Pradinukų vaikymo vajus vėl ateina

Pradinukų vaikymo vajus vėl ateina

Pradinukų vaikymo vajus vėl ateina

Antradienio pavakarę J. Janonio gimnazijoje susirinko Šiaulių pradinių mokyklų bendruomenių, Švietimo skyriaus atstovai ir miesto vadovai. Tema — pradinių mokyklų likimas. Prognozuojama, kad jas teks prijungti arba sujungti.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Nuostolingos

Nė viena iš šešių Šiauliuose veikiančių pradinių mokyklų neišsilaiko iš mokinio krepšelio, informavo Violeta Damskienė, Švietimo skyriaus vedėja. Vien aplinkos išlaidos (mokyklos pastato išlaikymas ir priežiūra) vienam mokiniui šiose mokyklose vidutiniškai siekia 1845 litus. Nors vidutinė suma miesto mokyklose yra 1332 litai. Trijose mokyklose ši suma perkopia 2000 litų ribą. Perskirstant mokinio krepšelio lėšas ketvirtadalis atitenka pradinėms mokykloms. Šiais metais joms skirta pusė milijono litų.

Kad mokykla išsilaikytų iš mokinio krepšelio, kuris šiuo metu yra 3774 litai, joje turi būti bent 400 mokinių. Dabar pradinėse mokyklose vidutiniškai mokosi po 200 pradinukų.

Dainų pradinės mokyklos direktorė Kornelija Šomkienė sakė, esą neteisinga mokinio krepšelio metodika. Iš pradinuko pinigų išimamos lėšos abitūros egzaminams, profesiniam orientavimui ir kitiems panašiems dalykams, kurie mažiesiems dar neaktualūs.

Įkėlė, dabar nori iškelti

Buvusių darželių pastatai daugiau kaip prieš penkiolika metų buvo gelbstimi įkeliant į juos pradinukus iš perpildytų vidurinių ir pagrindinių mokyklų. Darželių patalpos buvo pertvarkytos.

„Kas nutiks su šiais išpuoselėtais pastatais? — klausė vienos pradinės mokyklos mokytoja. — Darželio čia jau nepadarysite, reikės daug investicijų.“ Tačiau atsakymo nesulaukė.

Dabar 58 procentai Savivaldybės biudžeto lėšų atitenka švietimo įstaigoms. Švietimo skyrius pradines mokyklas siūlo arba įkelti į pagrindines, arba palikti tuose pačiuose pastatuose, tačiau sujungti administravimą, arba „nuauginti“ sukomplektuojant pirmas klases pagrindinėse mokyklose.

„Netempkit antklodės į savo pusę. Pinigų reikia ir sportininkams, ir kultūros darbuotojams, ir gatvėms remontuoti“, — reformų svarba bandė įtikinti Šiaulių meras Genadijus Mikšys.

Pradinukams geriau atskirai

Mokytojai, tėvai ir pradinių mokyklų direktoriai beveik vienbalsiu tikino, kad pradinukai geriau jaučiasi atskirame pastate. Čia jiems saugu, gera, jauki aplinka, žaidimų kambariai, kompiuterių klasė, į kurią gali patekti be vargo, ir kiti privalumai.

„Kai tenka kalbėtis su užsieniečiais, jie nustemba sužinoję, kad Lietuvoje dar nesibaigė švietimo reforma, kad ne visi pradinukai mokomi atskiruose pastatuose“, — sakė Aukštabalio pradinės mokyklos mokytoja Jolanta Vaitiekūnienė. Mokytoja siūlė “stambinti“ pradines mokyklas.

„Užgožti bus pradinukai pagrindinėse mokyklose“, — sakė Laimutė Tamutienė, Dainų pradinės mokyklos tikybos mokytoja.

„Gaivina“ pagrindines mokyklas

Nuo 2011 metų Šiauliuose neliks vidurinių mokyklų: jos taps gimnazijomis arba pagrindinėmis aštuonmetėmis mokyklomis. Ne paslaptis, jog dažnoje pagrindinėje Šiaulių mokykloje mokinių skaičius siekia vos 500. Norint gauti Europos Sąjungos paramą mokyklos rekonstrukcijai, joje turi būti ne mažiau kaip 601 mokinys.

„Pradinių mokyklų sąskaita gelbstimos pagrindinės mokyklos“, — įsitikinusi Dainų pradinės mokyklos direktorė K. Šomkienė.

„Gal verčiau uždaryti kai kurias pagrindines mokyklas?“, — svarstė kiti susirinkimo dalyviai.

IŠNAŠA: Dabar pradinėse mokyklose vidutiniškai mokosi po 200 pradinukų.

SIŪLYMAS: „Gal vertėtų pagalvoti apie pradinių mokyklų “stambinimą“. Didesnės mokyklos išsilaikytų, ir vaikams būtų geresnės sąlygos“, — siūlė Aukštabalio pradinės mokyklos mokytoja Jolanta Vaitiekūnienė (pirma iš dešinės).

METODIKA: Kornelija Šomkienė, Dainų pradinės mokyklos direktorė (centre), įsitikinusi, kad pradinių mokyklų sąskaita gelbstimos pagrindinės mokyklos.

 

Autorės nuotr.