
Naujausios
Pradedamas statyti pasaulinio lygio muziejus
Vakar Šeduvoje (Radviliškio r.) duotas startas pasaulinio lygio muziejaus statyboms. Per dvejus metus čia iškils modernus ir analogų pasaulyje neturintis litvakų miestelių istorijos, kultūros bei atminimo muziejus „Dingęs štetlas“.
Nors iškilmingoje ceremonijoje dalyvavo būrys garbių svečių, statybų pradžios kapsulę patikėta įleisti Šeduvos gimnazijos moksleiviams – jaunosios kartos atstovams, kuriems muziejus bus šalies istorijos pamoka.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Įteikti pirmieji eksponatai
Į muziejaus statybų pradžios ceremoniją atvyko daug svečių, tarp jų – Vyriausybės, Seimo narių, įvairių šalių ambasadorių. Visus pasveikinęs Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis prisipažino žodį "štetlas" pirmą kartą išgirdęs Šeduvoje 2015 metais, kai čia buvo atidengiamas monumentas Šeduvoje gyvenusiems žydams.
V. Pranckietis tuomet Izraelio ambasadoriui Lietuvoje Amir Maimon įteikė šeduviškio Samuelio Bekino prieš pat sušaudymą, 1941 metais, parašytą laišką. Anot Seimo Pirmininko, šis laiškas bus eksponuojamas Šeduvoje pastatytame muziejuje. „Ir tegul visas pasaulis atvažiuoja čia“, – kvietė Seimo Pirmininkas.
Šalies Premjeras Saulius Skvernelis padėkojo Lietuvos žydų bendruomenei, pasaulio litvakams, Šeduvos bendruomenei, kad Šeduva tapo skirtingų kartų, skirtingų likimų tauraus įprasminimo Lietuvoje simboliu.
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius priminė, kad atkurtose Šeduvos žydų kapinėse yra palaidota ir dabartinio Izraelio premjero Benjamino Netanyahu prosenelė. Izraelio premjerui L. Linkevičius sakė padovanojęs Šeduvoje stovinčio monumento „Mergaitė“ kopiją.
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky kvietė prisiminti žydų tautos istoriją. Šeduvos muziejus, anot jos, bus, ko gero, vienintelis Europoje, skirtas mažam miesteliui.
F. Kukliansky priminė, jog Lietuvoje buvo 250 miestelių-štetlų, kuriuose pusę ir daugiau gyventojų sudarė žydai, turėję didelės įtakos šių miestelių gyvenimui ir padėkojo muziejaus mecenatui bei Šeduvos žydų memorialinio fondo steigėjui Sergejui Kanovičiui už reikšmingo projekto įgyvendinimą.
Iš Pietų Afrikos Respublikos aštuntą kartą į Lietuvą atvykęs žydų paveldo tyrinėtojas Eli Rabinowitz džiaugėsi, kad Šeduvoje bus galima iš arčiau susipažinti su šios tautos istorija.
Režisierius Saulius Beržinis muziejui padovanojo daugiau nei prieš 20 metų gautą brangų palikimą – seną plokštelę, priklausiusią vienam štetlo gyventojui, kuris kartu su šeima sudegė Holokausto gaisre. Pasak S. Beržinio, muziejus yra pati geriausia vieta saugoti šią plokštelę.
Iškilmingą muziejaus statybų pradžios ceremonijos dalį vainikavo Šeduvos moksleivių į betoną įleista kapsulė ateities kartoms.
Europoje – vienintelis toks muziejus
Pasak S. Kanovičiaus, Šeduvos muziejus bus statomas su Šeduva siejamo mecenato lėšomis. Kiek jų iš viso bus skirta ir kiek kainuos visas projektas, neatskleidžiama. Muziejų numatoma atidaryti 2020 metų vasarą.
Bendras numatomas plotas – apie 3 tūkstančius kvadratinių metrų. Jame bus atkurtas vienos didžiausių Europoje žydų diasporos miestelių gyvenimas. Muziejus primins panašių miestelių išnaikintų bendruomenių istoriją.
Šeduvoje anksčiau gyvenusių žydų gyvenimo istorijų pavyzdžiu muziejuje bus pristatytas tipinės Lietuvos žydų šeimos gyvenimas bei tradicijos, litvakų mokslo reikšmė, kultūriniai, socialiniai ir politiniai judėjimai, jų plėtojami verslai bei užsiėmimai.
Muziejaus lankytojai susipažins ir su tragiška Lietuvos ir Šeduvos istorijos dalimi, kai Antrojo pasaulinio karo metais štetlo gyventojų gyvybės buvo nutrauktos netoliese esančiose trijose holokausto vietose.
„Tokio pobūdžio muziejaus Europoje, ko gero, nėra. Jame mes pamėginsime papasakoti, kaip tie žmonės gyveno, ką jie padarė, kaip jie dingo ir gal šitaip pavyks geriau suvokti, ko netekome“, – sakė S. Kanovičius.
Muziejų kuria pasaulinio lygio įžymybės
Muziejų kuria būrys žinomiausių pasaulio architektų, statybomis užsiims ir interjerą kurs pasaulyje žinomos bendrovės.
Projekto architektūrinį sprendimą sukūrusi Suomijos kompanija „Lahdelma & Mahlamäki Architects“ kuria muziejus ir parodų centrus visame pasaulyje.
Projekto vadovaujantis architektas – Suomijos Oulu universiteto šiuolaikinės architektūros profesorius ir Architektūros mokyklos dekanas Raineris Mahlamakis (Rainer Mahlamäki) yra pasakęs, kad „Dingusio Štetlo“ pastatų architektūrą įkvėpė Lietuvos senoji architektūra ir kaimynystėje esančios Šeduvos žydų kapinės, kurias supa kalvos ir laukai.
