Politinė arogancija ir ištaškyti bendruomeniniai pinigai

Redakcijos archyvo nuotr.
Žmogus-orkestras Irmantas Kukulskis vadovauja ir regbio, ir krepšinio veikloms, ir vaikų dienos centrui, yra Tarybos narys, vadovavo Lietuvos regbio federacijai, tačiau žurnalistės klausimai apie jo veiklą jį nervina.
Pernai šiauliečiai miesto mero Artūro Visocko komandai – politiniam komitetui Nepartinis sąrašas „Dirbame miestui“ – patikėjo valdyti Šiaulius. Iš 31 Tarybos nario mandato 19 teko šio komiteto nariams. Panašu, kad nuo vienvaldystės ir įsigalėjimo svaigsta galva ne vien merui Artūrui Visockui, bet ir jo komandos nariams. Šį kartą – apie antrą kadenciją Taryboje dirbantį Irmantą Kukulskį, kuris pateikė konkursui bendruomeninį projektą – įkurti Senjorų dienos namus „Tik TU“. Praėjo 4 metai. Senjorų namų nėra. Ir 10 tūkstančių eurų, skirtų jiems įrengti patalpas, nėra. Ir patalpų nėra. Bet Šiaulių valdovams (valdantiesiems) viskas yra gerai. Gal todėl, kad taip gali manipuliuoti bendražygio nuomone.

 

10 tūkstančių – Senjorų dienos centrui įrengti

2020 metų pavasarį Šiaulių miesto savivaldybės Bendruomeninių organizacijų taryba paskirstė per 70 tūkstančių eurų bendruomeniniams projektams, atrinktiems konkurso būdu.

Maksimalią 10 tūkstančių eurų sumą gavo ir tuomet pirmą kadenciją Šiaulių miesto taryboje dirbusio mero rinkimų komiteto komandos nario Irmanto Kukulskio atstovauto regbio sporto klubo „Vairas“ projektas „Senjorų dienos namai „Tik TU“.

Lėšos buvo skirtos pagal Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2020 metų veiksmų plano įgyvendinimo priemonę „stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“.

Tų pačių metų rugpjūtį su „Vairu“ buvo sudaryta Valstybės biudžeto lėšų naudojimo projektui įgyvendinti sutartis. Detalioje išlaidų sąmatoje numatyta 10 000 eurų skirti Senjorų dienos namų patalpų įrengimo ir sutvarkymo darbams (grindų betonavimas, sienų ir lubų tinkavimas, dažymas, santechnikos ir vandentiekio atvedimo, elektros instaliacijos darbai, sienų šiltinimas) Dainų gatvėje 35.

Įgyvendinant projektą, 114 kvadratinių metrų patalpoje įkurtuose Senjorų dienos namuose buvo žadama organizuoti dienos laisvalaikį maždaug 100 pensinio amžiaus asmenų.

Pakalbinta tuometinė nevyriausybinių organizacijų koordinatorė Neringa Vilčinskaitė-Zavackienė apžvelgė visus 13 finansuotų bendruomeninių projektų ir pastebėjo, kad regbio sporto klubo „Vairas“ projektas yra kiek kitoks nei likusieji. 10 tūkstančių eurų finansavimą gavęs klubas planuoja įrengti pietiniam rajonui labai reikalingus Senjorų dienos namus.

Kitų organizacijų atstovai tuomet piktinosi, kad regbio klubas nėra bendruomeninė organizacija, tačiau buvo akcentuotas bendruomeninis projekto galutinis tikslas – Senjorų dienos namai.

Tuo metu Bendruomeninių organizacijų tarybai, kuri skirstė valdiškus pinigus projektams, pirmininkavo I. Kukulskio politinis bendražygis, tos pačios frakcijos „Dirbame miestui“ narys ir šiuo metu dėl „čekiukų skandalo“ teismų slenksčius minantis Saulius Stasiūnas. Tuomet jis aiškino, kad skiriant finansavimą projektams labiausiai buvo akcentuojamas bendruomeniškumas.

