Prekybos centrai – kur nori?

Prekybos centrai – kur nori?

Pre­ky­bos cent­rai – kur no­ri?

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je va­kar vie­ša­me svars­ty­me pri­sta­ty­ta ko­re­guo­ja­ma mies­to Bend­ro­jo pla­no da­lis, su­si­ju­si su pre­ky­bos cent­rų iš­dės­ty­mu. Nuo di­džių­jų cent­rų plėt­ros ban­do­ma gin­ti tik mies­to cent­rą ir cent­ri­nės tur­ga­vie­tės zo­ną, ku­rio­je jau pil­na pre­ky­bos cent­rų. Ki­tur jie ga­lės dyg­ti, jei­gu in­ves­tuo­to­jas įro­dys, kad sta­ty­ba ga­li­ma.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@ skras­tas.lt

Kas yra pre­ky­bos cent­ras?

Sa­vi­val­dy­bės už­sa­ky­mu pre­ky­bos cent­rų iš­dės­ty­mo sche­mą ko­re­guo­ja Kau­no UAB „Geo­met­ra“. Pro­jek­to va­do­vė Gin­ta­rė Kar­pa­vi­čie­nė pri­mi­nė, jog dar 2013 me­tais ap­lin­kos mi­nist­ro įsa­ky­mu bu­vo pa­nai­kin­tos tai­syk­lės, reg­la­men­tuo­jan­čios pre­ky­bos cent­rų iš­dės­ty­mą ir sta­ty­bą.

„Nė­ra tai­syk­lių, ku­rios api­brėž­tų tą ūki­nę veik­lą, tai va­do­vau­ja­mės tarp­tau­ti­ne pra­kti­ka“, – sa­kė G. Kar­pa­vi­čie­nė.

Sche­mo­je at­si­sa­ko­ma nau­jų pre­ky­bos cent­rų taš­ki­nio žy­mė­ji­mo.

Taip no­ri­ma su­vie­no­din­ti kon­ku­ren­ci­jos ga­li­my­bes ne­nu­ma­tant iš­ski­ria­mo­se te­ri­to­ri­jo­se pre­ky­bos cent­rų skai­čiaus.

Apib­rėž­tos di­džių­jų pre­ky­bos cent­rų kon­cent­ra­ci­jos zo­nos. Pas­ta­ro­sios sie­ja­mos su jau esa­ma pa­lan­kia su­si­sie­ki­mo inf­rast­ruk­tū­ra, in­ten­sy­vaus eis­mo gat­vė­mis.

Pre­ky­bos cent­rų kon­cent­ra­ci­jos zo­nos pa­pil­do­mos šiau­ri­nė­je mies­to da­ly­je prie Til­žės gat­vės. Bet iš es­mės sche­mo­je fik­suo­ja­ma esa­ma pre­ky­bos cent­rų iš­si­dės­ty­mo si­tua­ci­ja. Tik pa­gal „tarp­tau­ti­nę pra­kti­ką“ tiks­li­na­mos są­vo­kos, kas yra pre­ky­bos cent­ras, kas pre­ky­bos įmo­nė – pa­gal pa­skir­tį ir plo­tą.

Reg­la­men­tuo­ja­ma, jog pre­ky­bos cent­ro pa­grin­di­nė pa­skir­tis – pre­ky­bos plo­tų nuo­ma. Ob­jek­tas pre­ky­bos cent­ru lai­ko­mas, kai jo plo­tas yra per 3 000 kvad­ra­ti­nių met­rų, o di­džiuo­ju pre­ky­bos cent­ru – kai plo­tas su­da­ro virš 10 000 kvad­ra­ti­nių met­rų.

Abie­jų ti­pų pre­ky­bos cent­rai ga­li bū­ti sta­to­mi ne prie ma­žes­nių, kaip C ka­te­go­ri­jos gat­vių.

Įvar­di­ja­ma, ir kas yra pre­ky­bos įmo­nė: di­de­lė ir vi­du­ti­nė – virš 1 000 kvad­ra­ti­nių met­rų, ma­ža – iki 1 000 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to. Jos sche­mo­je ne­reg­la­men­tuo­ja­mos ir ga­li kur­tis prie bet ko­kių mies­to gat­vių.

Va­ria­ci­jos dėl bal­tų­jų“ ir „juo­do­sios“ zo­nų

Pro­jek­to va­do­vė tei­kia­mą sche­mą pa­va­di­no „ur­ba­nis­ti­ne vi­zi­ja, ku­ri nu­sa­ko plėt­ros gai­res“. Ji esą ne­var­žo in­ves­tuo­to­jų pla­nų. Bet svars­ty­mo da­ly­viai tuo sua­be­jo­jo.

Pa­vyz­džiui, svars­ty­mo da­ly­viai „bal­to­sio­mis“ zo­no­mis įvar­di­jo Bal­tų, Du­bi­jos, Ar­chi­tek­tų gat­ves. Tai, ar ga­lės čia iš­kil­ti di­die­ji pre­ky­bos cent­rai? Da­bar nė­ra nu­ma­ty­ti.

