Plati koalicija siaurės po gimtadienio

Plati koalicija siaurės po gimtadienio

Plati koalicija siaurės po gimtadienio

Šiaulių valdančioji koalicija toliau byra. Liberalai pranešė apie pasitraukimą, trauktis svarsto ir konservatoriai. Tik palauks, kol praeis miesto 777-asis gimtadienis. Naujos koalicijos scenarijus – nuo formato pagal centrinę valdžią iki mažumos valdžios.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Nebenori būti „stabdžiu“

Liberalų sąjūdis šią savaitę apsisprendė trauktis į opoziciją. Liberalų teigimu, išsiskyrė jų ir partnerių požiūris į miesto problemų sprendimo būdus.

Koalicijos partneriai teigia, jog  liberalų apsisprendimas – „jų reikalas“. Tačiau opozicija gali gausėti.

Jonas Bartkus, miesto tarybos Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcijos seniūnas, neslepia, jog konservatoriai taip pat svarstys, ar palikti koaliciją.

„Galiu atvirai pasakyti, kad galvojame panašiai kaip liberalai, – teigė konservatorius. – Gali būti, kad darysime panašius sprendimus, nes diskusijos partijoje ir frakcijoje vyksta seniai. Pakentėsime tik, kol miesto šventė praeis.“

Pasak J. Bartkaus, Savivaldybėje daug projektų nejuda iš vietos, nes nėra politinio sutarimo. Administracija, kuriai vadovauja konservatorius Vladas Damulevičius teikia sprendimų projektus, bet jie atmetami.

„Projektai dėl mokyklų tinklo, neformaliojo ugdymo optimizavimo, dėl keleivių vežimo – viskas yra sustoję, – vardijo J. Bartkus. – Tai reikia leisti veikti tiems, kurie turi atitinkamą daugumą. Žinome, kas laimėjo rinkimus, kas gavo didžiausius įgaliojimus ir turėjo prisiimti atsakomybę – socialdemokratams atidavėme aukščiausią mero postą. Dabar sako, kad mes – stabdis, tai nenorime būti tuo stabdžiu.“

J. Bartkaus nuomone, gali mieste būti ir mažumos valdžia – 13 socialdemokratų. Likusios frakcijos derina savo pozicijas, bet abejoja, kad vadinamasis „šešioliktukas“ imsis iniciatyvos formuoti koaliciją.

„Reikia paisyti centrinės valdžios formato – konfrontuoti su ja nebūtų naudinga miestui“, – sako konservatorius.

Kol kas kalba užuominomis

Aidas Gedvilas, Darbo partijos frakcijos seniūnas, mano, jog koalicija, nors ir sumažėjusi, iš esmės išsilaikys. Darbiečiai apie opoziciją šiuo metu negalvojantys.

Bet jis neatmeta, jog frakcija gali priimti ir „nestandartinius sprendimus“. Naują biudžetą svarstant paaiškės, kaip bus suderintos partijų pozicijos ir rinkimų programos.

„Jeigu sprendimo būdai suprantami skirtingai, tai paprastai dirbti kartu būna neįmanoma“, – sako politikas.

Laukia sutarties peržiūra

„Artėja rinkimai ir kai kurioms politinėms jėgoms naudingiau kritikuoti, nei imtis atsakomybės, – sako Vidmantas Japertas, „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos lyderis. – Darbus, kuriuos reikėjo dar vakar padaryti, vis tiek reikės daryti, ar kas išeis į opoziciją, ar ne. Ir pirmiausia turime gyventi pagal kišenę, o ne didinti išlaidas.“

Jeigu liberalai traukiasi, o apie tai partneriai žino tik iš spaudos, valdančiosios koalicijos sutartis nebegalioja.

„Gal atsiras ir naujų susitarimų, miesto valdymo formų yra įvairių“, – teigia politikas.

Jis mano, kad „valdžios perkratymas“ – tik į naudą, nes kai kam buvo naudinga nieko nekeisti.

„Ne paslaptis, kad politinių jėgų sprendimus lemia jų partijų narių – Savivaldybės įstaigų direktorių – nuomonė, – pabrėžia V. Japertas. – Kai jie politikams suformuoja, ką reikia spręsti – tai bloga praktika.“

Opozija – naudinga

Šiaulių socialdemokratų lyderis parlamentaras Edvardas Žakaris liberalų sprendimą eiti į opoziciją laiko naudingu miestui.

„Kai nėra opozicijos, valdžia neskatinama dirbti“, – sako E. Žakaris.

Jis atmeta kaltinimus, esą socialdemokratai – didžiausia frakcija – neveikianti, neprisiimanti atsakomybės.

„Kad mūsų daugiau, tai nieko nereiškia, – tvirtina socialdemokratų lyderis. – Mums vis primenama, kad kitoje pusėje yra šešiolika. Dabar ir jėgos išsilygintų, ir prasidėtų tarimasis. O kalbomis apie mažumos valdžią nejuokinkime žmonių.“

Jis tik pabrėžia, kad besitraukiantys į opoziciją taip pat turėtų dalytis atsakomybe už padarytus ar nepadarytus darbus.

„Dvejus su puse metų buvo valdžioje ir turėjo aukštus postus Savivaldybės administracijoje, Tarybos komitetuose, – primena E. Žakaris. – O traukiasi, kai realaus darbo liko vos metai – tuoj prasidės nauja rinkimų kampanija.“

Jono TAMULIO nuotr.

VALDŽIA: Socialdemokratų merui Justinui Sartauskui po rinkimų perleidę valdžios vadžias koalicijos partneriai dabar vis garsiau kritikuoja socialdemokratus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

OPOZICIJA: Jonas Bartkus sako, jog konservatoriai, kaip ir liberalai, gali trauktis į opoziciją: „Su apsisprendimu tik pakentėsime, kol miesto šventės praeis“.

Redakcijos archyvo nuotr.

NUOMONĖ: Edvardo Žakario, socialdemokratų lyderio, nuomone, opozijos atsiradimas – į naudą: „Valdžią skatins dirbti, ir jėgos koalicijoje išsilygins.“