Vidaus interjeru rūpinsis JAV kompanija „Ralph Appelbaum Associates“, pelniusi daugybę apdovanojimų už geriausius muziejus, memorialus ir programas apie nacionalinį paveldą, sukūrusi Vašingtono Holokausto memorialinio muziejaus interjerą, Holokausto muziejų Hiustone, Karališkąjį Alberto memorialinį muziejų Londone.
Statybų procesui vadovaus Šveicarijos statybos audito įmonė ECAS AG, kurios darbą reguliuoja Karališkoji privilegijuotų ekspertų institucija RICS – pirmaujanti pasaulyje nekilnojamojo turto ir statybų profesionalų organizacija, žinoma dėl ypač aukštų veiklos ir etikos standartų.
Muziejaus pagrindinės parodos kuratorė – Milda Jakulytė, viena iš Lietuvos Holokausto atlaso sudarytojų. Jai talkina 12 pagalbininkų iš Lietuvos, JAV, Lenkijos, Izraelio ir Vokietijos. Darbo atsiras ir šalies statybų bendrovėms.
Reikšmė rajonui – didžiulė
Savivaldybės Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjo Vytauto Simelio teigimu, Šeduvoje pradedamas statyti muziejus turės didžiulės reikšmės ne tik rajonui ir Šeduvai.
„Tai visai Lietuvai reikšmingas projektas, o Radviliškio rajonui – ypač. Mes jau dabar pajautėme, kad išaugo Šeduvą aplankančių turistų skaičius, o iškilus muziejui „Dingęs štetlas“, mes sulauksime turistų iš viso pasaulio ir turėsime būti pasirengę tinkamai juos priimti.
Nedideliam rajonui tai – nemenkas iššūkis. Juk atvykusius svečius reikės pamaitinti, apgyvendinti. Manome, jog turistų srautai turėtų išaugti ir kitose kultūrinio paveldo vietose – Liaudiškių, Pakutenių žydų masinių žudynių vietose. Išaugs susidomėjimas ir Radviliškio – geležinkelių sostinės istorija, lankytinomis rajono vietomis, tarp jų – ir Kleboniškių buities muziejumi, Burbiškio dvaru. Parodyti turime ką, todėl reikės apgalvoti naujus turistinius maršrutus, pasirūpinti infrastruktūra“, – „Šiaulių kraštui“ sakė V. Simelis.
Laiko apmąstymams ir idėjoms, anot V. Simelio, dar yra. Bus laukiama idėjų iš viešojo maitinimo sektoriaus, kuris galėtų pasiūlyti senovinių litvakų patiekalų, iš liaudies meistrų, galbūt turinčių minčių dėl suvenyrų, paklausą galinčių turėti tautodailės darbų.
Anot V. Simelio, rajono Savivaldybė irgi prisidėjo prie šio pasaulinio projekto įgyvendinimo – pasirūpino sklypo suformavimu, biudžeto lėšomis numatyta sutvarkyti privažiavimo kelią iki muziejaus.
V. Simelio teigimu, pradiniame variante muziejus turėjo sutilpti į 200 kvadratinių metrų. Rajono Taryba tuomet pritarė, kad būtų skirta lėšų vienam etatui išlaikyti. Ir tik vėliau projektas išsiplėtė beveik iki 3 tūkstančių kvadratų.
Žydų atminimo išsaugojimu rūpinasi fondas
Šeduvos žydų memorialinis fondas visokeriopai rūpinasi, kad būtų išsaugotas šio miesto žydų atminimas.
Šeduva išties turi ką išsaugoti – iki nacių okupacijos daugiau nei pusę jos gyventojų sudarė žydų tautybės žmonės.
Viskas pasikeitė 1941-aisiais – tais metais buvo sušaudyti 664 žydai ir Šeduvos štetlas (vietovė, kur didžiąją gyventojų dalį sudarė žydai) buvo sunaikintas. Šiandien mieste negyvena nė vieno žydo.
Šeduvos žydų memorialinio fondo dėka Šeduvoje iškilo paminklas čia gyvenusiems žydams atminti, sutvarkytas ir bendruomenės namų fasadas, prie kurio stovi „Mergaitės“ skulptūra.
Buvo sutvarkytos ir iki tol apleistos žydų kapinės. Žydų žudynių vietose Liaudiškių ir Pakutenių miškuose taip pat pastatyti paminklai.
Fondo geranoriškumą pajautė ir Šeduvos gyventojai – prieš kelerius metus miesto reikmėms buvo padovanotas greitosios pagalbos automobilis su pačia moderniausia įranga.
Autorės nuotr.
Įleisti kapsulę ateities kartoms patikėta Šeduvos gimnazijos moksleiviams.
Muziejaus statybų pradžios ceremonijoje dalyvavo (iš kairės) JAV ambasadorė Anne Hall, Šeduvos žydų memorialinio fondo direktorius Jonas Dovydaitis, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Šeduvos Memorialinio fondo steigėjas, „Dingusio Štetlo“ muziejaus idėjos autorius Sergejus Kanovičius.
Muziejaus statybų pradžią žymės vieta kapsulei.
Dokumentinio filmo „Suakmenėjęs laikas“ režisierius Saulius Beržinis muziejui padovanojo vieną pirmųjų eksponatų – seną plokštelę, priklausiusią Holokauste žuvusiam berniukui.
Žydų muziejus „Dingęs štetlas“ išsidėstys maždaug 3 tūkstančių kvadratinių metrų plote.
Žydų muziejus įsikurs šalia neseniai sutvarkytų ir atkurtų Šeduvos žydų kapinių.
Šeduvos žydų memorialinio fondo dėka Šeduvos centre pastatyta Romualdo Kvinto sukurta žydų mergaitės skulptūra.