Politikai ginčija sprendimą dėl biokatilo

Politikai ginčija sprendimą dėl biokatilo

Politikai ginčija sprendimą dėl biokatilo

Vyriausybės atstovui apskųstas Šiaulių miesto tarybos sprendimas leisti bendrovei „Šiaulių energija“ statyti naują 20 MW galingumo biokatilą. Trys miesto politikai įsitikinę, jog buvo pažeistos įstatymų nuostatos dėl informacijos teikimo. Abejojama projekto ekonominiu pagrįstumu.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Iniciatyva

Į Vyriausybės atstovą Šiaulių apskrityje Joną Novogreckį raštu kreipėsi miesto Tarybos nariai Gintaras Karalevičius, Aurimas Nausėda ir Artūras Visockas.

Jų nuomone, Tarybos sprendimas neatitinka Vietos savivaldos, Šilumos ir Energetikos įstatymų nuostatų, susijusių su energijos vartotojų informavimu apie statomus, rekonstruojamus energetikos objektus.

Politikams sukėlė abejonių sprendimo priėmimo eiga, įtariama, kad galėjo būti pažeistas Tarybos veiklos reglamentas. Taryba sprendimą priėmė sausio mėnesį.

Politikai teigia, jog prieš pat balsavimą buvo pateikta nauja informacija apie palyginamąsias šilumos gamybos sąnaudas. Ji galėjo būti nepagrįsta jokiais skaičiavimais, nors lėmė Tarybos apsisprendimą.

Iš pradžių Tarybos komitetams teigta, jog, pastačius 20 MW galingumo biokatilą, sąnaudos sumažės nuo 12,09 cento iki 9,85 cento už kilovatvalandę. Paprašius papildomos informacijos, jos buvo sumažintos iki 9,06 cento.

Tarybos posėdyje „Šiaulių energijos“ atstovas V. Pavlavičius pagarsino dar ir trečią variantą – 7,73 cento už kilovatvalandę.

„Kurie iš šių skaičiavimų teisingi?“ – klausia trys Tarybos nariai.

Jie pabrėžia, jog paskutinis variantas neįvardytas aiškinamajame rašte, nesvarstytas Tarybos komitetuose. Nepateikta informacija apie „Šiaulių energijos“ veiklą po investicijų į naują biokatilą. Jis įmonei kainuos 20 milijonų litų.

Kodėl nestato galingesnio

Tarybos nariai atkreipia dėmesį, jog nesigilinta į galimybę statyti galingesnį biokatilą.

Tarybos posėdžio protokole nė nefiksuota informacija, jog statant 20 MW biokatilą vartotojams šilumos kaina mažės 12,3 procento, o statant 40 MW galingumo – 10,9 procento.

A. Visockas „Šiaulių kraštą“ yra tikinęs, jog būtent dvigubai galingesnį katilą naudinga statyti ir neužleisti rinkos privačiam investuotojui.

Privatininkas Šiauliuose taip pat statys 20 MW biokatilą. Privatininko pagamintą šilumą „Šiaulių energija“ privalės supirkti.

Aiškintis ar delsti?

„Mes – nei teisininkai, nei ekonomistai, o neaiškumų, klausimų yra daug“, – sakė „Šiaulių kraštui“ G. Karalevičius, vienas iš kreipimosi į Vyriausybės atstovą iniciatorių.

Jo nuomone, Taryba paskubėjo sprendimą priimti, turėjo atidėti dar bent mėnesiui. To prašė ir visuomenininkai, protestavę prie Savivaldybės.

„Gal mes ir neteisūs, bet Taryba turėjo atsižvelgti ir į visuomenininkų nuomonę, mes rinkėjams atstovaujame“, – teigė politikas.

Šiaulių meras Justinas Sartauskas, iš „Šiaulių krašto“ sužinojęs apie skundžiamą Tarybos sprendimą, stebėjosi kolegų pozicija.

„Mes ne šilumos kainas svarstėme, o tik davėme leidimą statyti biokatilą, kad tos kainos mažėtų, – sakė meras. – Norime, kad katilas būtų pastatytas jau kitais metais.“

J. Sartausko teigimu, įmonė pateikė preliminarius skaičiavimus, jų pakako apsispręsti dėl projekto. Dabar samdys konsultantus projekto galimybių studijai rengti. Ją galima bus Tarybai pristatyti.

Gali ir atmesti

Vyriausybės atstovas J. Novogreckis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog prašys pateikti atitinkamus miesto Tarybos, jos komitetų dokumentus.

„Bet jeigu įžvelgsime politinius ar ekonominius aspektus, tai prašymo nenagrinėsime, – sakė J. Novogreckis. – Įstatymas nenumato mums tokiais aspektais nagrinėti savivaldybių sprendimus. Bet tokiu atveju pareiškėjai turi teisę kreiptis administracinių bylų nagrinėjimo tvarka.“

Alvydo JANUŠEVIČIAUS nuotr.

AISTROS: Šiaulių visuomeninkai buvo net piketą surengę prieš „Šiaulių energijos“ planus statyti 20 kW galios biokatilą.