

Tik ma­žes­nių par­duo­tu­vių – iki 1 000 kvad­ra­ti­nių met­rų – PC sche­ma ne­reg­la­men­tuo­ja. Šio ti­po pre­ky­bos įmo­nių reg­la­men­ta­vi­mas api­brė­žia­mas ki­to­se Šiau­lių mies­to bend­ro­jo pla­no da­ly­se.

Zo­nos – „re­ko­men­da­ci­nės“

Vi­sas mies­tas yra pa­da­ly­tas į 21 zo­ną, ku­rio­je ga­li­ma nau­jų pre­ky­bos cent­rų sta­ty­ba. Aštuonios įvar­dy­tos „rau­do­no­sio­mis“ ir api­brėž­tos iš­ti­si­ne rau­do­na li­ni­ja, čia ga­li­ma di­džių­jų pre­ky­bos cent­rų sta­ty­ba.

Jos pa­žy­mė­tos te­ri­to­ri­jo­se, ku­rio­se jau yra di­džių­jų pre­ky­bos cent­rų (pa­vyz­džiui, Til­žės gat­vė­je, Pra­mo­nės gat­vė­je). Apib­rėž­tos ir „sa­le­lės“, ku­rio­se jo­kių di­džių­jų pre­ky­bos cent­rų dar nė­ra (pa­vyz­džiui, Til­žės gat­vė­je, ties Gin­kū­nų san­kry­ža). Kuo rem­ta­si?

Vir­gi­li­jus Stat­kus, Ur­ba­nis­ti­kos plėt­ros ir ūkio de­par­ta­men­to di­rek­to­rius, „Šiau­lių kraš­tui“ ko­men­ta­vo, jog zo­nos nu­ma­ty­tos to­se vie­to­se, ku­rio­se pre­ky­bos cent­rai „jau yra na­tū­ro­je ar­ba sta­ty­bai lei­di­mai jau yra iš­duo­ti“.

Nus­ta­ty­ta, jog abie­jų ti­pų pre­ky­bos cent­rai (vi­du­ti­niai ir di­die­ji) ga­li bū­ti sta­to­mi prie ne že­mes­nės nei C ka­te­go­ri­jos gat­vės. Tu­ri bū­ti pa­sie­kia­mi vie­šuo­ju ir pri­va­čiu trans­por­tu. Au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo vie­tų skai­čius tu­ri bū­ti ne ma­žes­nis, kaip vie­na vie­ta 30 kvad­ra­ti­nių met­rų pre­ky­bos sa­lės plo­to.

Pre­ky­bos įmo­nės, ku­rių bend­ras plo­tas yra per 1 000 kvad­ra­ti­nių met­rų, ga­li at­si­ras­ti prie vi­sų ti­pų gat­vių.

Ta­ry­bos na­riai klau­sė, ar bus ga­li­ma už di­džių­jų pre­ky­bos cent­rų zo­nos to­kį cent­rą sta­ty­ti? Ar yra ko­kie „ta­bu“?

Pro­jek­tuo­to­ja tei­gė, jog vi­so­se zo­no­se „su­da­ry­ta ga­li­my­bė at­si­ras­ti bet ko­kio dy­džio pre­ky­bos cent­rams“. Bet „ker­ti­nis ak­muo“ – jie ga­lin­tys at­si­ras­ti ten, kur esa­ma inf­rast­ruk­tū­ra bū­tų pa­jė­gi ap­tar­nau­ti di­de­lį pre­ky­bos ob­jek­tą. Tad ir „už ri­bos“ ga­li at­si­ras­ti di­die­ji pre­ky­bos cent­rai.

„Nu­ma­to­me tik pa­lan­kiau­sią ga­li­my­bę, kur sta­ty­ti tam tik­ros ka­te­go­ri­jos pre­ky­bos cent­rą, bet yra ga­li­my­bė in­ves­tuo­ti ir ki­tur – ga­li­ma pa­si­reng­ti pro­jek­ti­nius pa­siū­ly­mus ir teik­ti Sa­vi­val­dy­bei svars­ty­ti“, – pa­ti­ki­no G. Kar­pa­vi­čie­nė.

