Politikai jau atakuoja rinkėjus

Politikai jau atakuoja rinkėjus

Politikai jau atakuoja rinkėjus

Partijos ir politikai, nelaukdami oficialios Seimo rinkimų kampanijos pradžios, rinkėjus vilioja plakatais, skambučiais, vizitais į namus ir net piketais.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Savo įvaizdį stiprina

Pagal įstatymą oficiali Seimo rinkimų agitacinė kampanija prasideda tik mėnesiui likus iki Seimo rinkimų — rugsėjo 12-ąją. Tačiau seimūnais tapti besiveržiantys Šiaulių miesto meras Genadijus Mikšys, vicemerės Daiva Matonienė, Alma Javtokienei į rinkimus jau pasinėrė. Savo asmeninį įvaizdį Šiaulių vadovai stiprina labiau nei miesto.

G. Mikšys aiškina, miesto reikalų neužmetęs, rinkimams skiriantis tik savaitgalius, su rinkėjais esą daugiau dirba rinkimų štabas, nei jis pats.

Tačiau dar prieš mėnesį G. Mikšiui prireikė patarėjo viešiesiems ryšiams ir mero įvaizdžiui stiprinti. Juo dirbti pasikvietė politikoje dantis prakandusį buvusį partijos bendražygį pramogų verslo atstovą Laimontą Dinių. Tuomet meras „Šiaulių kraštui“ neigė, kad Savivaldybėje algą gaunantis L. Dinius talkins jam ir rinkimų kampanijoje.

Tačiau L. Dinius kartu su G. Mikšiu jau važinėja po Joniškio rajoną, už kurio rinkėjų balsus kovoja Šiaulių meras. Kol kas tik savaitgaliais — abu politikus drauge galima buvo išvysti per Žagarės miesto šventę.

„Šiaulių kraštas“ rašė, jog D. Matonienė rinkimų kampaniją pradėjo nuo žygio į Vilnių. Darbo dieną atidėjo į šalį miesto reikalus, ir partijos išnuomotu autobusu vežė daugiabučių bendrijų pirmininkus piketuoti prie Vyriausybės.

Vicemerė A. Javtokienė, artėjant rinkimams, susirūpino vežti vaikus pas kalinčias motinas į Panevėžio moterų koloniją ir nepamiršo tų vizitų viešai pagarsinti.

Išradingumui nėra ribų

Šiauliuose, kaip kituose miestuose, rinkėjus partijos atakuoja, lenktyniaudamos išradingumu.

Ant „Senojo dvaro“ turgavietės durų puikuojasi Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskich atvaizdas, skelbiantis, kaip galima spėti, partijos rinkiminį šūkį. Plakatas smulkesnėmis raidėmis iki šiol šiauliečius kviečia į susitikimą, kuris įvyko prieš mėnesį. Bet jo nukabinti neskubama.

Vieną dieną šiauliečių butuose nuaidėjo netikėti telefono skambučiai, pakėlę ragelius žmonės išgirdo: „Sveiki, jums skambina Artūras Zuokas“.

Liberalcentristai tokiais skambučiais su savo lyderio kalbos įrašu įsigudrino kviesti rinkėjus į susitikimą, agituoti „problemas spręsti kartu“. Vieni miestiečiai, ypač vyresnio amžiaus, stebėjosi, kad “pats Zuokas paskambino“, tik kažkodėl “nebuvo galima pasilabėti“. Kiti iš karto dėjo ragelį, pagalvoję, kad “kažkas juokus krečia“. Treti piktinosi, kad yra trukdomi rinkiminiais skambučiais.

Kai kurie miestiečiai, atvėrę savo butų duris, turėjo progos ant slenksčio išvysti partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininką Rolandą Paksą su komanda.

Komentaras

Agitacija — politinės kultūros reikalas

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko Zenono Vaigausko ( nuotr. Vaigauskas) „Šiaulių kraštas“ klausė, ar tokia išankstinė agitacija neprasilenkia su įstatymu?