Savivaldybės tolerancija saviškio teiktam projektui

Praėjo ketveri metai, tačiau Senjorų dienos namų „Tik TU“ Šiauliuose nėra. Tačiau projektui nepasiekus tikslo pinigai į miesto biudžetą nesugrįžo.

Niekas ir neprašė sugrąžinti, skirtingai nei kitų organizacijų.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis net po teismus tampė aštuoniasdešimtmetę Gytarių bendruomenės pirmininkę, reikalaudamas grąžinti į biudžetą 2,3 tūkstančio eurų. Mat ši organizacija iš tų pačių lėšų projektui gavo per 9 tūkstančius eurų, tačiau 2020-ųjų gruodžio mėnesį dėl griežto kovidinio karantino neturėjo galimybių surengti poros renginukų.

Projekto „stebėtojai“ nustatė, kad faktinis dalyvių skaičius viename iš renginių skyrėsi nuo planuoto, užfiksuota vieno iš renginio viešinimo netikslumų: pritrūko informacijos socialiniuose tinkluose, renginio vietoje nebuvo tinkamų nuorodų į renginį. Ir dėl tokių „trūkumų“ net per teismus buvo pareikalauta valdiškus pinigus grąžinti.

„Šiaulių miesto savivaldybė šiuo atveju siekia ne pagal tikslinę paskirtį panaudotų lėšų grąžinimo, aiškiai parodydama, jog netinkamas sutartinių įsipareigojimų vykdymas tikrai nebus toleruojamas“, – tuomet žiniasklaidai komentavo meras Artūras Visockas.

Pirminės instancijos teismo sprendimas buvo kategoriškas: Lietuvos Konstitucijoje įrašyta, kad valdžia turi tarnauti žmogui. Savivaldybė teismą pralaimėjo.

Tačiau mero ir visos Savivaldybės tolerancija dėl valdančiųjų politiko atstovaujamo projekto „Senjorų dienos namai „Tik TU“ nepasiektų tikslų neturi ribos.

Prieš porą metų I. Kukulskis paklaustas, kodėl neatidaro Senjorų namų, aiškino, kad po kovido nusilpus verslams sunku rasti rėmėjų, kurie išlaikytų Senjorų namus. Tuomet politikas džiaugėsi, kad iš miesto Savivaldybės spaudimo nejaučia, Senjorų namų patalpos nėra atiduotos kitai paskirčiai, o Savivaldybę informavo, dėl ko negali atidaryti Senjorų namų ir sulaukė supratimo.

Senjorų namų nėra. Pinigų nėra. Patalpų paslaugoms teikti nėra

Du kartus kreipėmės į Administracijos direktorių Antaną Bartulį, prašydami pakomentuoti savo politinio bendražygio I. Kukulskio neįgyvendintą projektą ir atsakyti, kodėl nereikalaujama grąžinti į biudžetą lėšų. Abu kartus A. Bartulis pasislėpė už savo pavaldinių.

„Projekto vykdytojas, vadovaudamasis Sutarties 5.2. punktu, valstybės biudžeto lėšas panaudojo tik pagal tikslinę paskirtį Sutartyje nustatyta tvarka, vadovaudamasis Išlaidų sąmata. Sutarties sąlygos įgyvendintos pilna apimtimi, už projekto įgyvendinimą atsiskaityta 2020-12-21“, – štai taip mums rašo Savivaldybės atstovas Vitalis Lebedis.

Senjorų namų nėra, bet sutarties sąlygos įvykdytos, projektas įgyvendintas!

Panašios pozicijos laikosi ir meras A. Visockas.

Pprojekto esmė – sporto klubo „Vairas“ patalpų remontas. Jei projektas būtų apie tai, jis nebūtų gavęs finansavimo, nes paprasčiausiai nebūtų atitikęs konkurso sąlygų. Prisidengus senjorais, jų poreikiais, sėkmingai „paimta“ maksimali bendruomeninių pinigų suma.

