Politikų sprendimas skaldo žiežirbas

Politikų sprendimas skaldo žiežirbas

Po­li­ti­kų spren­di­mas skal­do žie­žir­bas

Šiau­lių mies­to ta­ry­bai lei­dus vi­sus me­tus ka­vi­nėms lai­ky­ti nei­šar­dy­tas lau­ko te­ra­sas, tarp Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­ro vers­li­nin­kų ski­lo žie­žir­ba. Ba­ro sa­vi­nin­kas no­ri įstik­linti ir pa­di­din­ti lau­ko te­ra­są. Kir­pyk­los, esan­čios ša­lia, at­sto­vai kon­sul­tuo­ja­si su ad­vo­ka­tais: nuo ba­ro sie­nos iki kir­pyk­los laip­tų lik­tų tik pu­sant­ro met­ro.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Lau­ko ka­vi­nę no­ri­ma įstik­lin­ti ir pra­plės­ti

Tre­čia­die­nio pa­va­ka­rę Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je vy­ko vie­šas su­si­rin­ki­mas: su vi­suo­me­ne ke­tin­ta ap­tar­ti pro­jek­ti­nius spren­di­nius dėl lau­ko ka­vi­nės ša­lia ba­ro „Ka­pi­to­nas Mor­ga­nas“.

Vi­suo­me­nės su­si­do­mė­ji­mo ne­su­lauk­ta, bet da­ly­va­vo ša­lia esan­čios kir­pyk­los at­sto­vas Da­lius Čal­na­ris. Sa­vi­val­dy­bei at­sto­va­vo mies­to vy­riau­sio­ji ar­chi­tek­tė Ra­sa Bud­ry­tė su ko­le­ge.

Pro­jek­ti­nius spren­di­nius pri­sta­tė ar­chi­tek­tas Al­gi­man­tas Čer­niaus­kas,  jo va­do­vau­ja­mos ar­chi­tek­tū­ros stu­di­jos ar­chi­tek­tai.

Sta­ty­to­jo – UAB „Gret­vė­ja“ di­rek­to­riaus Gin­ta­ro Va­lun­ge­vi­čiaus su­si­ti­ki­me ne­bu­vo.

Vie­šai skel­bia­muo­se pro­jek­ti­nių spren­di­nių do­ku­men­tuo­se nu­ro­do­ma, kad „esa­mos lau­ko ka­vi­nės te­ra­sos vie­to­je pro­jek­tuo­ja­ma nau­ja įstik­lin­ta lau­ko ka­vi­nė – lai­ki­na, leng­vai išar­do­ma, pa­ma­tų ne­tu­rin­ti įran­ga“. Jos plo­tas pa­di­di­na­mas „į pa­sta­to Vil­niaus g. 189 pu­sę apie 20 kvad­ra­ti­nių met­rų“. Iš vi­so bū­tų apie 160 kvad­ra­ti­nių met­rų.

Vy­riau­sio­ji mies­to ar­chi­tek­tė R. Bud­ry­tė per­spė­jo ar­chi­tek­tus ob­jek­tą va­din­ti ne „sta­ti­niu“, o „lau­ko ka­vi­nės įran­ga“.

Lau­ko ka­vi­nė pa­sta­ty­ta ant vals­ty­bi­nės že­mės, skly­pas šiuo me­tu yra for­muo­ja­mas. Kai­my­ni­nio – Vil­niaus g. 189 – na­mo skly­pas su­for­muo­tas. Lau­ko te­ra­są no­ri­ma pra­tęs­ti iki kai­my­ni­nio skly­po ri­bos, ar­chi­tek­tų tei­gi­mu, „po­rą cen­ti­met­rų iki skly­po rau­do­nos li­ni­jos“. Ar­chi­tek­tai pa­brė­žė, kad pa­di­din­ti lau­ko ka­vi­nės plo­tą yra gau­tas „dau­gu­mos Vil­niaus g. 189 na­mo bend­ri­jos gy­ven­to­jų su­ti­ki­mas“.

Pla­nuo­ja­ma iš­kirs­ti du­ris į įstik­lin­tą te­ra­są iš „Gai­džio“ laik­ro­džio aikš­tės pu­sės: ar­chi­tek­tų tei­gi­mu, du­rys yra bu­vu­sios, kai čia vei­kė „Ping­vi­no“ le­dai­nė.

R. Bud­ry­tė pri­mi­nė, kad pa­sta­tas, sta­ty­tas iki 1940 me­tų – mo­der­no lai­kais, „tu­ri ver­tin­gų pa­vel­do sa­vy­bių ir po­žy­mių“, to­dėl tu­ri bū­ti sau­go­mas, o bet koks pa­kei­ti­mas tu­ri bū­ti de­ri­na­mas su Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­tu.

„Įren­gi­nys“ ar „sta­ti­nys“?

Vil­niaus gat­vės 189 na­mo pir­ma­me aukš­te esan­čių pa­tal­pų (vie­no­se jų įsi­kū­ru­si kir­pyk­la) sa­vi­nin­ko at­sto­vas Da­lius Čal­na­ris paaiš­ki­no, kad jau kon­sul­ta­vo­si su ad­vo­ka­tais ir iš­var­di­jo pre­ten­zi­jas.

