Ponai, atlyginkite už darbą!

Ponai, atlyginkite už darbą!

Ponai, atlyginkite už darbą!

Šiauliuose sprogo Prezidentės globojamų TAFISA pasaulinių žaidynių pompa: renginys šurmuliavo liepos mėnesį, bet iki šiol su puse šimto atlikėjų ir paslaugų teikėjų dar neatsiskaityta. Šiaulių dramos teatro aktorė Nomeda Bėčiūtė TAFISA rengėjų ir aukštų globėjų klausia: „Kada, ponai, atlyginsite už darbą?“ Jai organizatoriai skolingi kelis tūkstančius litų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Tris mėnesius laukia

„Bjauru ieškoti savo uždirbtų pinigų, – sako šiaulietė aktorė Nomeda Bėčiūtė, atėjusi į redakciją. – Kai reikalauji, atrodo, esi kaltas.“

Bet prabilo ne tik dėl savęs. Žino, jog daug kam nėra sumokėta.

N. Bėčiūtė liepos 6 ir liepos 11 dienomis vedė prestižinius TAFISA renginius – atidarymo ir uždarymo koncertus,  Šiaulių vyskupijos šeimų centro renginį.

Iš vyskupijos centro iš karto sulaukė sutarto atlygio. Už darbą atidarymo ir uždarymo koncertuose pagal sutartį turėjo būti atsiskaityta per 15 dienų. Bet atlygio nesulaukia iki šiol.

Grimerė Inga Romanovienė, kuri TAFISA koncertams grimavo atlikėjus, „Šiaulių kraštui“ taip pat sakė, jog sutarto atlygio dar negavo.

„Daug renginių esu dalyvavusi, bet pirmą kartą tiek tenka laukti, – stebėjosi I. Romanovienė. – O darbo buvo net daugiau, nei buvo sutarta.“

N. Bėčiūtė bandė su organizatoriais aiškintis. Išgirdo, jog vis laukiama europinių pinigų, jog „mums taip pat nesumoka“.

„Klausiau, ar bent bandėte reikalauti. Juk pati Prezidentė buvo TAFISA žaidynių globėja. Bet, girdi, kaip mes iš Europos Sąjungos reikalausime? – piktinasi aktorė. – Jeigu mano darbas netenkino, turėjo sakyti, bet atlikto darbo priėmimo aktas buvo pasirašytas, atidarymo koncertas parodytas per Lietuvos televiziją.“

Paskutinis lašas

Aktorės kantrybė trūko, kai pamatė Šiaulių vicemerės Daivos Matonienės rinkimų bukletą „Tiesiai šviesiai“. Atsinešė ir į redakciją parodyti.

Politikė įvardija, jog jos aktyvios veiklos rezultatas yra „gauta parama iš Europos Parlamento TAFISA žaidynėms – per 1,7 milijono litų“.

„Aš užsiutau – su daugybe žmonių neatsiskaityta, ar tuo bent pasidomėjo, o giriasi! – emocingai aiškina N. Bėčiūtė. – Tiesiai šviesiai klausiu: jeigu milijonai gauti, kur tie pinigai?“

Sutartis, aktorės pasirašyta su viešosios įstaigos „Sportas visiems – Šiaulių regionas 2012“ direktoriumi Kęstučiu Petraičiu, galioja iki 2012 metų gruodžio 31 dienos. Kas bus po šios datos? Ar pati įstaiga neišnyks?

N. Bėčiūtė sako, jog tik tikėtis, kad „žmoniškai“ reikalai bus išspręsti, nebeišeina.

„Yra problema ir ją reikia dalykiškai, profesionaliai spręsti, – mano N. Bėčiūtė. – Jeigu tik renginius organizuoja valdžia, tai vis kažkokios kliurkos. Pasimokytų iš kaimo mokyklėlių.“

Prieš dvejus metus su kolega buvo paprašyti „gelbėti situaciją“ ir vesti „Šiaulių dienų“ renginį, bet žadėto atlygio irgi nesulaukė.

Kas gavo, kas palauks?

TAFISA žaidynių atidarymo ir uždarymo režisierė vilnietė Leokadija Dabužinskaitė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog su ja rengėjai atsiskaitė.

Atsiskaityta ir su kitais iš sostinės kviestais profesionaliais atlikėjais, kolektyvais. Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ taip pat laiku sulaukė atlygio.

Kokie buvo atsiskaitymo kriterijai, kad vieniems atlikėjams sumokėti honorarai, o kitiems – ne? Juoba kad atidarymo koncertas buvo mokamas, bilietai kainavo iki 50 litų.

„Kriterijus vienas – kol buvo pinigų, tol mokėjome, – atsakė Natalija Borgerdt, viešosios įstaigos „Sportas visiems – Šiaulių regionas 2012“ direktoriaus pavaduotoja, kuri buvo atsakinga už žaidynių kultūrinę programą. – Bilietų į koncertą buvo mažai parduota. Su režisiere atsiskaitėme, nes ji dirbo visus metus. N. Bėčiūtė – tik trijuose renginiuose.“

Vien už atidarymo koncertą dar neapmokėtos 23 sutartys, sudarytos su fiziniais ir juridiniais asmenimis, bendra skola – 166 tūkstančiai litų. Kiek kitų paslaugų teikėjų dar laukia pinigų? N. Borgerdt teigimu, „antra tiek“.