Ar tai ne atviras cinizmas?

Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėjos Ramutės Pilypienės pasiteiravome, gal vis dėlto klystame, ir apie 100 pietinio rajono senjorų turiningai leidžia dienas Senjorų namuose „Tik TU“.

Ji informavo, kad apie tokią veiklą nieko nežino. 2023 metų vasario 1 d. regbio sporto klubui ,,Vairas“ suteikta teisė teikti akredituotą socialinės priežiūros paslaugą Šiaulių miesto savivaldybėje – socialinę reabilitaciją neįgaliesiems bendruomenėje.

Tačiau finansavimo sutarties su organizacija Savivaldybė nesudarė, nes nebuvo gautas nė vienas miesto gyventojo prašymas gauti socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje paslaugas.

Vedėja paaiškino, kad 2023 metų rugpjūčio 14 dieną regbio sporto klubas „Vairas“ raštu informavo Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyrių, kad 2023 metais neteiks socialinės reabilitacijos paslaugų bendruomenėje, nes... nepavyko planuotu laiku įrengti šioms paslaugoms teikti reikalingų patalpų.

Pasirodo, nėra ne tik Senjorų namų „Tik TU“, bet ir suremontuotų patalpų paslaugoms teikti!

Savivaldybėje niekas negalėjo pasakyti, kur šiandien naudojamos iš bendruomeninių lėšų suremontuotos patalpos, kuriose turėjo atsirasti Senjorų dienos namai.

Regbio klubas „Vairas“ iš Savivaldybės panaudai yra gavęs 1 326 kvadratinių metrų plotą buvusios Dainų pradinės mokyklos patalpose Dainų g. 35. Čia klubas įsikūręs nuo 2016 metų, o nuo 2019 metų jam pratęsta panaudos sutartis dar 10 metų. Šiose patalpose taip pat veikia klubo įsteigtas vaikų dienos centras „Tik TU“.

Savivaldybė informavo, kad 2020 metais papildomų patalpų Senjorų namams I. Kukulskis neprašė, kaip ir leidimo atlikti remonto darbus Savivaldybei priklausančiose patalpose.

Po susitikimo su meru I. Kukulskio nuomonė keičiasi

Regbio klubo „Vairas“ tinklalapyje – daug informacijos apie klubą, įvardyti treneriai, kiti darbuotojai, tačiau apie tai, kas vadovauja klubui – nė žodžio.

Pasiteiravome Sporto skyriaus vedėjo Gintaro Jasiūno, kas yra regbio klubo „Vairas“ vadovas, tačiau vedėjas sakė nežinąs, nors skiria jam lėšų sportiniams renginiams.

Paprašėme išsiaiškinti. Reikia pažymėti, kad kaskart Savivaldybės atstovų pasiteiravus apie I. Kukulskio veiklas, pirmiausia sulaukdavome tylos ir sutrikimo. Po kelių valandų G. Jasiūnas „paslaptį“ atskleidė – klubui vadovauja Irmantas Kukulskis.

Pasirodo, I. Kukulskis – žmogus-orkestras. Vienu metu dirbo Lietuvos regbio federacijos prezidentu, klubo „Vairas“ vadovu, vaikų dienos centro „Tik TU“ vadovu, Šiaulių miesto tarybos nariu, Šiaulių krepšinio klubo „Šiauliai“ marketingo vadovu! Tiesa, spalio 19 dieną Lietuvos regbio federacija neeiliniame visuotiniame susirinkime išsirinko naują prezidentą.

Užkulisiuose kalbama, kad I. Kukulskiui pareigas krepšinio klube parūpino pats meras, tačiau A. Visockas tai neigiąs.

