Planuoja išduoti specialias nacionalines vizas baltarusiams

EPA-ELTA nuotr.
Protestai prieš Aliaksandrą Lukašenką vyksta jau mėnesį, tačiau pastarasis neketina trauktis, o pareigūnai toliau smurtauja prieš žmones.
Šiuo metu yra derinamas teisės aktas, kuriame planuojama nustatyti, kad Lietuvos diplomatinė atstovybė Baltarusijoje išduotų specialias nacionalines vizas, galiojančias iki šešių mėnesių. Tai po susitikimo su Seimo opozicine Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija pranešė Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.

„Dėl konkrečių detalių šiuo metu yra derinamas sprendimas tarp Vidaus reikalų ir Užsienio reikalų ministerijų. Per kelias dienas jau turėtų būti aišku. Tai būtų toks palengvinimas, kadangi taikomi minimalūs reikalavimai, tačiau tai būtų kaip įrankis leisti baltarusiams, kurie nenori prašytis prieglobsčio, bet nori išvykti iš Baltarusijos, atvykti į Lietuvą ir gauti tą dokumentą kuo greičiau ir paprasčiau. O šešių mėnesių laikotarpis yra skirtas galvojant apie socialines tolesnes pasekmes, kad jie vis tiek turi rasti kažkokį pragyvenimo šaltinį. Realiai per šiuos šešis mėnesius jie turėtų rasti kitą pagrindą likti Lietuvoje, tai yra kreiptis dėl kitos nacionalinės vizos kitu pagrindu arba kreiptis dėl leidimo gyventi“, – žurnalistams sakė E. Gudzinskaitė.

Komentuodama būsimą dokumentą, ji sakė, kad planuojama, jog baltarusiams reikės pateikti mažesnį turimų lėšų įrodymą.

„Kol kas kalbama apie kelių mėnesių pajamas, nes šiaip išduodant vizą 6 mėnesiams reikia pagrįsti, kad visiems 6 mėnesiams tu turėsi minimalios mėnesinės algos sumą. Tai yra daug, dėl to reikalavimų suma yra sumažinama iki kelių mėnesių ir šiuo metu tariamasi, kokio dydžio bus ta konkreti suma. Sveikatos draudimą reikės turėti bet kuriuo atveju“, – aiškino E. Gudzinskaitė.

Migracijos departamento vadovė nesiėmė prognozuoti, kiek žmonių siektų pasinaudoti šia galimybe.

„Sunku prognozuoti, bet pagal sulaukiamų skambučių skaičių tai turėtų būti daugiau negu kad kreipiasi prieglobsčio, ir negu kad naudojasi patekimu į Lietuvą su specialiuoju ministrės leidimu. Bet konkrečiai priklausys nuo to, kaip klostysis įvykiai pačioje Baltarusijoje“, – sakė E. Gudzinskaitė.

Pirmadienį opozicinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija surengė posėdį dėl „humanitarinio koridoriaus“ ir kitų problemų, susijusių su padėtimi Baltarusijoje.

Frakcijos posėdyje dalyvavęs Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas informavo, kad nuo rugpjūčio 11 iki rugsėjo 3 dienos prašymus dėl prieglobsčio pateikė 14 Baltarusijos piliečių.

Migracijos departamento vadovė E. Gudzinskaitė  nesiėmė prognozuoti, kiek laiko užtruks jų prašymų nagrinėjimas. „Sunku pasakyti, gali trukti iki trijų mėnesių. Jeigu bus kažkokie sudėtingi atvejai – gali būti iki šešių mėnesių, jeigu bus paprastas atvejis – gali trukti mėnesį. Tai labai priklausys nuo individualių aplinkybių“, – sakė E. Gudzinskaitė.

Jos manymu, palyginus prieglobsčio prašytojų iš Baltarusijos yra labai mažai. „Tai rodo, kad baltarusiai tą prieglobsčio prašymą supranta kaip politinio ryšio nutraukimą su savo valstybe,  o jie to daryti nenori. Dėl to jie ir nesikreipia prieglobsčio. (...) Kiek žiūrėjau Europos mastu, Baltarusijos piliečiai labai retai prašosi prieglobsčio. Lietuvos teritorijoje  prieglobsčio  pasiprašė su asmenys, visi kiti atvyko iš Baltarusijos ir pasiprašė pasienyje“,- žurnalistams sakė Migracijos departamento direktorė.

Jos duomenimis, tai įvairūs žmonės: vieni tiesiog dalyvavo demonstracijose, kiti nedalyvavo, bet išsigando, kad gali sulaukti persekiojimo, nes aktyviai dalyvavo  opoziciniame judėjime.

Seimo konservatorių frakcijos nario Dainiaus Kreivio teigimu, situacija Migracijos departamente konservatorių netenkina, nes politinio prieglobsčio suteikimo procedūros trunka labai ilgai, todėl baltarusiai, jo duomenimis, jų nesirenka.