
Naujausios
Politikų sprendimas skaldo žiežirbas
Šiaulių miesto tarybai leidus visus metus kavinėms laikyti neišardytas lauko terasas, tarp Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro verslininkų skilo žiežirba. Baro savininkas nori įstiklinti ir padidinti lauko terasą. Kirpyklos, esančios šalia, atstovai konsultuojasi su advokatais: nuo baro sienos iki kirpyklos laiptų liktų tik pusantro metro.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Lauko kavinę norima įstiklinti ir praplėsti
Trečiadienio pavakarę Šiaulių miesto savivaldybėje vyko viešas susirinkimas: su visuomene ketinta aptarti projektinius sprendinius dėl lauko kavinės šalia baro „Kapitonas Morganas“.
Visuomenės susidomėjimo nesulaukta, bet dalyvavo šalia esančios kirpyklos atstovas Dalius Čalnaris. Savivaldybei atstovavo miesto vyriausioji architektė Rasa Budrytė su kolege.
Projektinius sprendinius pristatė architektas Algimantas Černiauskas, jo vadovaujamos architektūros studijos architektai.
Statytojo – UAB „Gretvėja“ direktoriaus Gintaro Valungevičiaus susitikime nebuvo.
Viešai skelbiamuose projektinių sprendinių dokumentuose nurodoma, kad „esamos lauko kavinės terasos vietoje projektuojama nauja įstiklinta lauko kavinė – laikina, lengvai išardoma, pamatų neturinti įranga“. Jos plotas padidinamas „į pastato Vilniaus g. 189 pusę apie 20 kvadratinių metrų“. Iš viso būtų apie 160 kvadratinių metrų.
Vyriausioji miesto architektė R. Budrytė perspėjo architektus objektą vadinti ne „statiniu“, o „lauko kavinės įranga“.
Lauko kavinė pastatyta ant valstybinės žemės, sklypas šiuo metu yra formuojamas. Kaimyninio – Vilniaus g. 189 – namo sklypas suformuotas. Lauko terasą norima pratęsti iki kaimyninio sklypo ribos, architektų teigimu, „porą centimetrų iki sklypo raudonos linijos“. Architektai pabrėžė, kad padidinti lauko kavinės plotą yra gautas „daugumos Vilniaus g. 189 namo bendrijos gyventojų sutikimas“.
Planuojama iškirsti duris į įstiklintą terasą iš „Gaidžio“ laikrodžio aikštės pusės: architektų teigimu, durys yra buvusios, kai čia veikė „Pingvino“ ledainė.
R. Budrytė priminė, kad pastatas, statytas iki 1940 metų – moderno laikais, „turi vertingų paveldo savybių ir požymių“, todėl turi būti saugomas, o bet koks pakeitimas turi būti derinamas su Kultūros paveldo departamentu.
„Įrenginys“ ar „statinys“?
Vilniaus gatvės 189 namo pirmame aukšte esančių patalpų (vienose jų įsikūrusi kirpykla) savininko atstovas Dalius Čalnaris paaiškino, kad jau konsultavosi su advokatais ir išvardijo pretenzijas.
D. Čalnario teigimu, pratęsus lauko kavinę link jų pastato, susidarytų „patogus užkaboris tualetui asocialiems asmenims“.
Kita pretenzija – planuojamas kavinės pratęsimas ribojasi su namo raudona linija. Architektai patvirtino, kad prasiplėtus iki laiptų į kirpyklą liktų apie pusantro metro, iki pastato sienos – apie tris metrus.
Vyriausioji architektė R. Budrytė papildė, kad įėjimas į kirpyklą iš dalies „pasislėptų už įstiklinto įrenginio“.
D. Čalnaris mano, kad padidinta kavinės terasa „užtamsins kirpyklos langus“, be to, abejojo, ar gyventojai žinoję, kad kavinė prasitęs iki pat jų sklypo raudonosios linijos? D. Čalnaris teigė bandysiantis įrodyti, jog tai būsiąs ne „įrenginys, o statinys“.
„Jeigu architektai su savininkais persvarstytų savo sprendinius ir nebesiplėstų tuos 20 kvadratinių metrų, ar visos pusės būtų patenkintos? Dabar matau tik artimą teisminį ginčą. Tai – Monkės biznis“, – sakė vyriausioji miesto architektė R. Budrytė.
Ji priminė, kad už URBAN pinigus bus rekonstruojama ši bulvaro dalis „ir visos lauko terasos bus nupūstos“. Net ir pasibaigus rekonstrukcijai „gali būti taip, kaip yra jau rekonstruotoje bulvaro dalyje, kur jokių stacionarių įrenginių būti negali – tik skėčiai ir staliukai“.
Vyriausioji architektė paaiškino, kad įstiklinus lauko terasas jų savininkai įsipareigoja „per valandą išardyti visas konstrukcijas gaisro atveju“.
Architektas A. Černiauskas patvirtino, kad užsakovui buvo apie tai pasakyta. „Ir nepaisant to, jis vis tiek nori investuoti?“ – stebėjosi R. Budrytė. Jos žodžiais, šioje vietoje jokių stacionarių statinių negali būti, nes čia „be šansų įsiforminti bulvaro žemę“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Dalius Čalnaris mano, kad įstiklinta kavinė nebus laikinas įrenginys, bet vyriausioji miesto architektė Rasa Budrytė tvirtino, jog statiniu jis negalės virsti.
Projekto vadovas Algimantas Černiauskas sakė, kad yra daugybė pavyzdžių, kai įstiklintos lauko kavinės veikia visus metus. „Leiskite, kad vyktų procesai mieste“, – kvietė A. Černiauskas.
Algimanto Černiausko architektūros studijos vizualizacija
Pano su Šiaulių herbu projekto autorius Vilius Puronas jį sukūrė apie 1976 metus. Autorius, pamatęs planuojamus pokyčius, teigė, kad kūrinys nebus užstotas, tik abejojo dėl geležinių strypų virš lauko terasos.
Algimanto Černiausko architektūros studijos vizualizacija
Lauko kavinės planuojami pokyčiai šalia baro „Kapitonas Morganas“: kavinę išplėtus, iki kirpyklos laiptų liktų apie 1,5 metro.