Šiaulių miesto taryba tvirtina reprezentacinių renginių sąrašą, pagal kurį meras jiems skiria finansavimą. Liūto dalis jau nemažai metų atitenka VšĮ krepšinio klubui „Šiauliai“. Ne paslaptis, kad ne visi mero komandos nariai yra tuo patenkinti. Jų komandos nario įsidarbinimas krepšinio klube turėtų padėti spręsti šią problemą.

Mero įtaka I. Kukulskio nuomonei yra neginčytina. Šiam Tarybos nariui kartais prabyla pilietinė pozicija, ir jis Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžiuose balsuoja ne taip, kaip reikia valdantiesiems, tačiau iki Tarybos posėdžio šis nedidelis savavaliavimas jau būna įveiktas.

Pavyzdžiui, praėjusiais metais mero suburtos frakcijos „Dirbame miestui“ narys I. Kukulskis komiteto posėdyje balsavo už sprendimą iškelti sovietų karių palaikus iš miesto centro. Tai buvo pastebėta viešai, socialiniuose tinkluose, sveikinta politiko drąsa.

Šiaulių miesto tarybos posėdžio išvakarėse Savivaldybės interneto svetainėje pasirodė informacija, kaip meras kartu su kitais miesto valdžioje esančiais politikais oficialiai susitiko su Lietuvos regbio federacijos prezidentu I. Kukulskiu. Susitikimo metu meras ir I. Kukulskis pozuodami nuotraukai draugiškai spaudė vienas kitam rankas, o federacijos prezidentas džiūgavo dėl gerėjančių regbio sporto bazių.

I. Kukulskis pakeitė nuomonę dėl karių palaikų iškėlimo.Tikriausiai pakeitęs savo nuomonę dėl palaikų iškėlimo, I. Kukulskis jau nieko nenustebino. Tai nebuvo pirmas kartas. Matyt, gerėjantys regbio sporto aikštynai jam primenami nebe pirmą kartą?

„Kiekvienas Tarybos narys turi laisvą mandatą ir gali priimti sprendimus pagal tuo metu turimą informaciją. Tikrai gali būti, kad, išgirdus daugiau argumentų ir įsigilinus į situaciją, nuomonės keičiasi“, – pakomentavo A. Visockas.

Prieš porą metų rašėme apie sėkmingai dirbantį vaikų dienos centrą „Tik Tu“. Tuomet I. Kukulskis atviravo, kad, baigęs kadenciją miesto Taryboje, daugiau į politiką nebeis, kad ja nusivylė ir mano, jog gali daugiau nuveikti kitose srityse. Tačiau pernai prasidėjus vietos Savivaldos rinkimams, I. Kukulskio pavardė ir vėl atsirado politinio komiteto Nepartinio sąrašo „Dirbame miestui“ sąraše ir buvo išrinktas į Tarybą.

„Pakeičiau nuomonę, nes komandai reikėjo mano idėjų sporto, socialiniais klausimais, reikėjo mano pagalbos. Vis dar esu tos pačios nuomonės, kad politika – ne man, tačiau dėl komandos ėjau į rinkimus“, – aiškino I. Kukulskis po rinkimų.

Meras teigė: „Mes jį kvietėme rinkimuose pasitikrinti šiauliečių pasitikėjimą ir tada spręsti dėl darbo politiniame lauke.“

I. Kukulskis mero rinkimų sąrašui reikalingas, nes yra populiarus sporto pasaulyje: buvęs regbininkas, jo tėvas žinomas mieste regbio treneris. Jis tikrai pritraukė mero komandai nemažai rinkėjų balsų.

Agresija ar provokacija?

Norėjome pasiteirauti paties Tarybos nario Irmanto Kukulskio, kodėl po 4 metų vis dar neveikia Senjorų dienos namai, nors 10 tūkstančių eurų jiems įrengti išleista. Po Tarybos posėdžio priėjome prie I. Kukulskio, sėdinčio Tarybos nario kėdėje. Paprašius atsakyti į keletą klausimų, politikas ėmė blaškytis, rinktis daiktus, kalbėdamas, kad į pateiktus klausimus neatsakinės ir su mumis nesikalbės.

