Policijos viršūnes skandina alkoholis

Policijos viršūnes skandina alkoholis

Policijos viršūnes skandina alkoholis

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko 53 metų Algirdo Matonio karjerą griauna įtarimai dėl vairavimo išgėrus.

Nelaukdamas tarnybinio patikrinimo pabaigos A.Matonis vadovybei įteikė prašymą atleisti jį iš tarnybos savo noru. Tačiau, pasak šalies policijos generalinio komisaro Sauliaus Skvernelio, pagal galiojančią tvarką toks prašymas nesvarstomas, kol neatliktas tarnybinis patikrinimas.

Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis dėl įkaušusio Algirdo Matonio apie atsistatydinimą negalvoja: „Nei aš jam pyliau, nei aš jį verčiau gerti“. Irmanto Sidarevičiaus, Stasio Žumbio nuotr.

Nustatytas vidutinis girtumas

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos pareigūnai A.Matonio vairuojamą tarnybinį automobilį „Škoda Superb“ sustabdė praėjusio šeštadienio vakare, apie 21.15 val. Patruliai esą nežinojo, kieno automobilį stabdo. Neuniformuoto šalies kriminalistų vado kelionę jie nutraukė sostinės Vilkpėdės ir Tūkstantmečio gatvių sankryžoje, reaguodami į vieno vilniečio pranešimą apie sostinės gatvėmis įtartinai važiuojantį automobilį.

Įtarta, kad mašinos vairuotojas gali būti išgėręs. Ne tarnybos metu tarnybinį automobilį vairavęs A.Matonis išsyk nepanoro tikrintis blaivumą – pageidavo dėl objektyvumo visus reikiamus tyrimus atlikti medicinos įstaigoje. Pareigūnas buvo nuvežtas į medicinos įstaigą, ten ištirti paimta kraujo. Čia atvežtas A.Matonis jau neprieštaravo ir patikrai alkoholio matuokliu. Šiuo prietaisu jam nustatytas vidutinis girtumas – 1,71 promilės.

Atlikus būtinas procedūras, A.Matonis išleistas į namus. Už vairavimą išgėrus jam gresia 2-3 tūkst. litų bauda ir teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo 2 iki 3 metų arba administracinis areštas nuo 10 iki 30 parų ir teisės vairuoti transporto priemones atėmimas 2-3 metų laikotarpiui. Administracinę nuobaudą skirs teismas. Teisės vairuoti netekimas ir piniginė bauda – ne vieninteliai A.Matoniui gresiantys nemalonumai. Ant plauko pakibo ir jo karjera vidaus reikalų sistemoje, ir užtarnauta pensija. Kokią drausminę nuobaudą skirti kriminalistų vadui, bus sprendžiama atlikus tarnybinį patikrinimą.

Nuo pareigų nenušalintas

Šalies policijos vadovas S.Skvernelis „Respublikai“ teigė buvęs šokiruotas žinios apie incidentą, į kurį įsivėlė ilgametis pareigūnas. Anot generalinio komisaro, tarnybinį patikrinimą dėl A.Matonio poelgio tikimasi atlikti „pakankamai greitai“. Vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas sakė patikrinimo išvadų sulaukti besitikįs jau savaitės pabaigoje. Ir S.Skvernelis, ir D.A.Barakauskas teigė, kad vienintelė sankcija neblaiviam vairavusiam pareigūnui – atleidimas.

Generalinio komisaro teigimu, vairavimas išgėrus bet kokiu atveju prilygsta pareigūno vardo pažeminimui, o atsakomybė visiems yra vienoda – nepriklausomai nuo nuopelnų tarnyboje. Jei A.Matonis bus atleistas už pareigūno vardo pažeminimą, jis neteks ir socialinių garantijų, nors į pensiją pagal ištarnautus metus galėjo išeiti jau anksčiau. Pradėjus tarnybinį patikrinimą A.Matonis nuo pareigų nenušalintas – vakar jis dirbo, tačiau nebuvo pasiekiamas nei mobiliuoju, nei Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko priimamojo telefonais. Nors dėl kokio nors pažeidimo įkliuvęs eilinis policininkas iškart būtų „suspenduotas“, A.Matonį nušalinti nuo pareigų, anot S.Skvernelio, nėra pagrindo.

„Nušalinimas būtinas tada, kai pareigūnas gali daryti įtaką tarnybiniam patikrinimui, – aiškino „Respublikai“ generalinis komisaras. – Šiuo atveju tokios galimybės nėra, nes patikrinimą atlieka Imuniteto valdyba. Pareigūnas taip pat nušalinamas nuo pareigų, kai galbūt padarytas pažeidimas yra tiesiogiai susijęs su jo vykdomomis funkcijomis, o tokių sąsajų šiuo atveju irgi nėra“.

Komisaras kaltas nesijaučia

Vakar popietę dėl šio incidento surengtoje spaudos konferencijoje S.Skvernelis teigė, kad jam „labai gaila A.Matonio“. Žurnalistų paklaustas, ar neketina atsistatydinti, policijos vadovas atsakomybės nebuvo linkęs prisiimti. „Nei aš jam pyliau, nei aš jį verčiau gerti“, – savo poziciją paaiškino S.Skvernelis.