D. Čal­na­rio tei­gi­mu, pra­tę­sus lau­ko ka­vi­nę link jų pa­sta­to, su­si­da­ry­tų „pa­to­gus už­ka­bo­ris tua­le­tui aso­cia­liems as­me­nims“.

Ki­ta pre­ten­zi­ja – pla­nuo­ja­mas ka­vi­nės pra­tę­si­mas ri­bo­ja­si su na­mo rau­do­na li­ni­ja. Ar­chi­tek­tai pa­tvir­ti­no, kad pra­si­plė­tus iki laip­tų į kir­pyk­lą lik­tų apie pu­sant­ro met­ro, iki pa­sta­to sie­nos – apie tris met­rus.

Vy­riau­sio­ji ar­chi­tek­tė R. Bud­ry­tė pa­pil­dė, kad įė­ji­mas į kir­pyk­lą iš da­lies „pa­si­slėp­tų už įstik­lin­to įren­gi­nio“.

D. Čal­na­ris ma­no, kad pa­di­din­ta ka­vi­nės te­ra­sa „už­tam­sins kir­pyk­los lan­gus“, be to, abe­jo­jo, ar gy­ven­to­jai ži­no­ję, kad ka­vi­nė pra­si­tęs iki pat jų skly­po rau­do­no­sios li­ni­jos? D. Čal­na­ris tei­gė ban­dy­sian­tis įro­dy­ti, jog tai bū­siąs ne „įren­gi­nys, o sta­ti­nys“.

„Jei­gu ar­chi­tek­tai su sa­vi­nin­kais per­svars­ty­tų sa­vo spren­di­nius ir ne­be­sip­lės­tų tuos 20 kvad­ra­ti­nių met­rų, ar vi­sos pu­sės bū­tų pa­ten­kin­tos? Da­bar ma­tau tik ar­ti­mą teis­mi­nį gin­čą. Tai – Mon­kės biz­nis“, – sa­kė vy­riau­sio­ji mies­to ar­chi­tek­tė R. Bud­ry­tė.

Ji pri­mi­nė, kad už UR­BAN pi­ni­gus bus re­konst­ruo­ja­ma ši bul­va­ro da­lis „ir vi­sos lau­ko te­ra­sos bus nu­pūs­tos“. Net ir pa­si­bai­gus re­konst­ruk­ci­jai „ga­li bū­ti taip, kaip yra jau re­konst­ruo­to­je bul­va­ro da­ly­je, kur jo­kių sta­cio­na­rių įren­gi­nių bū­ti ne­ga­li – tik skė­čiai ir sta­liu­kai“.

Vy­riau­sio­ji ar­chi­tek­tė paaiš­ki­no, kad įstik­li­nus lau­ko te­ra­sas jų sa­vi­nin­kai įsi­pa­rei­go­ja „per va­lan­dą išar­dy­ti vi­sas konst­ruk­ci­jas gais­ro at­ve­ju“.

Ar­chi­tek­tas A. Čer­niaus­kas pa­tvir­ti­no, kad už­sa­ko­vui bu­vo apie tai pa­sa­ky­ta. „Ir ne­pai­sant to, jis vis tiek no­ri in­ves­tuo­ti?“ – ste­bė­jo­si R. Bud­ry­tė. Jos žo­džiais, šio­je vie­to­je jo­kių sta­cio­na­rių sta­ti­nių ne­ga­li bū­ti, nes čia „be šan­sų įsi­for­min­ti bul­va­ro že­mę“.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Da­lius Čal­na­ris ma­no, kad įstik­lin­ta ka­vi­nė ne­bus lai­ki­nas įren­gi­nys, bet vy­riau­sio­ji mies­to ar­chi­tek­tė Ra­sa Bud­ry­tė tvir­ti­no, jog sta­ti­niu jis ne­ga­lės virs­ti.

Pro­jek­to va­do­vas Al­gi­man­tas Čer­niaus­kas sa­kė, kad yra dau­gy­bė pa­vyz­džių, kai įstik­lin­tos lau­ko ka­vi­nės vei­kia vi­sus me­tus. „Leis­ki­te, kad vyk­tų pro­ce­sai mies­te“, – kvie­tė A. Čer­niaus­kas.

Al­gi­man­to Čer­niaus­ko ar­chi­tek­tū­ros stu­di­jos vi­zua­li­za­ci­ja

Pa­no su Šiau­lių her­bu pro­jek­to au­to­rius Vi­lius Pu­ro­nas jį su­kū­rė apie 1976 me­tus. Au­to­rius, pa­ma­tęs pla­nuo­ja­mus po­ky­čius, tei­gė, kad kū­ri­nys ne­bus už­sto­tas, tik abe­jo­jo dėl ge­le­ži­nių stry­pų virš lau­ko te­ra­sos.

Al­gi­man­to Čer­niaus­ko ar­chi­tek­tū­ros stu­di­jos vi­zua­li­za­ci­ja

Lau­ko ka­vi­nės pla­nuo­ja­mi po­ky­čiai ša­lia ba­ro „Ka­pi­to­nas Mor­ga­nas“: kavinę išplėtus, iki kirpyklos laiptų liktų apie 1,5 metro.