Popiežių į Šiaulius pakvietė muzikai

Popiežių į Šiaulius pakvietė muzikai

Popiežių į Šiaulius pakvietė muzikai

Prieš 20 metų, rugsėjo 7-osios rytą, apie pusę devynių, prie Kryžių kalno nusileido penki malūnsparniai. Keturiais atskrido policija, apsauga, palyda, o penktuoju – Jonas Paulius II. Čia popiežius aukojo šv. Mišias, kurioms muzikos kūrinius atrinko šiaulietis chorvedys Sigitas Vaičiulionis.

Jis ir šiandien nusišypso prisiminęs susitikimą Romoje 1992-aisiais: „Tada jį pakvietėme apsilankyti ir pamatyti Kryžių kalną. Po metų ir atvyko.“

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Popiežius iš karto paklausė, ar iš Lietuvos

S. Vaičiulionis prisimena pirmąjį susitikimą su Jonu Pauliumi II. Tai įvyko prieš pusantrų metų iki vizito – 1992 metų pavasarį Vatikane. Maestro vadovaujamas valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ Italijoje dalyvavo festivalyje, iš jo grįždamas pateko į popiežiaus priėmimą.

„Priėmimas vyko Šv. Petro ir Povilo bazilikoje, intarpuose giedojo atskiri chorai, mes, profesionalai, sugebėjome greitai ir daug giesmių sugiedoti, atkreipėme į save dėmesį, – prisimena maestro. – Popiežiui buvome atvežę dovanų rūpintojėlio skulptūrėlę, dvi „Polifonijos“ plokšteles, tautinę juostą – viską sudėliojome ant kėdės. Priėmimo pabaigoje popiežius ėjo per aikštę, sustodamas keliose vietose, ir priėjo prie mūsų.“

„Polifonijos“ kelionę buvo aptemdžiusi netikėta netektis. Kartu su choru į Italiją vyko muzikologas Vytautas Povilas Jurkštas, kuris buvo sulaukęs popiežiaus padėkos rašto. Pats važiavo Šventajam Tėvui išreikšti pagarbos ir padėkoti, tačiau pakeliui, Venecijoje, šv. Morkaus aikštėje, jį ištiko mirtis.

„Popiežius apie tai žinojo ir buvo ypač sujaudintas, todėl priėjęs prie mūsų iš karto klausė, ar  mes iš Lietuvos?“ – prisimena S. Vaičiulionis.

Pajuto ypatingą žmogų

Popiežius pasidomėjo, ir iš kokio miesto choras atvykęs. Šiaulių prisipažino nežinąs. Bet muzikams įvardijus, jog gyvena mieste prie Kryžių kalno, Šventasis Tėvas nudžiugo: „Žinau Kryžių kalną.“

„Pusiau rusiškai, pusiau lenkiškai tada jį pakvietėme apsilankyti ir pamatyti Kryžių kalną. Po metų ir atvyko, – šypsosi S. Vaičiulionis. – Su žmona Danute juokavome, kad pirmieji popiežių pakvietėme į Šiaulius. Tai, aišku, gražūs sentimentai. Šiandien džiaugiuosi, kad turėsime šventąjį, kuriam bučiavome ranką ir kurio klausėmės.“

Jau iš pirmojo bendravimo likęs prisiminimas apie palaimintąjį Joną Paulių II kaip apie ypatingą žmogų.

„Jis ne save rodė, o matė žmones, – sako S. Vaičiulionis. – Iš tolo, iš kelių šimtų metrų, pakreipia galvą į tavo pusę ir jauti, kad mato tave. Jeigu kalba, tai kalba su tavimi, o ne abstrakčiai su kažkuo. Net jo meldimasis suklupus Kryžių kalne nebuvo tik malda savyje.“

Ženklai

S. Vaičiulionis šv. Mišioms, kurias popiežius aukojo Kryžių kalne, atrinko sakralinės muzikos kūrinius. Savivaldybė išleido juos atskiru leidiniu.

Tą giesmių rinkinį maestro dabar brangina kaip istorinę relikviją. Giedojo per šv. Mišias Kryžių kalne tūkstantinis choras – dainininkai iš Šiaulių ir Klaipėdos.

S. Vaičiulionis pamena, kokį įspūdį Kryžių kalnas padarė Jonui Pauliui II. Pagal vizito programą jis tuoj po Mišių turėjo malūnsparniu skristi atgal į miestą. Bet nepaisydamas protokolo dar kartą sugrįžo į Kryžių kalną.