Sche­mos ren­gė­ja ti­ki­no, jog ga­lės: "Pa­si­ren­gus ir įro­džius, kad čia ga­li bū­ti di­de­li pre­ky­bos cent­rai.“

Jos žo­džiais, rea­lus po­rei­kis da­bar nė­ra nu­ma­ty­tas, bet jis esą ga­li bū­ti ver­ti­na­mas at­ski­rais pro­jek­ti­niais pa­siū­ly­mais.

„In­ves­tuo­to­jui rei­kės tik at­lik­ti pa­pil­do­mus dar­bus – pa­reng­ti ga­li­my­bių stu­di­ją, po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mą, – iš­var­di­jo G. Kar­pa­vi­čie­nė. – In­ves­tuo­to­jas ir Sa­vi­val­dy­bė tu­rės tar­tis.“

Ar­chi­tek­tas Da­rius Ja­ku­baus­kas pik­ti­no­si, jog teis­mais gre­sia dvip­ras­miš­kos si­tua­ci­jos, kai jas „trak­tuo­ti, kaip no­ri“, pa­lie­ka­ma be­si­kei­čian­tiems Sa­vi­val­dy­bės po­li­ti­kams ir val­di­nin­kams.

Jis pa­brė­žė, jog to­kia si­tua­ci­ja ku­ria­ma dėl „juo­do­sios zo­nos“, į ku­rią įtrau­kia­mas ne tik mies­to cent­ras (Vil­niaus gat­vės bul­va­ras su priei­go­mis), bet cent­ri­nės tur­ga­vie­tės su priei­go­mis zo­na – nuo Že­mai­tės gat­vės iki Va­lan­čiaus gat­vės. To­dėl čia nu­ma­to­ma tik iki 1 000 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to pre­ky­bos ob­jek­tų sta­ty­ba.

„Tik iki Že­mai­tės gat­vės brėž­ki­te cent­ro zo­ną, nes už jos jau pil­na pre­ky­bos cent­rų, di­des­nių nei 1 000 kvad­ra­ti­nių met­rų, – siū­lė D. Ja­ku­baus­kas. – Da­bar da­ro­te ne­są­mo­nę. Jei­gu po 2–3 me­tų in­ves­tuo­to­jas no­rės sto­gu deng­ti tur­ga­vie­tę ar su­jung­ti pre­ky­bos cent­rus – jam ne­bus leis­ta. Už­ker­ta­te ke­lią re­konst­ruo­ti tur­gaus aikš­tę, nors nie­kas pen­kių aukš­tų pa­sta­to čia ne­sta­tys. Kaž­kie­no in­te­re­sus gi­na­te.“

Vi­ce­me­ras Do­mas Griš­ke­vi­čius klau­sė, kas bus, jei­gu ar­chi­tek­to pa­siū­ly­mas bus priim­tas?

„Teis­mi­nių gin­čų ne­be­liks“, – at­sa­kė svars­ty­mo da­ly­vis, at­sto­vau­jan­tis Šiau­lių ban­ko tur­to fon­dui, suin­te­re­suo­tam sta­ty­bo­mis Va­lan­čiaus gat­vės 18 skly­pe. Jis, be­je, bu­vo pa­ti­kin­tas, jog bus pa­žy­mė­tas pa­gei­dau­ja­mas skly­po už­sta­ty­mas.

„Tai ir paaiš­kė­jo, dėl ko tas pla­nas ko­re­guo­ja­mas – gais­rai ge­si­na­mi“, – re­ziu­ma­vo ar­chi­tek­tas Al­gi­man­tas Čer­niaus­kas.

Jo žo­džiais, pra­leis­tas es­mi­nis da­ly­kas – kaip į mies­to ur­ba­nis­ti­nį au­di­nį įsi­riš pre­ky­bos cent­rai.

„Iki šiol jie dy­go sti­chiš­kai, – pri­mi­nė ar­chi­tek­tas. – Sa­vi­val­dy­bė ne­su­ge­bė­jo to pro­ce­so su­val­dy­ti ir to­liau neaiš­ku, ką no­ri mies­te ma­ty­ti. Ne­ma­tau jo­kios vi­zi­jos – ap­skri­tai čia vis­kas ne­konk­re­tu. Bent pen­ke­rius me­tus į prie­kį rei­kia žiū­rė­ti, ki­taip ant tų pa­čių ža­ban­gų vis lip­si­me.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Cent­ri­nę tur­ga­vie­tę ir jos priei­gas – nuo Že­mai­tės gat­vės iki Va­lan­čiaus gat­vės – siū­lo­ma įtrauk­ti į „juo­dą­ją zo­ną“, ku­rio­je pre­ky­bos cent­rai ne­be­ga­lės dyg­ti.