Naujausios
Politikai neišdrįso radikaliai mažinti mokesčių
Šiaulių miesto taryba vakar nustatė 2017 metų žemės mokesčio ir nekilnojamojo turto (NT) mokesčio tarifus. Neišdrįsta lygiuotis į Vilnių ir radikaliai sumažinti žemės mokesčio tarifą. Atmestas ir siūlymas dėl mažesnio NT tarifo.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Mokesčių dydžiai išliks panašūs
Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje esančios privačios žemės mokesčių tarifai dauguma atvejų nustatyti mažesni. Bet dėl mokestinės vertės didėjimo mokestis mažės nežymiai arba išliks toks pat, kaip 2015 metais. Kai kuriais atvejais gali ir didėti.
Mažiausias tarifas – 0,1 procento, didžiausias – 4 procentų žemės mokestinės vertės. Šis maksimalus tarifas nustatytas nenaudojamiems žemės sklypams.
0,4 procento tarifas nustatytas pramonės ir sandėliavimo, inžinerinės infrastruktūros, atliekų saugojimo, rūšiavimo ir utilizavimo bei susisiekimo ir inžinerinių komunikacijų aptarnavimo objektų teritorijoms ir komercinės paskirties žemei. Palyginti su 2016 metais žemės mokestis mažėtų 2,5 euro už 1 arą.
0,1 procento tarifas nustatytas miško žemei, mėgėjų sodų žemei ir žemės ūkio paskirties žemei. Mokestis už miško žemę mažėtų 0,01 euro už 1 arą, žemės ūkio paskirties žemės – 0,04 euro už 1 arą, o sodų žemei didėja 0,06 euro už 1 arą palyginti su šiais metais.
0,2 procento tarifas nustatytas susisiekimo ir inžinerinių tinklų koridorių teritorijoms, gyvenamosioms teritorijoms, visuomeninės paskirties ir bendro naudojimo teritorijoms.
Nuspręsta žemės mokesčiu neapmokestinti 7 arų žemės sklypo dalį fiziniams asmenims, kurių šeimose mokestinio laikotarpio pradžioje nėra darbingų asmenų ir kuriems nustatytas 0–40 procentų darbingumo lygis arba kurie yra sukakę senatvės pensijos amžių ar yra nepilnamečiai.
Siūlė visiems 0,1 procento tarifą
Miesto Tarybos narys Gintaras Karalevičius siūlė mažinti žemės mokesčio tarifą iki 0,1 procento visų paskirčių žemei.
„Turime imtis ekstra priemonių, nes vyksta miesto demografinis nykimas, verslo įmonės išeina, dalis tampa nekonkurencingos“, – argumentavo G. Karalevičius.
Jis pagarsino, jog Vilniaus miesto taryba šią savaitę nustatė 0,12 procento žemės mokesčio tarifą. Ragino į sostinę lygiuotis.
Pagal Ekonomikos skyriaus duomenis, Vilniuje, Klaipėdoje ir šiems metams buvo nustatyti mažesni žemės mokesčio tarifai nei Šiauliuose. Šiaulius pagal tarifus lenkė tik Panevėžys.
Meras Artūras Visockas nuogąstavo, kad mažinant tarifą iki 0,1 procento visiems, nukentės biudžeto pajamos, nebus iš ko „projektų finansuoti“. Skaičiuojama, kad gali būti nesurinkta 200 tūkstančių eurų.
G. Karalevičiaus pasiūlymą palaikė 13 politikų, daugiausia opozicijos, bet jų balsų neužteko sprendimui priimti.
Pasiūlymas galutinai nėra atmestas, sutarta prie jo grįžti, nes Savivaldybės administracijai neužteko laiko pasiūlymui įvertinti ir išnagrinėti iš esmės.
Pernai į Savivaldybės biudžetą pervesta 372,1 tūkstančio eurų priskaičiuoto žemės mokesčio.
Patvirtinus naujus tarifus, 2017 metais planuojama priskaičiuoti apie 411 tūkstančių eurų žemės mokesčio. Įvertinus lengvatas, kurios vidutiniškai sudaro apie 19 procentų nuo bendros priskaičiuotos mokesčio sumos, į biudžetą planuojama gauti apie 333 tūkstančius eurų pajamų.
NT mokesčio tarifas nesikeičia
2017 metais NT mokesčio tarifas nutatytas toks pat, kaip 2016 metais – 0,75 procento turto vertės.
Tik nenaudojamam arba naudojamam ne pagal paskirtį, apleistam ar neprižiūrėtam nekilnojamajam turtui nustatytas 3 procentų tarifas.
Atmestas Tarybos nario A. Rimkaus siūlymas mažinti tarifą iki 0,66 procento.
2015 metais į Šiaulių miesto savivaldybės biudžetą sumokėta 2,9 milijono eurų nekilnojamojo turto mokesčio.