„Ir dar vienas nuostabus dalykas atsitiko, – pasakoja S. Vaičiulionis. – Kai pakilo malūnsparnis su popiežiumi, danguje vienu metu švietė saulė, mėnulis ir vaivorykštė – visi trys dangaus ženklai lydėjo Šventojo Tėvo kelionę. „Stebuklas“ – sakėme tie, kurie ten buvome. O po pusvalandžio, kai jau važiavome Šiaulių link, pradėjo ir lietus lyti.“

Minės žodžiu, muzika, paroda

S. Vaičiulionis yra vienas iš Jono Pauliaus II atvykimo į Kryžių kalną 20-mečio minėjimo iniciatorių. „Paminėsime ir žodžiu, ir muzika“, – sako muzikas.

Minėjimas rengiamas rugsėjo 7-ąją, šį šeštadienį, 16 valandą Kryžių kalno vienuolyno koplyčioje.

Dramos teatro aktorė Nomeda Bėčiūtė primins popiežiaus žodžius, pasakytus Lietuvai. Sakralinės muzikos kūrinius atliks kamerinis ansamblis „Ars vivo“, kuriam vadovauja S. Vaičiulionis.

Minėjimo šventės rengėja, Šv. Kazimiero ordino Šiaulių komtūrija, išleido specialų iliustruotą leidinį „Kryžių kalnas. Jo grožis ir galia“.

Į jį sudėtos ir kelios atmintino vizito nuotraukos, citata iš pamokslo Kryžių kalne, įvairiomis progomis vėliau pasakyti žodžiai apie šios sakralios vietos reikšmę.

Leidinys dedikuotas ir Kryžių kalno atkūrimo 40-mečiui. Šiemet minima ši sukaktis, nes po kalno sunaikinimo vėl buvo pradėti statyti pirmieji kryžiai.

Fotomenininkas Ričardas Dailidė, kuris popiežiaus apsilankymą Kryžių kalne įamžino nuotraukose, jas vėl parodys. Šeštadienį, rugsėjo 7 dieną, 13 valandą atidarys parodą Šiaulių knygyne-galerijoje „Sielai“.

Atgarsis

Jono Pauliaus II sustojimas Kryžių kalne paskatino pasaulio tikinčiųjų piligrimines keliones į šią šventovę.

Jis lietuviams Kryžių kalne sakė: „Užkopkime čionai, ant Kryžių kalno, ir prisiminkime visus jūsų krašto sūnus ir dukteris, kadaise nuteistus ir įmestus į kalėjimą, išsiųstus į koncentracijos stovyklas, ištremtus į Sibirą ir Kolymą, nuteistus myriop... Jūsų Tėvynėje anuomet siautėjo nežmoniška visuotinė prievartos sistema. Ji trypė ir žemino žmogų. (...) Dėkoju dabar Dievui, kad esu čia ir galiu su jumis mąstyti apie Kristaus Kryžių ir jame slypinčius tiesos ir šviesos lobius.“

Asmeninė nuotr.

SUSITIKIMAS: Vatikanas, 1992 metų pavasaris. Jonas Paulius II sveikina valstybinį kamerinį chorą „Polifonija“ ir tuometinius choro vadovus Sigitą  ir Danutę Vaičiulionius. Tada šiauliečiai Šventąjį Tėvą pakvietė apsilankyti Kryžių kalne.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

RELIKVIJA: Sigitas Vaičiulionis kaip istorinę relikviją brangina šį kuklų leidinį – į jį sudėtos giesmės skambėjo per šv. Mišias, kurias Jonas Paulius II aukojo Kryžių kalne.

 

1993-ieji: „Šiaulių krašto“ puslapius bevartant

***

„Prie Kryžių kalno šv. Mišias „Kankiniai. Tremtiniai. Lietuva – Kryžių šalis“ aukojo popiežius Jonas Paulius II.

Apie 9 valandą maldininkai pradėjo dairytis ton pusėn, kur turėjo pasirodyti penki malūnsparniai. 9.30 min. nuvilnijo: žiūrėkit, atskrenda, žiūrėkit. Choras gieda „Jėzau, pas mane ateiki“.

Pirmaisiais keturiais malūnsparniais atskrido policija, apsauga, palyda, o penktuoju – popiežius. Praskridęs 220 km malūnsparniu ir kelionėje užtrukęs vieną valandą ir penkiolika minučių, popiežius iš Vilniaus atvyko į Kryžių kalną.

