Po dviejų metų vaikai grįš pas mamą

Asmeninė nuotr.
Vyresnysis E. V. sūnus neseniai taip nupiešė savo šeimą, yra vilčių, kad jau greitai ji ir vėl susijungs.

Šiaulių apygardos teismas panaikino kardomąją priemonė šiaulietei E. V. , kuri buvo kaltinama smurtavusi prieš du savo vaikus. Po dviejų metų ir dviejų mėnesių moteriai atsirado viltis, kad du broliukai ir vėl gyvens savo namuose.

Kardomoji priemonė nebereikalinga

Šiaulių apygardos teismo atstovas Vytautas Jončas informavo, kad teisėjų kolegija įvertino, jog kardomoji priemonė minėtai moteriai taikoma dvejus metus ir byloje nėra duomenų, kad ji būtų pažeidusi kardomosios priemonės sąlygas bei jai paskirtus įpareigojimus.

Pirmosios instancijos teisme jos atžvilgiu byla jau išnagrinėta ir vasario mėnesį priimtas kaltinamasis nuosprendis, tačiau jis nėra įsiteisėjęs. Moteris pirmosios instancijos teismo nuosprendį yra apskundusi apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui, teismo posėdis dar nepaskirtas.

Apygardos teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad E. V. baigė pozityvios tėvystės mokymus, dalyvavo praktiniame šeimos terapijos seminare, nuolat domisi savo vaikais, nepraleidžia progos pasimatyti su jais. E. V. šeimai taikomas atvejo vadybos procesas. Teismui buvo pateikta psichologės pažyma, kuriame nurodyta, kad vyresniajam sūnui rekomenduojama palaikyti artimą santykį su artimaisiais, palaikyti bendravimą su broliu.

„Yra pagrindas išvadai, kad E. V. paskirta kardomoji priemonė jau nebereikalinga, todėl naikintina“, – nusprendė teismas.

Broliai buvo išskirti

„Šiaulių krašte“ ne kartą rašėme, kad dar 2018 metų balandį vyresnysis 10-metis sūnus mokykloje pasipasakojo, kad mama jį mušė. Berniukas į namus nebegrįžo.

Į namus atvyko policijos ir vaiko teisių saugotojai, paėmė iš mamos ir jaunesnįjį penkiametį berniuką. Abu vaikai iš pradžių buvo apgyvendinti valdiškuose namuose, tačiau po poros mėnesių mažylį pasiėmė į savo naują šeimą Vilniuje gyvenantis jo tėvas. Vyresnysis beveik dvejus metus augo svetimoje budinčios globėjos šeimoje ir tik šių metų vasario mėnesį jį globoti buvo leista močiutei – E. V. mamai.

Ikiteisminio tyrimo metu E. V. buvo taikoma kardomoji priemonė – pasižadėjimas neišvykti, uždraudžiant bendrauti ir ieškoti ryšių su savo vaikais. Juos moteris galėjo matyti dalyvaujant vaiko teisių gynėjams po kartą (valandą) per dvi savaites, vėliau – kartą per savaitę, o pabaigoje teismas leido susitikti du kartus per savaitę.

Nors psichologai rekomendavo nenutraukti bendravimo ir tarp brolių, per tuos daugiau nei dvejus metus jie taip ir nebuvo susitikę. Šiaulių vaikų globos namai, kurių žinioje dirba budinčioji globėja ir kur vykdavo mamos ir vyresniojo sūnaus pasimatymai, broliukų susitikimo suorganizuoti taip ir nesugebėjo.

Mažylis Vilniuje baigė pirmąją klasę. Mama vykdavo su juo pasimatyti į sostinę, tačiau po tokių susitikimų vaikas labai verkdavo, norėdavo važiuoti su mama namo. E. V. pasakojo, kad mažylis pykdavo ant savo tėčio, nes galvojo, kad būtent jis neleidžia jam išvažiuoti su mama į savo namus.

Vaiko teisių gynėjai dar svarstys

E. V. apgailestavo, kad vyresnysis sūnus dar 10-20 dienų į namus negrįš. Jai taip paaiškino Šiaulių apskrities Vaiko teisų apsaugos skyriaus atstovai, kad tiek laiko užtruks laikinosios globos, kuris patikėta vaiko močiutei panaikinimas.

„Kai pasiimti vaiką, tai per dieną apiformino globą, o kai grąžinti, tai reikia kelių savaičių globai panaikinti“, – piktinosi E. V.

Jai labiausiai neramu dėl to, kad vakar vyresnįjį berniuką močiutė išvežė į Vilniaus Santariškių klinikas. Ten jam kelias dienas bus atliekami tyrimai ir greičiausiai vaikas bus operuojamas. Tačiau mama vaiko nei lydėti, nei lankyti negali, nes po karantino į ligoninę įleidžiami tik teisėti vaiko tėvai arba globėjai. O vaikų teisių gynėjai neskuba pasirūpinti, kad tokiu svarbu metu mamai būtų sugrąžinta teisė rūpintis savo vaiku.

Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Lazdauskienė informavo, kad pagal galiojančius teisės aktus Savivaldybės turi organizuoti atvejo vadybos posėdį, kuriame bus priimtas kolegialus sprendimas.

Tokiame posėdyje dalyvaus vaiko globėja , mama, atvejo vadybininkas, vaiko teisių gynėjai. Anot specialistės, toks sprendimas turi būti priimtas ne ilgiau nei per 20 darbo dienų, tačiau, anot E. Lazdauskienės, atsižvelgiant į vaiko interesus paprastai šis procesas įvyksta greičiau.

Kur kas paprasčiau su mažyliu. Jam globa apiforminta nebuvo, jis tiesiog gyveno pas savo tėtį, jo gyvenamoji teisiškai vieta vis dar nustatyta pas mamą, todėl čia su valdiškomis institucijomis reikalų yra mažiau.

E. V. pasakojo, kad susitarė su buvusiu vyru, kad parengs vaiką psichologiškai sugrįžimui namo ir penktadienį jis jau sugrįš pas mamą.