
Naujausios
Politinis cirkas ar paralyžius?
Vakar Šiaulių miesto taryba įveikė tik tris darbotvarkės klausimus iš 45-ių, pasveikino naują Tarybos narę ir patvirtino naują valdančiąją daugumą. Po to – išsiskirstė. Politiniame cirke naujajai daugumai pritrūko vieno balso, mero Artūro Visocko komandai – kvorumo. Sprendimai miestui nepriimti, o destrukcijos sąlygomis Taryboje tęsiasi „mero diktatūra“, o pati Taryba – tik „mero priedėlis“.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
15 ir 15+"dvigubas“ balsas
Posėdį pradėjo Šiaulių miesto garbės pilietis Virgilijus Noreika – jis sugiedojo „Tautišką giesmę“ ir dėkojo buvęs pastebėtas, pakviestas. Šiauliams maestro palinkėjo „daug metų dar giedoti Lietuvos himną“.
Prisiekus naujai Tarybos narei Almai Bagdonavičienei, Denis Michalenko praneša, kad ji prisijungia prie jo vadovaujamos frakcijos „Už Šiaulius“ ir frakcija dabar turi šešis narius.
Justinas Sartauskas praneša, kad susiformavo ir parašais patvirtinta nauja valdančioji dauguma iš šešiolikos narių: judėjimo „Už Šiaulius“, socialdemokratų, liberalų ir „tvarkiečių“ frakcijos. „Sudarę naują daugumą deklaruojame, kad siūlysime savo kandidatus į Savivaldybės vykdomąją instituciją, į mero pavaduotojo pareigas“, – pareiškimą skaitė J. Sartauskas, naujosios daugumos lyderis.
Į posėdį atėjo 30 iš 31 Tarybos nario. Dėl pateisinamos priežasties nebuvo tik „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovės Daivos Matonienės.
Tarybos nariai tarpusavyje stebėjosi, ar „darbietė“ Angelė Kavaliauskienė dalyvavo turėdama nedarbingumo pažymėjimą? Esą politikams ji prasitarusi, kad gydosi sanatorijoje, tačiau viešai apie tai jos nepaklausė. Po posėdžio politikė „Šiaulių kraštui“ buvo nepasiekiama.
Jėgos išsidėstė: abiejose pusėse po 15 narių, tačiau meras, esant „lygiosioms“, turi papildomą balsą, o tai reiškia persvarą balsuojant.
Įveikti tik trys klausimai
Vieningai abi Tarybos pusės balsavo, kad išimties tvarka būtų leista Šiaulių miesto garbės pilietę Gražbylę Venclauskaitę palaidoti 1959 metais uždarytose Senosiose miesto kapinėse jos tėvo, miestui nusipelniusio advokato ir pirmojo Nepriklausomoje Lietuvoje Šiaulių burmistro, Kazimiero Venclauskio kapavietėje.
Pavyko patvirtinti 2017–2019 metų strateginį veiklos planą.
Dėl miesto biudžeto būta ginčų, replikų, emocijų: diskutuota, kodėl siūloma tvirtinti ne visą sumą, kuri sudarytų per 105 milijonus eurų, o tik „bazinį biudžetą“, kuriame šiek tiek per 98 milijonus eurų, tačiau neįskaičiuoti pernai metais sutaupyti daugiau negu 7 milijonai eurų? Jie persikelia į šių metų biudžetą.
Bankininkas Jonas Bartkus stebėjosi, iš kur atsirado terminas „bazinis biudžetas“?
Andrius Šedžius priekaištavo, kad sutaupyti net 7 milijonai eurų, kai mieste yra darželis, kuriame vaikai pietų miega ne lovose, o ant žemės. „Kaip šunys ant šieno“, – piktinosi A. Šedžius.
Ginčytasi, kada ir kaip bus nuspręsta panaudoti 7 milijonų eurų „perviršį“.
Šių metų „bazinį biudžetą“ pavyko patvirtinti – 25 Tarybos nariai balsavo už, 2 susilaikė ir 2 buvo prieš.
Kantrybę „suplėšė“ pertrauka
Visi trys klausimai įveikti su keliomis pertraukomis.