Šventąjį Tėvą sutiko Kauno arkivyskupijos atstovai, kunigai, Šiaulių rajono savivaldybės atstovai. Nuo nusileidimo aikštelės popiežius papamobiliu važiuoja prie maldininkų, juos sveikina ir laimina. Tuo metu tolumoje virš maldininkų sektorių suspindo ryški vaivorykštė. Manoma, kad susirinko  apie 200 tūkstančių maldininkų.

Tiems, kurie turėjo leidimus į A sektorių ir altoriaus zoną, teko praeiti pro būdelę, kur specialiu įrenginiu buvo tikrinama, ar maldininkai nesineša metalinių daiktų. Policininkai patikrino rankines. Daugiausia buvo neleista įsinešti stiklinių butelių ir peilių. Ginklų maldininkai ir nebandė įsinešti.

Pamoksle Šventasis Tėvas dėkojo už kryžių, kuris buvo pastatytas tuomet, kai į popiežių buvo pasikėsinta. Po šv. Mišių popiežius iš koplyčios ėjo prie neįgaliųjų, laimino juos. 1200 giesmininkų giedojo popiežiaus mėgstamą giesmę „Marija, Marija“.

***

„Šiaulių kraštas“ penkiolika valandų praleido centriniame koordinaciniame štabe Šiauliuose.

„Rugsėjo 7-oji. 3 val. nakties.

Šiaulių miesto policijos vyr. komisaro pavaduotojas Augustinas Rimša sako, kad tarp 3–6 valandos – sunkiausias budėjimo metas, tokiu metu netyla telefonų skambučiai.

Su miegu budėtojai kovoja gerdami kavą ir pasakodami istorijas, nutikusias panašiomis situacijomis. Kažkas pastebi, kad prieš M. Gorbačiovo vizitą ruoštasi gal tik dešimtoji dalis to, kiek ruoštasi dabar, prieš popiežiaus vizitą.

4.08 val. Artimiausioje prie Kryžių kalno aikštelėje autobusai jau nebetelpa. Duodama komanda siųsti juos tolyn. Meškuičių link.

6.20 val. Kryžių kalno link juda apie 300 autobusų. Tiksliai suskaičiuoti niekas nebando. Štabe netyla policininkų, reguliuojančių eismą per raciją, balsai.

9.00 val. Balsai per raciją: „Vyrai, policininkų prie kalno per daug. Įterpkit į miną.“

9.40. val. Prie Kryžių kalno leidžiasi malūnsparniai.

9.55 val. Iš Kryžių kalno girdėti komanda altoriaus zonoje skubiai „sutvarkyti“ žurnalistus.

10.20 val. Štabas gavo nurodymą iš Kryžių kalno į Šiaulius parlydėti papamobilį, o į kalną nusiųsti šarvuotą automobilį. Tampa aišku, kad Šventas Tėvas Šiauliuose iš „Žalgirio“ stadiono į Jėzuitų centrą važiuos papamobiliu, o ne šarvuotu automobiliu, kaip buvo planuota.

Policininkai perspėti visoje trasoje mieste stovėti vidinėje gatvės pusėje. Iškilo neaiškumų: veidu į žmones ir nugara į Šventąjį Tėvą ar priešingai? Nuspręsta, kad bus atsisukę į popiežių, o reikalui esant, tuoj pat atsigręš į žmones daryti tvarkos.

13.05 val. Kažkas vaikšto ant maniežo stogo. Tuoj paaiškėja, kad tai policininkai, tik neuniformuoti.

13.10 val. Pranešama, kad Kryžių kalne į orą pakilo sraigtasparniai.

13.30 val. Netrukus pajuda papamobilis. Važiuoja į miestą.

13.43 val. Papamobilis įvažiavo į Šv. Ignaco bažnyčios kiemą.

13.44 val. Pranešimas: „Mes vietoje“.

13.50 val. Į štabą ateina Šiaulių meras A. Salda ir rodo popiežiaus dovaną: žaliu aksomu išklotoje dėžutėje geltono metalo medalis, išleistas specialiai šiam vizitui.

14.07 val. Užeina Vidaus reikalų ministerijos darbuotojai: „Pietauja popiežius, pietausim ir mes“, – taria ir lydimi Šiaulių mero bei vyr. komisaro A. Songailos išeina.