To­kiu at­ve­ju sta­ty­to­jas tu­rė­tų rem­tis erd­vi­ne ur­ba­nis­ti­ne ana­li­ze, įver­tin­da­mas be­si­ri­bo­jan­čias te­ri­to­ri­jas, su­lauk­ti re­gio­ni­nės ar­chi­tek­tū­ros ta­ry­bos pri­ta­ri­mo, po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mo su tei­gia­ma iš­va­da, po­vei­kio vi­suo­me­nės svei­ka­tai ver­ti­ni­mo su tei­gia­ma iš­va­da, at­lik­ti triukš­mo ir oro tar­šos mo­de­lia­vi­mą, ku­rio vi­si ro­dik­liai pri­va­lo ati­tik­ti nor­mi­nius, – ir taip įro­dy­ti te­ri­to­ri­jos pri­tai­ky­mo ga­li­my­bę to­kiam ob­jek­tui.

O kaip elg­sis Sa­vi­val­dy­bė?

„Sche­mo­je nu­ma­ty­tos re­ko­men­da­ci­nės zo­nos, ku­rio­se ga­li kur­tis pre­ky­bos cent­rai, – at­sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ V. Stat­kus. – Šio­se zo­no­se jo­kio ypa­tin­go de­ri­ni­mo ne­rei­kia: pa­tei­ki pa­siū­ly­mą ir sta­tai­si, o no­ras ki­tur sta­ty­tis ga­li bū­ti ir neį­gy­ven­din­tas, jei­gu ne­su­si­de­rins.“

Kur drau­džia­ma?

Nau­jų pre­ky­bos cent­rų sta­ty­ba drau­džia­ma tik mies­to is­to­ri­nia­me cent­re. Šios zo­nos, ku­ri sche­mo­je žy­mi­ma pil­kai, ašis yra Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­ras – nuo Drau­gys­tės pro­spek­to iki Že­mai­tės gat­vės, o bul­va­ro priei­go­se ji yra ri­bo­ja­ma Auš­ros alė­jos ir Vy­tau­to gat­vės.

Plius šios cent­ro zo­nos „po­zo­nis“, ku­ria­me ga­lio­ja toks pat drau­di­mas, yra Vil­niaus gat­vės tą­sa nuo Že­mai­tės iki M. Va­lan­čiaus gat­vės – su čia jau esa­mais pre­ky­bos cent­rais ir tur­ga­vie­te.

„Šio­je is­to­ri­nio cent­ro zo­no­je prio­ri­te­tas ati­duo­da­mas ma­žoms par­duo­tu­vėms – iki 1 000 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to, – pa­brė­žė „Šiau­lių kraš­tui“ V. Stat­kus. – Sta­ty­ti nau­jų pre­ky­bos cent­rų čia ne­ga­li­ma, bet ga­li­ma at­nau­jin­ti pa­sta­tus su esa­mo­mis par­duo­tu­vė­mis ar pri­tai­ky­ti pa­sta­tus ma­žoms par­duo­tu­vė­mis, ne­ple­čiant nei pa­sta­to plo­to, nei aukš­tin­gu­mo.“

Taip pat nu­sta­ty­ta, jog pre­ky­bos ob­jek­to at­si­ra­di­mas kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­te ir jo te­ri­to­ri­jo­je ga­li­mas tik ne­pa­žei­džiant nu­sta­ty­tų pa­vel­do­sau­gos rei­ka­la­vi­mų, at­li­kus pri­va­lo­muo­sius ty­ri­mus ir pro­jek­ti­nius pa­siū­ly­mus su­de­ri­nus su pa­vel­do­sau­gi­nin­kais.