Prieš svarstant Giedrės Mendozos Herreros atleidimą iš Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos pareigų, paprašyta 5 minučių pertraukos. Tačiau nespėjus politikams pasitarti, D. Michalenko paprašė dar 5 minučių pertraukos.
A. Visockas naujajai valdančiajai daugumai pertraukos nebeskyrė. Merui paprašius pasitikrinti kvorumą, po pertraukos švieslentėje degė tik skaičius „15“, nors salėje liko sėdėti visi 30 Tarybos narių.
„Esu priverstas skelbti posėdžio pabaigą“, – konstatavo meras, pamatęs, kad daugiau balsavimo kortelių pultuose neatsirado.
„Aš tikėjausi, kad dauguma, ta, kuri pasiskelbė ir įteikė pareiškimą antrą kartą, nepaliks posėdžių salės. Tai jau kartojasi! Antrą kartą Justino Sartausko vadovaujama dauguma pabėgo iš posėdžio!“ – dėstė meras.
„Dar kartą pamatėme, kad meras arogantiškas. Savivaldybės Tarybos dauguma paprašė pertraukos. Savo „flangui“ prieš tai meras pertrauką paskyrė, o mums – nebepaskyrė. Esmė, kad meras nekreipia dėmesio, jog Tarybos nariai visi vienodi – išrinkti žmonių ir turi vienodas teises. Įvyko protestas dėl mero vadovavimo stiliaus“, – paaiškino J. Sartauskas.
„Tragedija Taryboje“
Po tokios baigties Tarybos posėdžių salėje grupelėmis tarėsi visuomenės atstovais prisistatantys ir merą palaikantys žmonės, naujoji valdančioji dauguma, mažumoje likęs „mero flangas“.
„Žmonių išrinkta miesto Taryba bėra mero priedėlis? Jokių kompromisų nėra: meras užbraukė brūkšnį ir viskas?“ – stebėjosi Tarybos narys Arūnas Rimkus.
„Taryba turi vienintelį įrankį – blokuoti tokiu būdu, koks ką tik įvyko, nes meras visiškai nebesiskaito“, – tikino D. Michalenko.
„Tas žaidimas vieno balso persvara... Neįmanomas Tarybos darbas miestui. Meras turėtų pirmiausia vykdyti savo funkcijas ir dieną naktį kalbėtis su visais Tarybos nariais, formuoti valdžią, o ne užsiimti destrukcija“, – sakė Artūras Kulikauskas.
„Toks įspūdis, kad pats meras nori priešlaikinių rinkimų. Ką noriu, tą darau! O tai jau yra diktatūra ir taip nebebus!“ – piktinosi J. Sartauskas.
Jis stebėjosi, kad apie vicemerės kandidatūrą, dėl kurios vakar turėjo balsuoti, Taryba sužinojo iš spaudos, o kandidatą į Administracijos direktorius Tarybos posėdyje būtų pristatinėjęs ne meras, o Tarybos sekretorius Mindaugas Bilius.
„Taryba eliminuojama iš miesto valdymo. Tarybos daugumos nebepaisoma, jos nuomonės nereikia. Viską vienasmeniškai priiminėja meras, o Taryba turi tik paklusti! Šito diktato nebebus!“ – tvirtino J. Sartauskas.
„Tragedija visiška! Taryba gal net sutiktų ir „pasileisti“, nes šiuo metu neįmanoma visiškai dirbti dėl Tarybos pirmininko (mero) kaltės“, – reziumavo D. Michalenko.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas vakar po posėdžio tvirtino, kad naujoji valdančioji dauguma ir vėl „pabėgo“.
Denis Michalenko Tarybos darbą pavadino tragedija.
Naujosios valdančiosios daugumos lyderis Justinas Sartauskas mano, kad mero vadovavimo stilius „yra diktatūra – ką noriu, tą darau“.
Vakar priesaiką davusi Tarybos narė Alma Bagdonavičienė vėl tapo „auksiniu“ balsu. Ji iš pradžių buvo pasodinta mero „flange“, bet paskelbus, kad ji prisijungia prie naujos valdančiosios daugumos, apsikeitė vietomis su Denis Michalenko, kuris Taryboje – ne naujokas ir „nebeklaidžioja“ balsuodamas.