Pirmieji žingsniai renovacijoje gyventojus baugina labiausiai

APVA archyvo nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.
Sėkmingą renovaciją lemia administruojančios įmonės atstovų ir gyventojų bendradarbiavimas, kuris ypač reikalingas įgyvendinant pirmuosius modernizacijos žingsnius. Didesnei daliai renovuotinų būstų gyventojų būtent pirmieji renovacijos veiksmai kelia daugiausiai nerimo. Tokią informaciją atskleidė atliktas kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas, kurį inicijavo Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).

Rinkos tyrimų bendrovės atliktame tyrime dalyvavo 1015 Lietuvos nuolatinių gyventojų, 409 jų – renovuotinų daugiabučių namų gyventojai. Apklausus pastaruosius, paaiškėjo, kad renovuotinų daugiabučių gyventojai, kaip sudėtingiausias būsto atnaujinimo proceso dalis, dažniausiai įvardina gyventojų suorganizavimą (40 proc.) ir biurokratinę dalį – paraiškų rengimą, administravimą, investicinio plano derinimą (28 proc.).

Pirmo susirinkimo metu ragina nebijo užduoti klausimus

Šiauliuose daugiabučių modernizaciją atstovaujančios bendrovės specialistė Judita Kivyliūtė pasakoja, pirmojo susirinkimo su daugiabučio namo gyventojais metu pristatoma programa, priimamas sprendimas dėl tolimesnio dalyvavimo programoje ir investicijų plano parengimo.

„Labai svarbu, kad daugiabučio namo gyventojai drąsiai teiktų klausimus programos įgyvendinimo administratoriui ir naudotųsi jo į susirinkimą atsinešta informacija. Dažnai gyventojai nesiryžta renovacijai dėl informacijos trūkumo, o susirinkimų metu nedrįsta garsiai išsakyti savo abejonių, rūpimų klausimų ir diskutuoja tarpusavyje, o ne klausia programos įgyvendinimo specialistų“, – pastebi J. Kivyliūtė.

Skaičiuojant renovacijos atsiperkamumą, reikia matyti platesnį vaizdą

J. Kivyliūtės teigimu, aktualiausias klausimas gyventojams – kiek kainuos renovacija ir per kiek laiko atsipirks. Daugiabučio namo atnaujinimo atsiperkamumo laikas yra paskaičiuotas rengiamame investicijų plane. Kiekvienam daugiabučiui namui jis gali skirtis pagal įgyvendinamas priemones, esamą namo būklę ir siektinus sutaupymus.

„Svarbu, kad daugiabučių namų gyventojai suprastų, kad šis skaičius yra labai individualus. Pasirinkus neįgyvendinti renovacijos proceso, Jūsų daugiabutis namas vis tiek reikalaus priežiūros, nes mums priklauso ne tik ta buto dalis, kurią matome įėję į buto vidų, mums taip pat priklauso dalis namo sienų, namo stogo, turime prižiūrėti laiptinę bei namo inžinerines sistemas. Per tuos skaičiuojamuosius metus Jūsų daugiabutis namas prašysis priežiūros, o renovacijos metu galima išspręsti šias problemas kompleksiškai ir pasiekti geresnių rezultatų“, – sako renovacijos specialistė.

Pabendravus su specialistais, gyventojų požiūris keičiasi

Šiauliuose, Trakų g. 32 esančio daugiabučio namo pirmininkas Arūnas Povilaitis pasakoja, kad iš pradžių pats buvo nusiteikęs prieš renovaciją, tačiau pasitaręs su specialistais ėmė galvoti kitaip.

„Nusprendėme renovuoti savo daugiabutį, nes einamieji remontai brangūs, o dėl perpučiamų sienų temperatūra kampiniuose butuose gerokai mažesnė, nei viduriniuose. Renovacijos projektus administruojančios įmonės atstovės atvykę į susirinkimą viską labai gražiai pasakojo, nebuvo jokio spaudimo modernizuoti namą. Gyventojus tiesiog supažindino su atnaujinimo naudomis ir kokią paramą tam skiria valstybė. Po šio susirinkimo priėmėme sprendimą renovuotis, o šiuo metu jau pradėtas ruošti techninis projekto planas“, – pasakoja A. Povilaitis.

Namo pirmininkas patikina, kad pirmųjų renovacijos žingsnių nėra ko bijoti, nes viso proceso metu talkina administratorius.

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.

Užs. Nr. 509609

1 1