— Mėnuo laiko iki Seimo rinkimų prasideda rinkiminė agitacinė kampanija, o iki tol ji nėra ypatingai reglamentuojama. Tik jeigu partijos jau dabar turi rinkimų išlaidų, jas privalo apskaityti ir pranešti ataskaitose Vyriausiajai rinkimų komisijai.

Žiniasklaidoje būsimi kandidatai dabar pasirodo neoficialiai, bet išlaidas privalės deklaruoti. Tik gali kilti problema, nes ne visi taps kandidatais. Atsitrauks, pamatę, kad nėra palaikymo, kiek pinigų bedėtų.

Klaidinančius pasenusius skelbimus, kurie, jūsų minimu atveju, žinoma yra rinkiminiai, bendrovės, ant kurios durų jie kabo, vadovai turėtų nukabinti. Blogai, kad tai padaryti pamiršta patys politikai.

Todėl įstatymas ir skelbia, kad išorinę rinkimų reklamą galima iškabinti tik savivaldybių nustatytose vietose. Bet nėra reikalavimo tose vietose plakatus kabinti, kol nėra prasidėjusi oficiali rinkiminė kampanija.

Bet yra miesto valdžia, kuri turi pareikalauti, kad tokie pasenę plakatai būtų nurinkti. Manau, kad ir administracinę baudą tokiems kabintojams galima paskirti.

Vieną skundą dėl telefono aparatų naudojimo agitacijai esame gavę, pradėjome jį tirti, bet konkretaus įstatymo pažeidimo mums nepavyko įžiūrėti, nes pilietis savo skundą atsiėmė.

Manau, jeigu pats A. Zuokas skambintų ar kas kitas ir pirmiausia rinkėjo paklaustų, ar galime jums paleisti savo lyderio kalbos įrašą, tai gal nieko blogo.

Užsienio valsybėse telekomunikacijas kartais naudoja politiniai oponentai. Užgriūva rinkėjus skambučiais su įrašytu kitos partijos lyderio balsu naktį, kad sukeltų rinkėjų nepasitenkinimą.

Duomenų apsaugos inspekcijai ar telekomunikacijos įmonei reikia adresuoti skundus, kad telefono aparatas naudojamas netinkamu būdu. Telefono aparatas nėra skirtas reklaminiams dalykams.

Įstatymu įvedamų rinkimų reklamos draudimų, manau, turi būti minimaliai, nes kitaip kyla labai daug ginčų. Galų gale tai politinės kultūros reikalas. Niekas nedraudžia politikams kalbinti bet kurį žmogų. Bet įkyriai lįsdami į akis, per prievartą brukdami savo kandidatą, jie sulauks tik neigiamos reakcijos.

Neuždrausta ir po namus vaikščioti. Anglijoje, pavyzdžiui, tai daroma. Bet partijos agitatoriai pirmiausia klausia, ar galima su jumis šnekėtis, ar jūs mūsų šalininkas. Tada tik dalina lankstinukus, aiškina partijos programą, duoda savo partijos ženkliuko llipduką, kad ant lango galima būtų užklijuoti ir kad kitų partijų agitatoriai nebevaikščiotų į tuos namus.

Neuždrausta ir pas mus lankstinukus, rinkimų programas dalyti — tai ne rinkėjų papirkinėjimas. Tik saldainių, alaus negalima dalyti ar vilioti rinkiminiais šratinukais.

Rugsėjo 12 -ą oficialiai bus skelbiami kandidatų sąrašai ir prasidės oficiali rinkimų kampanija. O neoficiali kampanija, kaip sakoma, prasideda kitą dieną, kai paskelbiami rinkimų rezultatai.

GUDRUTIS: Šiaulių meras Genadijus Mikšys ( dešinėje) Žagarės miesto šventėje pasirodė su savo patarėju Laimontu Diniumi, nors prieš kurį laiką dievagojosi, kad Savivaldybėje algą gaunantis patarėjas jam nepadės kovoti dėl Joniškio rajono rinkėjų balsų.

„Sidabrės“ nuotr.

GUDRUTĖ: Darbo partija šį rinkimais kvepiantį plakatą ant „Senojo dvaro“ turgavietės durų pakabino, kviesdama šiauliečius į prieš mėnesį įvykusi susitikimą, ir “pamiršo“.

 

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.