Paklausus, ar mes galime atvažiuoti apžiūrėti patalpas, kurias suremontavo iš bendruomeninių lėšų, tėškė: „Važiuokite, kur norite.“

Pakilęs nuo kėdės ir išskėtęs į šonus rankas, jis grėsmingai pradėjo artėti prie žurnalistės, kol krūtine įsirėmė į diktofoną. Tuomet netikėtai paprašė nesistumdyti.

Pabrėžus, kad tai jis liečiasi į diktofoną ir stumdosi, Tarybos narys apsisuko ir nuėjo.

Veltui naudojantis Savivaldybės patalpas, už bendruomeninius biudžeto pinigus suremontavęs jų dalį ir užrakinęs nuo bendruomenės, iki galutinių tikslų neįvykdęs projekto, kuriam atstovavo, mero komandos narys Irmantas Kukulskis nemato reikalo paaiškinti nei žiniasklaidai, nei tai pačiai bendruomenei.

––

Apsvaigusi nuo valdžios mero komanda politine komunikacija niekada nepasižymėjo, tačiau I. Kukulskio elgesys reiškia visišką aroganciją: „Ką noriu, tą darau, ir nieko man nepaaiškinsit. O jei dar klausinėsit...“

Tokį politiko komunikavimą su žiniasklaida paprašėme pakomentuoti Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto VU KF Politinės komunikacijos tyrimų centro vadovą Liną KONTRIMĄ.

„Toks politiko elgesys su žurnaliste gali reikšti dramą, kuri, nieko nedarant, virs keleriopa tragedija.

Pirma, žmogus jaučiasi nebaudžiamas, todėl leidžia sau elgtis netaktiškai. Kur galima tragedija? Politinės savikontrolės praradimas, kurios pasekmės labai įvairios, šlykščiausia – korupcija. Nesakau, kad minėtas politikas toks ir yra. Anaiptol. Teigiu, kad laiku nesupratus kertinių dalykų, galima ten atsidurti.

Antra, politikas, kuris elgiasi nemandagiai ir nepagarbiai su žiniasklaida, iš principo nesuvokia pagrindinio modernios ir demokratinės politikos modelio: politika be žiniasklaidos laisvose visuomenėse neegzistuoja. Taškas. Tad elgdamasis ne kaip su žiniasklaida, politikas iš esmės parodo savo supratimą apie politiką iš principo.

Kur gali būti tragedija? Ogi savo ego susireikšminimas, o tai iš principo prieštarauja politinei veiklai, kuri yra visuomeninis dalykas. Nori didesnio ego – eik į verslą, kuriame nėra grėsmės artėti prie viešų pinigų“, – komentavo ekspertas.

Papasakojus situaciją merui A. Visockui, jis atsakė: „Sudėtinga būtų komentuoti, nežinant visų aplinkybių, bet esu įsitikinęs, kad visi turime elgtis pagal etikos normas. Jūsų paminėta situacija bus aptarta su I. Kukulskiu.“

Ar valdžia tarnauja žmogui?

Kadangi politikas mums leido „važiuoti, kur tik norime“, apsilankėme regbio klubo „Vairas“ panaudai naudojamose patalpose Dainų g. 35. Norėjome pamatyti už bendruomenines lėšas suremontuotas patalpas. Deja, patekti į jas nepavyko.

Labai norisi tikėti, kad Savivaldybės valdininkai ir politikai prisimins Konstitucijoje įrašytą poziciją, kad valdžia turi tarnauti žmogui ir išsiaiškins, kur nukeliavo miesto bendruomenei skirti 10 tūkstančių eurų.

Dėl 1,5 tūkstančio eurų merai netenka postų (pvz., Jonavos), tad kelis kartus didesnė suma turėtų sudominti ir teisėsaugą.

11

Iš dalies remia Medijų rėmimo fondas.