Poliklinikų vaistinės tapo karantino įkaitėmis

Artūro JAUGĖLOS nuotr.
Uždarius poliklinikas, klientams tapo nebepasiekiamos ir ten dirbančios vaistinės.
Vakar išplatintame spaudos pranešime buvo paskelbta, kad dėl Šiaulių miesto savivaldybės veiksmų gali būti uždarytos vaistinės, veikiančios Centro poliklinikoje ir Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre.

Lietuvoje paskelbus karantiną, savo veiklą sustabdyti turėjo dalis įmonių, negalėjusių naudotis savivaldybių nuomojamomis patalpomis, tarp jų – ir vaistinės, įsikūrusios valstybinėse gydymo įstaigose. Nacionalinės vaistų prekybos asociacija tikina, kad su savivaldybėmis pasirašytose sutartyse nurodyta, jog galimybė naudotis išsinuomotu turtu yra būtina nuostata nuomos mokesčio skaičiavimui ir mokėjimui.

„To nepaisydama, Šiaulių miesto savivaldybė, vienintelė visoje šalyje, nesudarė lengvatinių sąlygų vaistinėms, įsikūrusioms gydymo įstaigose ir negalėjusioms dėl saugumo sumetimų vykdyti savo veiklos karantino metu“, – rašoma pranešime.

Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos direktorė Jūratė Kulberkienėnė pranešime akcentavo, kad prasidėjus koronaviruso pandemijai, vaistines šiam laikotarpiui teko uždaryti, nes patekimas į gydymo įstaigas pacientams buvo visiškai apribotas – poliklinikos užsidarė ir užsitvėrė koridorius, kad tarp skyrių negalėtų vaikščioti ligoniai, prie durų atsirado budintis personalas, į medicinos įstaigas, remdamasis griežtais saugumo reikalavimais, įsileidęs tik išskirtiniais atvejais, tad tokiose įstaigose esančios vaistinės buvo priverstos užverti duris.

Jos teigimu, Šiaulių miesto savivaldybė buvo vienintelė visoje šalyje, kuri nepatenkino prašymo sumažinti arba iš viso panaikinti nuomos mokestį karantino metu.

„Vyriausybei Lietuvoje įvedus karantiną, vaistinės raštiškai kreipėsi į savivaldybes, prašydamos atleisti gydymo įstaigose įsikūrusias vaistines nuo nuomos mokesčio tol, kol šalyje tęsis paskelbta padėtis. Kadangi šios vaistinės tapo nepasiekiamos darbuotojams ir pacientams dėl priežasčių, nepriklausiusių nei nuo savivaldybių, nei nuo mūsų, visos savivaldybės, išskyrus Šiaulių miesto, sutiko arba sumažinti nuomos mokestį 80 procentu, arba pilnai nuo jo atleisti. Vaistinės gavo tik pasiūlymą atidėti nuomos mokėjimą kuriam laikui“, – sakė J. Kulberkienė.

Ji vis dar viliasi, kad Šiaulių miesto savivaldybė persvarstys šį sprendimą, nes jis esą gali neigiamai atsiliepti ne tik vaistinėms, bet ir miesto gyventojams. Nevykdant veiklos, įmonės patiria nuostolius, todėl realu, kad vaistinės poliklinikose bus priverstos užsidaryti. Abiejose vaistinėse dirba po 3 darbuotojus.

Abiejose gydymo įstaigose patalpų nuomos konkursą laimėjo UAB „Nemuno vaistinė“, valdanti „Camelia“ vaistinių tinklą. Ji įsikūrė minėtose gydymo įstaigose pasiūliusi Šiauliams „auksines“ nuomos kainas: Centro poliklinikoje 60 kvadratinių metrų patalpas išsinuomavo po 272 eurus už kvadratą, o Dainų pirminiame sveikatos centre 35 kvadratinių metrų patalpas – po 147 už kvadratą.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Strateginės plėtros ir ekonomikos departamento direktorė Vaida Kalasevičienė informavo, kad miesto Taryba yra priėmusi sprendimą dėl Savivaldybei priklausančių negyvenamųjų patalpų nuomos mokesčio atidėjimo karantino laikotarpiu.

„Vaistinės kreipėsi į mus ir mes jas informavome. Jei jos turi dokumentus, kad pajamos sumažėjo daugiau nei 50 procentų, nuomos mokestis bus atidėtas“, – aiškino direktorė.

Anot V. Kalasevičienės, Savivaldybės administracija neturi įgaliojimų atleisti nuo nuomos mokesčio. Tokį sprendimą gali priimti tik miesto Taryba atskiru sprendimu, jei vaistinės į ją kreiptųsi.

Departamento vadovė atkreipė dėmesį, kad buvo ir daugiau įmonių, kurios nuomavosi Savivaldybės patalpas, ir jų veikla dėl karantino buvo apribota. Jos taip pat taip pat kreipėsi dėl mokesčio atidėjimo.