
Naujausios
Ponams reikėjo limuzinų
Pirkimą įvardijusi neskaidriu, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pažabojo Radviliškio savivaldybės užmojus įsigyti du brangiausios komplektacijos automobilius, todėl su Šiauliuose veikiančia UAB „Transalda“ sudaryta automobilių pirkimo sutartis turės būti nutraukta.
Tai jau nebe pirma Radviliškio savivaldybės viešųjų pirkimų sutartis, kurią vetavo VPT.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Dviem automobiliams – per 100 reikalavimų
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos užmačias įsigyti du prabangius automobilius sustabdė išsamų pirkimo vertinimą atlikusi VPT.
Pirkimas vykdytas neskaidriai, Savivaldybė dirbtinai ribojo konkurenciją, o lėšas naudojo neracionaliai, todėl pirkimo sutartis turės būti nutraukta – toks yra tarnybos verdiktas.
Į VPT akiratį pakliuvo Savivaldybės nurodyti privalomieji reikalavimai perkamam lengvajam automobiliui, kuris turėjo atitekti Administracijos direktorei konservatorei Jolantai Margaitienei bei keleiviniam mikroautobusui, kuris,planuota, būtų valdininkus vežiojęs į užsienio keliones. Reikalavimų sąrašas ir vienam, ir kitam automobiliui – nemenkas, po pusšimtį ir daugiau.
Tarp prabangiųjų norų mikroautobusui – LED priekiniai žibintai, elektra valdomos mikroautobuso šoninės durys bei bagažinės dangtis, tamsios spalvos iš „Alcantara“ medžiagos pagaminti sėdynių apmušalai, ruda automobilio spalva.
Lengvajame automobilyje, atvirkščiai, turėjo būti šviesios odos sėdynių apmušalai, parkavimo sistema su galinio vaizdo kamera, navigacijos sistema su nurodyto dydžio ekranu, lietaus jutiklis, stipriau tamsinti galiniai langai bei kita papildoma komforto ir saugumo įranga.
VPT teigimu, pateiktos abiejų automobilių techninės specifikacijos buvo tokios, kad jas atitiko tik „Volkswagen Group“ priklausantys automobiliai: mikroautobuso – tik brangiausia ir gausiausiai sukomplektuota „VW Multivan“ versija „Highline“. Tas pats pasakytina ir apie pirktą lengvąjį automobilį „VW Passat“.
VPT duomenimis, Radviliškio savivaldybės pageidautos komplektacijos automobiliai yra maždaug 1,5 karto brangesni nei baziniai modeliai.
Savivaldybės administracija tame neįžiūrėjo nieko blogo – esą daugelis reikalavimų buvo nurodyti dėl didesnio saugumo, tarp jų – ir „lediniai“ žibintai, ir elektra valdomos durys, patamsinti stiklai bei specialios sėdynės.
Savivaldybės pažeidimai – chrestomatiniai
Pasiūlymą automobilius perkančiai Savivaldybei pateikė vienintelis pirkimo dalyvis – Šiaulių „Volkswagen“ centru įsivardijanti UAB „Transalda“, kuri pasiūlė lengvąjį automobilį „VW Passat“ pirkti už 29 325 eurus, o mikroautobusą „VW Multivan"– už 53 765 eurus.
Su „Transalda“ ir buvo pasirašyta pirkimo sutartis.
VPT direktorės Dianos Vilytės teigimu, Radviliškio savivaldybės viešojo pirkimo schema – tipinė, o pažeidimai – chrestomatiniai.
„Savivaldybės administracija pirmiausia išsirenka automobilių modelius su pageidaujama komplektacija, pagal tai parašo pirkimo techninę specifikaciją ir nusiperka automobilius iš vieno tiekėjo“, – konstatavo D. Vilytė.
Jos vertinimu, dalis Radviliškio savivaldybės nurodytų techninės specifikacijos reikalavimų yra nesuderinami su racionaliu lėšų naudojimu, nors, perkant automobilį iš mokesčių mokėtojų pinigų, reikėtų kritiškiau įsivertinti pageidavimus ir galimybes.
Perkant automobilius, VPT rekomenduoja techninėje specifikacijoje nustatyti tik pačius būtiniausius reikalavimus automobiliams ir susijusioms paslaugoms, jei tokios įsigyjamos, o kitas savybes vertinti lyginant pasiūlymus.