15.25 val. Šiaulių valstybinės televizijos operatorius filmuoja vyr. komisarą: „Viskas vyko sklandžiai. Dirbo 1400 policijos darbuotojų. 120 šaulių ir per 300 „Geležinio Vilko“ vyrų“.

***

„Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo parengta 500 lovų. Stacionarios medicinos pagalbos prireikė 18 žmonių: vieni buvo nesunkiai traumuoti, kitiems buvo sutrikusi smegenų kraujotaka, skaudėjo galvą, pilvą, vienas pilietis nugabentas į psichoneurologijos skyrių.

Kelioms dešimtims žmonių suteikta ambulatorinė pagalba prie Kryžių kalno: kam tabletė, kam kompresas, kam  šaukštas raminamos mikstūros.

„Šiaulių“ viešbučio paslaugomis naudojosi apie 200 maldininkų.“

***

„Dar vidurnaktį atvykę pirmieji maldininkai ėmėsi elementarių priemonių apsisaugoti nuo šalčio: kūreno laužus, gėrė karštą arbatą, siautėsi neperšlampamais audiniais. Kai kas miegojo sulindę keliese po antklode.

Policininkams savanoriams teko budėti be pledų. Nežinia, ar juos šildė mintis, kad saugo Šventąjį Tėvą, bet žmonės jautėsi daug ramiau nei eilinę naktį.“

***

„Šiaulių gėlių parduotuvės „Pakalnutė“ pardavėjos Eleonora Sutkevičienė ir Simona Tautvaišienė gavo užsakymą sukurti gėlių puokštę popiežiui ir rožių vainiką Kristui.

Puokštę užsakė Šiaulių savivaldybės Kultūros skyrius, o vainikėlį – moteris, prisistačiusi monsinjoro K. Jakaičio giminaite. Vainikėlis sukomponuotas iš 19 rožių, simbolizuojančių Kristaus kančią.

Pačios pardavėjos dirbo ir be užsakymo – savo iniciatyva nubarstė kelią prie bažnyčios lietuviškomis darželio gėlėmis. Išvykstančiųjų į Kryžių kalną džiaugsmui.“

„Popiežiaus vizito metu maldininkų susitelkimo vietose prekiauti leidžiama šiais maisto produktais:

Duonos ir pyrago gaminiais, riestainiais.

Konditerijos gaminiais, mielinės tešlos bandelėmis ir pyragais be įdarų, trapios tešlos plokštainiais, ir pyragais, meduoliais (be kremo), keksais, plikytos tešlos žiedais ir sausainiais, vafliais (be kremo), lazdelėmis, traškučiais.

Cukrumi (fasuotu po 0,5 kg)

Cukraus konditerijos gaminiais (karamele, saldainiais, šokoladu – tik fabrikų gamybos). Vaisvandeniais, sultimis, mineraliniu vandeniu (tik fasuotu).

Karšta arbata, kava, karštu vandeniu (iš lauko virtuvės ir termosų) vienkartinėse stiklinėse.

Sumuštiniais (su rūkyta dešra ir fermentiniu sūriu), užkandžių rinkiniais.

Fermentiniais sūriais.

Džiovintais sūriais.

Rūkytomis dešromis (tik mėsos fabrikų gamybos).

Rūkytos mėsos gaminiais (tik mėsos fabrikų gamybos), lašiniais.

Mėsos konservais (po 80, 100, 120, 350, 500 g fabriko įpakavime).

Žuvies konservais (fabriko įpakavime).

Pomidorais, agurkais (plautais ir fasuotais po 0,5-1 kg).

Obuoliais, kriaušėmis, slyvomis (plautomis ir fasuotomis po 0,5–1 kg).

Kietai virtais kiaušiniais.

Įvairiomis košėmis (virtomis vietoje) – leidžiama tik mitybos įmonėms.

Blynais be įdaro (kepamais vietoje) – leidžiama tik prekybos įmonėms.

Prekybai maistu turi būti pakankamas kiekis vienkartinių indų, popierinių servetėlių, plastmasinių staltiesių.

Įspėjame, kad už asortimento pažeidimus atsakote pagal Lietuvos Respublikos Administracinių teisės pažeidimų kodekso 42 straipsnį.

Šiaulių higienos centras.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

APSILANKYMAS: 1993 metų rugsėjo 7-oji. Jonas Paulius II atvyko į Kryžių kalną.

PALAIMINIMAS: Šventasis Tėvas laimino Kryžių kalne jį pasitikusius žmones.