Po poros savaičių prasidės priėmimas į mokyklas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Per kovą reikės pateikti prašymus ir į specializuotas programas, šįmet pirmą kartą į inžinerinės krypties ugdymo klases priims miesto mokinius. S. Daukanto gimnazija.
Kovo 1 dieną prasidės priėmimas į Šiaulių miesto bendrojo lavinimo mokyklas 2023–2024 mokslo metams. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė spaudos konferencijoje pristatė patobulintą elektroninę priėmimo sistemą.

Pirmiausia vyks priėmimas į teritorines mokyklas

Elektroninė moksleivių priėmimo į mokyklas sistema Šiauliuose startavo jau 2022 metais, tačiau buvo pastebėta tam tikrų spragų. Švietimo skyriaus vedėja E. Minkuvienė aiškino, kad šįmet atsirado pokyčių, kurie sistemą patobulino.

Priėmimas į bendrojo lavinimo mokyklas pagal teritorinį principą truks nuo kovo 1-osios iki balandžio 15 dienos. Gegužės 20 dieną bus priimami prašymai į mokyklose likusias laisvas vietas.

Anot E. Minkuvienės, tai aktualiausia tėvams, išleidžiantiems vaikus į pirmas, penktas bei pirmas ir trečias gimnazijos klases. Tačiau jei vaikai baigia penkias klases progimnazijoje ir nori tęsti mokymąsi toje pačioje mokykloje, tėvams teikti prašymą elektroninėje sistemoje nereikės, pakaks parašyti ir palikti prašymą mokyklos direktoriui. Tačiau baigusių pradines mokyklas ir pereinančių į progimnazijas vaikų tėvams jau reikės teikti elektroninius prašymus.

Praėjusiais metais buvo kartu teikiami prašymai ir į teritorines mokyklas, ir į laisvas vietas. Tai sukėlė nemažai sumaišties. Todėl šįmet tėvų prašymai į kitų mokyklų laisvas vietas bus aktyvuoti tik gegužės 20 dieną.

Švietimo skyriaus vedėja prašė tėvų apsispręsti iš karto, į kurią mokyklą norės leisti savo vaiką, nes pateikus prašymą per elektroninę sistemą jį atšaukti ir pateikti naują yra sudėtinga.

Nuo kovo 1-osios iki kovo 31 dienos priimami prašymai ir į mokyklas, kurios vykdo specializuotas programas. Tai „Juventos“ progimnazijos muzikinės klasės, Gegužių progimnazijos dailės klasės, Jovaro progimnazijos choreografijos klasės, „Sandoros“ progimnazijos katalikiško ugdymo klasės, Didždvario progimnazijos tarptautinio bakalaureato klasės ir S. Daukanto inžinerinės krypties ugdymo klasės. Į šias klases teritorinis principas netaikomas, į jas gali pretenduoti vaikai iš viso miesto, tačiau taikoma atranka. Nepatekusiems į minėtas klases dar liks laiko pateikti prašymus į teritorines mokyklas.

Būsto nuomos ar pirkimo-pardavimo sutarčių nebeprašys

Kiekvienai miesto bendrojo lavinimo mokyklai yra priskirta jos aptarnaujama teritorija. Su šia informacija galima susipažinti Savivaldybės interneto svetainėje arba mokyklų interneto svetainėse. E. Minkuvienė pabrėžė, kad tėvai neturi skubėti teikti prašymus jau pirmą priėmimo dieną, nes prašymo pateikimo data neturės jokios reikšmės. Pagrindinis argumentas priimant moksleivį – gyvenamosios vietos deklaravimo laikotarpis mokyklos aptarnaujamoje teritorijoje.

Praėjusiais metais iš tėvų, kurie pakeitė vaiko deklaravimo vietą vėliau nei prieš vienerius metus iki priėmimo, buvo prašoma į sistemą įkelti papildomus dokumentus. E. Minkuvienė aiškino, kad ne visi tėveliai šioje vietoje buvo sąžiningi. Kai kurie pateikė būsto nuomos sutartis, nepatvirtintas Registrų centre. Be to, kai kurie tėvai atsisakė pateikti nekilnojamojo turto mokyklos aptarnaujamoje teritorijoje įsigijimo dokumentus, motyvuodami asmens duomenų apsauga. Šįmet nuspręsta tokio reikalavimo atsisakyti ir vertinti tik pagal gyvenamosios vietos deklaravimo datą.

Vedėja pabrėžė, kad vaikų migravimas po miestą yra didžiulis. Dalis jų grįžta iš užsienio, persikelia iš kitų savivaldybių ar pakeičia gyvenamąją vietą kartu su tėvais. Tačiau dalį vaikų tėvai tiesiog perdeklaruoja pas savo giminaičius tam, kad vaikas patektų į norimą mokyklą. Tačiau vaikui gyvenamąją vietą deklaravus norimos mokyklos aptarnaujamoje teritorijoje trumpiau nei metus, jis gali į ją ir nepatekti.

Praėjusiais metais nereikėjo pildyti elektroninių prašymų į mokyklų priešmokyklinio ugdymo grupes, pakako mokyklai pateikti ranka rašytą prašymą. Šįmet jau ir šie vaikai yra įtraukti į elektroninę priėmimo sistemą.

Į laisvas vietas – pagal prioritetus

Nuo gegužės 20 dienos prašymai į laisvas likusias mokyklų vietas bus vertinami pagal 6 kriterijus. Bus atsižvelgiama į tai, ar vaikas turi specialiųjų poreikių. Pretendentui pirmumo teisę suteiks toje mokykloje besimokantys broliai ar seserys. Jei tėvai nespėjo laiku (iki balandžio 15 dienos) pateikti prašymo į vaiko teritorinę mokyklą, nuo gegužės 20 dienos joje atsiradus laisvų vietų, toks mokinys irgi turės prioritetą. Kaip ir kitų savivaldybių mokiniai, jau lankantys miesto mokyklas, bet pereinantys į naujai formuojamas klases.

Pagal sutartį su Šiaulių rajono savivaldybe į laisvas miesto gimnazijų vietas taikomas prioritetas penkių rajono mokyklų moksleiviams, nes tose teritorijose nebeliko gimnazijų ir vaikai neturi galimybių tęsti mokslų rajone. Tai Bazilionų mokyklos-daugiafunkcio centro, Dubysos aukštupio mokyklos, Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų progimnazijos, Kairių jungtinės mokyklos ir Voveriškių pagrindinės mokyklos mokiniai.

Skyriaus vedėja akcentavo, kad į Šiaulius atvykusių ukrainiečių vaikai į mokyklas priimami pagal atskirą tvarką ir tik į Savivaldybės tarybos patvirtintas mokyklas. Šie vaikai šiauliečių mokinių vietų neužima.

Nuorodas, kur teikti elektroninius priėmimo prašymus, bus galima rasti Savivaldybės interneto svetainėje Švietimo skyriaus informacijoje bei mokyklų interneto svetainėse. Nuorodos bus aktyvuotos kovo 1 dieną 8 valandą. Tėvams, kuriems dėl įvairių techninių priežasčių ar kompiuterinių žinių stokos sudėtinga pateikti elektroninį prašymą, bus galimybė užeiti į bet kurią miesto mokyklą ir ten užpildyti prašymą. Mokyklose bus paskirta po specialistą, kuris padės įeiti į elektroninę priėmimo sistemą ir joje pateikti prašymą priimti vaiką į pasirinktą mokyklą.