Palaiminimas gautas, nors abejojančių buvo
„Šiaulių krašte“ jau buvo rašyta apie radviliškiečių politikų palaiminimą brangiam pirkiniui. Tiesa, devyni politikai tąkart suabejojo tokio pirkinio reikalingumu.
Opozicijai priklausantys Tarybos nariai piktinosi Savivaldybės noru išlaidauti, kai tuo pat metu yra taupoma seniūnijų sporto metodistų sąskaita, optimizuojamos mokyklos, uždaromi vaikų darželiai.
Administracijai priminta, kad pernai jau buvo nupirkti keturi automobiliai. Beje, visi jie yra VW markės ir visi taip pat pirkti iš UAB „Transalda“.
Iš pernai įsigytų automobilių „VW Passat“ automobilis už 28,8 tūkstančio eurų buvo priskirtas mero pavaduotojui socialdemokratui Kazimierui Auguliui.
„VW Jeta“ automobilis, įsigytas už 19,1 tūkstančio eurų, priskirtas Socialinės paramos skyriui.
Du automobiliai „VW Caddy“ (kaina – po 21,1 tūkstančio eurų) priskirti Aukštelkų ir Tyrulių seniūnijoms.
VPT vetavo ir kitą pirkimą
VPT užkliuvęs dviejų Radviliškio savivaldybės prabangių automobilių pirkimas – ne pirmas šiemet vetuotas viešasis pirkimas.
VPT rekomendavo nutraukti Radviliškio savivaldybės sudarytą viešojo pirkimo sutartį, pagal kurią ji pirko viešinimo paslaugas, už jas užsimojusi sumokėti neįtikėtinai daug – daugiau nei 72 tūkstančius eurų.
Ir šiemet, ir anksčiau Savivaldybės skelbtą viešąjį pirkimą jos informacijai platinti laimėjo rajono valdžiai lojalus rajoninis leidinys.
Pirkimą įvertinusi VPT paskelbė savo verdiktą: perkančioji organizacija pažeidė imperatyvias teisės normas, todėl turi sudarytą sutartį nutraukti.
„Šiaulių krašto“ paklausta, vakar Savivaldybės administracijos direktorė J. Margaitienė informavo, jog viešinimo paslaugos sutartis iki šiol nėra nutraukta ir jos nesiruošiama nutraukti.
Viešųjų pirkimų tarnybos atstovė spaudai Vita Ramanauskaitė „Šiaulių kraštą“ informavo, jog dėl nustatytų viešinimo paslaugos viešojo pirkimo sutarties pažeidimų Radviliškio savivaldybės atstovai buvo kviesti į posėdį, kuriame jiems turėjo būti skirta numatyta administracinė nuobauda, tačiau į jį niekas neatvyko.
Dėl automobilių pirkimoJ. Margaitienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad smulkiai visų reikalavimų ji net nėra narpliojusi – juos esą rengė grupė, kurioje yra ir vairuotojų.
Anot J. Margaitienės, sutartis dėl mikroautobuso tikrai bus nutraukta, kadangi jo Savivaldybė dar ir neturi.
Sudėtingiau esą bus priimti sprendimą dėl lengvojo automobilio, kuriuo jau nuo vasaros yra važinėjama.
„Mūsų Savivaldybė nėra prasiskolinusi, o automobilius perkame nedažnai. Dėl prabangos dalykų automobiliuose gal dar galėtume sutikti, bet nesutinkame su teiginiais, kad reikalavimai buvo pritaikyti vienam pirkėjui. Gali būti, kad pasinaudosime savo teise kreiptis į teismą, nes turime žiūrėti, kad nebūtų padaryta nuostolių Savivaldybei – naujuoju automobiliu jau važinėjama ir lizingo dalis jau yra sumokėta“, – Savivaldybės poziciją dėstė J. Margaitienė.
Autorės nuotr.
Viešųjų pirkimų tarnyba vetavo Radviliškui rajono savivaldybės pirktų dviejų prabangių automobilių pirkimo sutartį, tad jos automobilių parkas turėtų sumažėti.
Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.
Radviliškio savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė nežinojo, ar Savivaldybė atsisakys naudotis gautu prabangiu automobiliu.