Šiau­lių oro uos­to, miš­kų, at­ski­rų­jų žel­dy­nų, bend­ro nau­do­ji­mo ir sau­go­mo­se te­ri­to­ri­jo­se, ku­rios pa­ten­ka į api­brėž­tas zo­nas ir ku­rios nė­ra šioms zo­noms pri­skir­tos, pre­ky­bos cent­rų sta­ty­ba ne­ga­li­ma.

Abe­jo­nių lie­ka

Mies­to Ta­ry­bos na­rei Dan­guo­lei Mar­tin­kie­nei už­kliu­vo, ko­dėl iš PC zo­nos „iš­kirp­tas kvad­ra­tė­lis“ Pu­rie­nų gat­vė­je?

„Dar prieš me­tus gir­dė­jau, jog ten no­rė­jo atei­ti vie­nas Lat­vi­jos pre­ky­bos cent­ras, bet lei­di­mo ne­ga­vo, – pa­si­da­li­jo su „Šiau­lių kraš­tu“ po­li­ti­kė. – Klau­sė­me, ko­dėl tos zo­nos ri­bos taip keis­tai nu­brai­žy­tos, ko­dėl pa­lei gat­vę brė­žia­ma ne iš­ti­si­nė, o „iš­kąs­ta“ li­ni­ja? Ne­va ten gy­ve­na­mie­ji na­mai su­pla­nuo­ti – bet pa­lei ke­lią dar so­čiai vie­tos.“

Ji pa­ste­bė­jo, jog ir prie Gin­kū­nų san­kry­žos „kaž­kaip keis­tai“ zo­na nu­brėž­ta: „Ga­vo­me iš ren­gė­jų at­sa­ky­mą – kaip Sa­vi­val­dy­bė už­sa­kė, taip nu­brė­žė­me.“

Po­li­ti­kė abe­jo­ja, ar iš tie­sų gy­ven­to­jai, ku­rių skly­pai ri­bo­ja­si su PC zo­no­mis, bu­vo su sche­ma su­pa­žin­din­ti. Ži­nan­ti, kad vie­nas sa­vi­nin­kas, ku­rio skly­pas ri­bo­ja­si su PC zo­na prie Gin­kū­nų san­kry­žos, Ta­ry­bos na­riams jau skam­bi­no ir ti­ki­no, jog ne­bu­vo in­for­muo­tas apie jo­kį pre­ky­bos cent­rą.

„Sug­lu­mau, kai iš ren­gė­jos iš­gir­do­me, jog di­die­ji pre­ky­bos cent­rai ga­li bū­ti sta­to­mi ir už api­brėž­tos zo­nos ri­bos, – sa­kė D. Mar­tin­kie­nė. – Kam ta­da sche­ma rei­ka­lin­ga?“

Ji svars­to, jog vers­le bū­da­mas žiū­ri į pa­tvir­tin­tą sche­mą, ma­tai nu­brėž­tas zo­nas ir ži­nai, kad čia tau bus ža­lia švie­sa. O jei­gu ga­li­ma ir už zo­nos ri­bų sta­ty­tis, tai „grei­čiau­siai vis­kas pri­klau­sys nuo to, kaip į tai pa­si­žiū­rės Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja – tas, kas duo­da lei­di­mus sta­ty­ti“.

„Kiek iš vi­so Šiau­liuo­se rei­kia di­džių­jų cent­rų?“ – re­to­riš­kai klau­sė po­li­ti­kė.

Pa­mir­šo Rė­ky­vą

Mies­to Ta­ry­bos na­rys Ge­de­mi­nas Vyš­niaus­kas at­krei­pė dė­me­sį į Rė­ky­vos si­tua­ci­ją. Čia dau­gė­ja gy­ven­to­jų, bus re­konst­ruo­ja­ma Ba­čiū­nų gat­vė, o pre­ky­bos cent­rų sta­ty­ti ne­nu­ma­ty­ta.

Jam taip pat ke­lia abe­jo­nių pa­ti­ki­ni­mai esą, jei­gu čia at­si­ras sta­ty­to­jas, tai gaus ir lei­di­mą sta­ty­tis.