Renginių įgarsintojams žaidynių rengėjai skolingi 18 tūkstančių litų. Tik iš dalies atlyginta už scenografiją. Didžiausia skola paslaugų teikėjui sudaro 30 tūkstančių litų, atlikėjams – maždaug po 700 litų.

Jau be algų

Žaidynių biudžetas buvo 4,3 milijono litų. Iš jų 1 milijonas litų – valstybės, 1,14 milijono litų – dalyvių registracijos lėšos, 345 tūkstančiais litų  žaidynes rėmė miesto Savivaldybė, 30 tūkstančių – kitos regiono savivaldybės, 1,7 milijono litų – Europos Komisijos (EK) skirtos lėšos pagal specialių renginių programą.

Tačiau rengėjų sąskaita šiandien yra tuščia. Kęstutis Petraitis, viešosios įstaigos direktorius, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog visos lėšos jau panaudotos, išskyrus europinės paramos dalį.

Patys žaidynių rengėjai jų laukia, nes spalio mėnesio algoms išsimokėti nebeturės lėšų.

Briuselis 70 procentų lėšų pervedė dar prieš žaidynes, o 30 procentų turėjo pervesti po žaidynių. Laukiama dar 516 tūkstančių litų.

K. Petraitis tvirtina, jog tos sumos užteks ir algoms, ir skoloms mokėti. Projektas pagal sutartį su EK vykdomas iki gruodžio 31 dienos. Bet pati įstaiga „neišnyks": „Mes turime su visais atsiskaityti.“

„Toks projektas pirmą kartą įgyvendintas, patirties neturėjome, – aiškino žaidynių organizatorius. – Bendraujame tiesiogiai su Briuseliu, ne per Lietuvos institucijas.“

Jis neigė, jog galbūt EK kliūna pateiktos ataskaitos. K. Petraitis tvirtino, jog sulaukta raštiško patvirtinimo, kad visos išlaidos yra finansuojamos, lieka tik sulaukti pačių pinigų.

Vicemerė nežinojo

Šiaulių vicemerė Daiva Matonienė tik iš „Šiaulių krašto“ sužinojo, kad už žaidynes iki šiol nėra galutinai atsiskaityta.

„Aš, kaip paprastai, už viską esu kalta, – nenustebo vicemerė. – Bet pažadu išsiaiškinti. Jeigu reikės, kreipsimės ir į Briuselį. Yra žmonės už tai atsakingi, pareikalausiu K. Petraičio ataskaitos. Jeigu pinigų neužteks, reikės jų ieškoti.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KLAUSIMĖLIS: Nomeda Bėčiūtė miesto vicemerės rinkimų buklete perskaitė, jog TAFISA renginiams iš Briuselio gauti 1,7 milijono litų: „Tiesiai šviesiai klausiu: kur tie pinigai?“

Jono TAMULIO nuotr.

RENGĖJAS: Kęstutis Petraitis, viešosios įstaigos „Sportas visiems – Šiaulių regionas 2012“ direktorius, tikina, jog įstaiga „neišnyks“, kol visiems skolų negrąžins.

POZICIJA: Aktorė Nomeda Bėčiūtė ryžosi prabilti apie TAFISA žaidynių rengėjų nesugebėjimą vykdyti įsipareigojimus.

SUTARTIS: TAFISA rengėjai įsipareigojo aktorei už žaidynių atidarymo ir uždarymo koncertų vedimą sumokėti per 15 dienų.

 

Teisininko komentaras

Reikalauti galima ir per teismą

Advokatas Gintaras Žičkus  teigia, jog nesvarbu, kada baigiasi sutarties galiojimas. Jeigu darbas buvo atliktas, tai užfiksuota, atlygio galima reikalauti per teismą:

– Netvarka, jeigu paslaugos užsakovas nemoka pinigų, o priverstinė tvarka jų išsireikalauti – teismas. Tarp verslininkų dažniausiai taip reikalai sprendžiami. Meno žmonės rečiau su tokiais dalykais susiduria. Bet nemanau, kad šiuo atveju būtų sunku prisiteisti skolą. Tik klausimas, ar turės užsakovas iš ko mokėti?

Antstolis gali nerasti, iš ko išieškoti skolą, jeigu įstaiga neturi turto, neturi pinigų sąskaitoje. Tokiu atveju žmogus gali būti apgautas ir gali būti keliama net baudžiamoji atsakomybė dėl sukčiavimo požymių.

Jeigu įstaigos vadovas mato, kad neturės iš ko atsiskaityti, bet vis tiek paslaugą užsako, – tai jau baudžiamosios atsakomybės požymiai.

Kol viena šalis sutarties neįvykdė, skolos galima reikalauti, nors sutarties galiojimas ir pasibaigė. Senaties terminas tokioms skoloms yra 10 metų, per tiek laiko galima dėl jų kreiptis į teismą.