Dėl girtaujančių pareigūnų galvą sopėjo ne vienam S.Skvernelio pirmtakui. Negailestinga girtaujančių teisėsaugininkų medžioklė prasidėjo, kai 2004-ųjų gegužės pabaigoje tuometis generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius įsakė policijos įstaigų vadovams griežčiau kontroliuoti pavaldinių elgesį. Šį įsakymą generalinis komisaras pasirašė atsižvelgdamas į visuomenėje didelį atgarsį sukėlusius eismo įvykius, kuriuose dalyvavo transporto priemones vairuojantys policijos pareigūnai. Tų pačių metų birželį girti vairavę automobilius, sukėlę eismo įvykius ar apspangę tarnybos metu įkliuvo net 11 pareigūnų...

Po 2011 metų vasario 13-osios naktį greitkelyje Vilnius-Kaunas buvusio Trakų policininko Sigito Šostako sukeltos avarijos, kurioje buvo mirtinai sužaloti 3 medikai, iš pareigų buvo priverstas pasitraukti tuometis generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas. Pasak S.Skvernelio, per pastaruosius trejus metus po šios tragedijos situacija dėl girtaujančių pareigūnų kardinaliai pasikeitė į gera. Komisaras pripažino, kad neblaivių policininkų įkliūva ir dabar, tačiau džiaugėsi, kad griežta jų kontrolė padeda užbėgti skaudžioms nelaimėms už akių.

Daug kartų buvo skatintas

A.Matonis vidaus reikalų sistemoje tarnauja nuo 1991 metų rugsėjo 2-osios. Tarnybą jis pradėjo Druskininkų miesto policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus jaunesniuoju inspektoriumi. Sparčiai karjeros laiptais kilęs pareigūnas nuo 2005 metų balandžio 11-osios paskirtas Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininku.

Tarnybos metu A.Matonis buvo daug kartų skatintas. 1998 metų spalio 23 dieną apdovanotas 2-ojo laipsnio Vidaus reikalų ministerijos atminimo ženklu „Tėvynės labui“, o 2000 metų rugsėjo 15 dieną – 1-ojo laipsnio Vidaus reikalų ministerijos atminimo ženklu „Tėvynės labui“.

2002 metų sausio 16-ąją Lietuvos Respublikos prezidento dekretu apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Riterio kryžiumi, 2003 metų gegužės 13 dieną – 2-ojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklu „Angelas Sargas“, 2004 metų spalio 18 dieną apdovanotas vardiniu šaunamuoju ginklu, 2006 metų gruodžio 4-ąją – 1-ojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklu „Angelas Sargas“.

A.Matonio vadovaujami kriminalistai atskleidė ne vieną rezonansinį nusikaltimą, siejamą su šalyje siautėjusiomis organizuotomis nusikalstamomis gaujomis, o šio mėnesio pradžioje po ilgalaikio tyrimo demaskavo ir suėmė 3 asmenis, įtariamus mažamečių asmenų tvirkinimu ir vaikų išnaudojimu pornografijai.

Ne kartą turėjo ir teisintis

Pareigūno karjeroje būta ir ne tokių šviesių dėmių. 2011-ųjų pabaigoje A.Matonis buvo tapęs specialiuoju liudytoju vadinamojoje Kauno žudynių byloje. Pareigūnas kaip specialusis liudytojas buvo apklaustas, kai Drąsiaus Kedžio draugu prisistatęs liudytojas Mindaugas Žalimas viešai apkaltino Policijos departamento pareigūnus neveiklumu. M.Žalimas teigė, kad 2009 metų spalio 5-ąją Kaune įvykdytų teisėjo Jono Furmanavičiaus ir Violetos Naruševičienės nužudymų išvakarėse jis apie šiuos esą D.Kedžio planuotus nusikaltimus informavo Policijos departamentą, tačiau pareigūnai į jo pateiktą informaciją nesureagavę ir rengiamiems nusikaltimams neužkirtę kelio. A.Matonį kaip specialųjį liudytoją apklausę teisėsaugininkai jam jokių įtarimų nepateikė. Byloje dėl galimo pareigų neatlikimo į teisiamųjų suolą sėdo penki buvę ir esami teisėsaugininkai, tarp jų – buvęs Lietuvos kriminalinės policijos biuro vadovo pavaduotojas Tomas Ulpis ir buvęs Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Visvaldas Račkauskas. Ir T.Ulpis, ir V.Račkauskas, 2011-ųjų pabaigoje tapę įtariamaisiais, iškart pasitraukė iš tuo metu eitų pareigų. Marijampolės apskrities policijai tuomet vadovavęs T.Ulpis išėjo į pensiją, V.Račkauskas atsistatydino.

Užpernai A.Matoniui teko teisintis dėl jo biografijoje nutylėto fakto apie darbą KGB sovietmečiu ir Nepriklausomybės atkūrimo pradžioje. Tačiau šis faktas S.Skverneliui neatrodė svarbus ir jis A.Matonį paliko poste.

STATISTIKA*

2011 metais dėl vairavimo išgėrus, neblaivių pareigūnų sukeltų eismo įvykių ar pasišalinimo iš eismo įvykio vietos su tarnyba policijoje turėjo atsisveikinti 29 policininkai. 2012 metais tarnybą policijoje dėl šių priežasčių turėjo palikti 18, pernai – 24 pareigūnai.

* Šaltinis: Policijos departamentas

Parengta pagal dienraštį „Respublika“