„Ša­kė­mis ant van­dens ta sche­ma nu­brai­žy­ta, – tei­gė „Šiau­lių kraš­tui“ po­li­ti­kas. – Ži­nant mū­sų uo­lų biu­rok­ra­ti­nį apa­ra­tą, tai bus taip: at­si­vers sche­mą, nė­ra zo­nos – ir vi­so ge­ro vers­li­nin­kui pa­sa­kys.“

Pap­ra­šęs, kad nors pro­to­ko­li­ne tvar­ka at­si­ras­tų nuo­sta­ta, jog Rė­ky­vo­je bus spren­džia­mas pre­ky­bos cent­rų sta­ty­bos klau­si­mas.

Jo nuo­mo­ne, ne­rei­kia vers­lo ri­bo­ti, tik kon­ku­ren­ci­ja kai­nas ga­lin­ti su­re­gu­liuo­ti.

„Lidl“ atė­ji­mas, pa­vyz­džiui, tu­rė­jo įta­kos ki­tų cent­rų kai­noms, – ma­no po­li­ti­kas. – O pas mus kai­nos yra per di­de­lės – di­des­nės ne­gu pa­sau­li­nės, pa­ts tuo įsi­ti­ki­nau: nu­va­žia­vęs į Ame­ri­ką net amo ne­te­kau pa­ma­tęs, jog „Adi­das“ ba­tai kai­nuo­ja tik 20 do­le­rių, „Le­wis“ džin­sai – 12 do­le­rių.“

Skai­čiai ir fak­tai

Sche­mos ren­gė­jai nu­ro­do, jog Šiau­liuo­se yra 6 di­die­ji pre­ky­bos cent­rai (per 10 tūks­tan­čių kv. m plo­to), 28 pre­ky­bos cent­rai (per 3 tūks­tan­čių kv. m), 34 pre­ky­bos įmo­nės (per 1 000 kv.m).

Pen­kiuo­se di­džiau­siuo­se Lie­tu­vos mies­tuo­se pre­ky­bos cent­rų plo­tas, ten­kan­tis 1 000 gy­ven­to­jų, yra 2–3 kar­tus di­des­nis nei bend­ras ša­lies ro­dik­lis, ku­ris su­da­ro apie 360 kvad­ra­ti­nių met­rų.

Šiau­liai iš di­džių­jų mies­tų pir­mau­ja.

Šiau­liuo­se šis ro­dik­lis su­da­ro 1 065 kv. m, Klai­pė­do­je – 1 059 kv. m, Vil­niu­je ir Kau­ne – apie 800 kv. m, Pa­ne­vė­žy­je – apie 600 kv. met­rų.

UAB „Geo­met­ra“ ir UAB „Ober Haus“ duo­me­nys (2016 m. IV ketv.)

Ša­lia „Ak­ro­po­lio“ pa­sta­ty­tas „Lidl“ pre­ky­bos cent­ras pa­di­di­no pre­ky­bi­nin­kų kon­ku­ren­ci­ją ir at­ne­šė ma­žes­nių kai­nų.

Til­žės gat­vė la­biau­siai ap­krau­ta pre­ky­bos cent­rų – ir to­liau čia bus ga­li­ma di­džių­jų pre­ky­bos cent­rų sta­ty­ba.

Sa­vi­val­dy­bės vi­zua­li­za­ci­ja, PC išdėstymo sche­ma

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­re ža­lia švie­sa už­de­ga­ma ma­žoms par­duo­tu­vėms, o re­konst­ruo­ti esa­mas bus ga­li­ma tik ne­ple­čiant pa­sta­tų plo­to ir aukš­tin­gu­mo.

Vir­gi­li­jus Stat­kus, Ur­ba­nis­ti­nės plėt­ros ir ūkio de­par­ta­men­to di­rek­to­rius, sa­ko, jog pre­ky­bos cent­rų zo­nos yra re­ko­men­da­ci­nės.