
Naujausios
Policininkai melavo ir kurpė bylą
Taip buvo laužomi ne tik kaulai, bet ir laužomas žmogaus gyvenimas
Istorija, kai Naujosios Akmenės gyventojas fotografavo Akmenės rajono policijos pareigūnus ir po to jam lūžo kaulai, įvyko 2014 metų vasaros pabaigoje. „Policininkus uždrausta fotografuoti. Jei nepaklusite, galite skaudžiai nukentėti. Pavyzdžiui, galite būti sulaikytas, surakintas ir net sulaužytas“, – publikacijoje „Sulaužyti kaulai po akistatos su Akmenės policininkais“ tuo metu rašė „Šiaulių kraštas“.
Aktyvus miesto pilietis skundėsi prokurorams, bet buvo pats apkaltintas melu ir nubaustas pinigine bauda. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas sudėliojo taškus: kaltinimai ir byla buvo sufabrikuoti, keli Naujosios Akmenės policininkai davė melagingus parodymus. Taip buvo laužomas žmogaus gyvenimas.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Fiksavo agresyvius policininkų veiksmus
2014 metų vasaros pabaigoje apie 21 valandą Akmenės mieste praeivis pamatė du policininkus, kurie, atrodė, be priežasties tampo vidutinio amžiaus vyrą. Praeiviui pasirodė, kad policininkai taip elgdamiesi gali nusižengti įstatymams: gal vykdoma net nusikalstama veika. Todėl žmogus ėmė juos fotografuoti.
„Matydamas agresiją, nusprendžiau užfiksuoti fotoaparatu ir ėmiau slapta fotografuoti“, – „Šiaulių kraštui“ tada sakė vyras.
Policininkai uždraudė tai daryti. Po to atėmė fotoaparatą, ištraukė maitinimo elementus, išėmė atminties kortelę.
Galiausiai pareigūnai nusprendė sulaikyti fotografą. Kai jis atsisakė eiti į tarnybinį automobilį, buvo surakintas antrankiais ir tempiamas žeme. Drįsko žmogaus drabužiai, sužalotas veidas, gėlė panarintas rankas. Po kurio laiko pajuto smegenų sukrėtimo požymius.
Vietoj ligoninės – kamera
Tokių grumtynių pasekmes po kelių dienų užfiksavo Naujosios Akmenės ligoninės medikai – nustatyti alkūnės ir kryžkaulio lūžiai.
Dėl skausmų sulaikytasis medicinos pagalbos pradėjo prašyti policijos tarnybiniame automobilyje. Tačiau pareigūnai nepasuko į ligoninę, o vyrą uždarė į kamerą.
Joje sulaikytasis toliau skundėsi skausmais. Tik praėjus maždaug valandai policijos budėtoja iškvietė greitąją medicinos pagalbą. Fotografas išvežtas į ligoninę ir iškart paguldytas į palatą gydyti.
Vėliau žmogus kreipėsi į Teismo medicinos ekspertizės tarnybą.
Pareikšti kaltinimai
Kai šia istorija domėjosi „Šiaulių kraštas“ ir rašė publikacijoje „Sulaužyti kaulai po akistatos su Akmenės policininkais“ (2014 08 28) Akmenės rajono policijos komisariato komisaras Vidmantas Stilbis tikino, kad fotografui nepareikšti jokie kaltinimai, o pradėta administracinės bylos teisena – už teisėtų policijos pareigūnų nurodymų nevykdymą.
„Man nebuvo duota pasirašyti jokio apklausos protokolo, tad nežinau, dėl kokio pažeidimo esu įtariamas,“ – kitą dieną po įvykio redakcijai sakė akmeniškis.
„Asmuo perspėtas, kad taip elgtis negalima, bet jis nevykdė nurodymų, todėl pristatytas į Policijos komisariatą“, – pradėjus žurnalistinį tyrimą redakcijai tada sakė rajono policijos komisariato komisaras V.Stilbis.
Galiausiai fotografui pateiktas kaltinimas pagal Baudžiamojo kodekso 236 straipsnio 1 dalį (Melagingas įskundimas ar pranešimas apie nebūtą nusikaltimą).
Byla ir 5000 eurų ieškinys
Bylą ėmė nagrinėti teismas. Šiaulių apylinkės teismas 2016 metų lapkričio mėnesį akmeniškį išteisino. Atmetė ir jį sulaikiusio vieno iš policijos pareigūnų V. P. civilinį ieškinį dėl 5000 eurų neturtinės žalos atlyginimo.
Tačiau šį teismo verdiktą 2017 metų kovo mėnesį panaikino Šiaulių apygardos teismas ir priėmė naują nuosprendį, kuriuo akmeniškis vis dėlto pripažintas kaltu ir nubaustas 753 eurų bauda, taip pat policininkui V. P. priteista 750 eurų neturtinei žalai atlyginti.
Taip apygardos teismo sprendimu žmogus, kuriam po akistatos su policininkais lūžo kaulai buvo nuteistas ir vienam iš policininkų priteista pinigų neturtinei žalai atlyginti.
Aukčiausiasis Teismas – policininkai melavo ir kurpė bylą
Žmogus toliau ieškojo teisybės. Lapkričio 28-ąją Aukščiausiasis teismas šią istoriją vėl apvertė aukštyn kojom: paskelbė nutartį palikti galioti Šiaulių apylinkės teismo nuosprendį, policininkų fotografas – išteisintas.
Teismas atsižvelgė į kasaciniame skunde minimą aplinkybę, jog iš administracinės bylos medžiagos matyti, kad suinteresuoti asmenys iš anksto formavo dirbtinius pagrindus akmeniškio baudžiamajai atsakomybei.
Pavyzdžiui, nagrinėjant bylą pirmosios instancijos teisme paaiškėjo, jog policijos pareigūnai V. P., A. S.-N., E. Č. ir kiti, nagrinėjant administracinę bylą, davė teismui melagingus parodymus, esą jokios filmuotos medžiagos apie įvykius komisariate neturi, kai realiai tokia medžiaga buvo.
Autoriaus nuotr.
Fotografui atrodė, kad policininkai elgiasi agresyviai, todėl juos fotografavo.
Fotoaparatą paskubėjo atimti policininkai, kurie buvo nufotografuoti.