
Naujausios
Pirmas kapas pradėjo kapinių istoriją
Šiemet 33-iąjį kartą kuršėniškė Julijona Kondrotienė Vėlinių žvakeles dega ant savo šeimos kapo naujosiose Kuršėnų miesto kapinėse (Šiaulių r.). Jos vyras 53-ejų metų Feliksas Kondrotas buvo pirmasis palaidotas šiose kapinėse, kurios tebuvo plynas, gruodo sukaustytas laukas. Apsisprendimas laidoti artimąjį į naujas kapines ir taip pradėti jų istoriją ir šeimai, ir kuršėniškiams buvo kupinas išgyvenimų ir dvejonių.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Laidotuvės – „pievoje“
Kuršėnų miesto naujos civilinės kapinės oficialiai pradėjo veikti 1984-aisiais. Tačiau tikroji naujųjų Kuršėnų miesto kapinių istorija prasidėjo 1983 metų gruodžio 14 dieną, kai čia buvo palaidotas kuršėniškis Feliksas Kondrotas. Vyrui tebuvo penkiasdešimt treji.
Pakirto sunki inkstų liga, kurios tuo metu provincijos medicina nemokėjo ir negalėjo nustatyti, nebuvę tada, pasak našlės Julijonos, provincijoje ir inkstų dializės aparatų. Paūmėjus ligai, kuria jis sirgo nuo jaunumės, vyras buvo išvežtas į Vilniaus, o po to – į Kauno klinikas. Pagalbos nebebuvo. Iš Kauno klinikų Julijona vyrą parsivežė karste.
Tuometinėje Pavenčių ATĮ – autotransporto įmonėje – Julijona dirbo administracijoje, Feliksas šioje įmonėje buvo dirbęs mechaniku, bet Kuršėnuose pastačius profesinę mokyklą, perėjo dirbti meistru – mokyti mechanikos. Abu buvo žinomi žmonės.
„Kuršėnų kapinėse artimųjų kapų neturėjome. Tuometinis Pavenčių ATĮ direktorius Ivanauskas sako: laidok į naujas kapines. Susirūpinau – kaip laidoti, juk dar neatidarytos. Direktorius pats paskambino į komunalinį ūkį ir sutarė“, – mena Julijona.
Sunkiausia žinia – kur laidos vyrą – jai buvo pranešti artimiesiems.
„Vyro artimieji buvo pakėlę balsą, kad ruošiuosi „pievoje“ laidoti. Net ir prie karsto atsisėdę šnibždėjosi – juk ten karvės ganysis ir nebus jokių kapinių. Sujudimas buvo, bet mano apsisprendimą palaimino klebonas Stanislovas Ilinčius, pasakė, kad tikrai lydės į kapines karstą, tik užsiminė, kad ten gruntas prastesnis nei senosiose kapinėse“, – pasakojo J. Kondrotienė.
Tris savaites – vienas
„Man visiškai nebuvo svarbu, yra ten kas palaidotas, ar ne. Eidavau lyg į namus prie vyro kapo – gali verkti, niekas negirdi ir nemato. Tris savaites vyras ten išbuvo vienas, kol buvo palaidotas antrasis žmogus. Dar ilgai skaičiuodavau ir žinodavau, kiek kapinėse atsirado naujų kauburėlių ir kiek iš viso yra palaidota žmonių“, – mena našlė.
Seniai Julijona skaičių pametė, tik džiaugiasi, kad Kuršėnų kapinės, nors ir plečiasi sparčiai, nėra panašios į didmiesčių kapines, kur „nei galo, nei krašto nematyti – jūra“.
Daugybę metų Julijona prie vyro kapo ateidavo kasdien, artimieji ją net buvo juokais praminę „kapų dama“.
2011 metais šiame kape atgulė Julijonos ir Felikso dukra Erika.
Naujosios Kuršėnų miesto civilinės kapinės jau skaičiuoja trisdešimt ketvirtuosius metus. Ilgainiui kapinių istorija tapo tik statistika – šiuo metu kapinėse jau yra užlaidotas maždaug 4,6 hektaro plotas, yra apie 2 000 kapaviečių.
Iš viso, rengiant kapinių projektą, 1978 metais naujosioms miesto kapinėms buvo paskirtas 16 hektarų plotas, tačiau numelioruota ir parengta laidoti buvo tik dalis. Kapinių plotas dabar plečiamas kvartalais. Šią vasarą laidoti paruoštas dar vienas naujas kapinių kvartalas.
Paminklo kopija iš Bostono
Julijona Kondrotienė pasakoja, kad ir pirmojo kapo paminklas turi savo istoriją. Kuršėnuose dėl paminklo buvo pasklidusios kalbos, neva tuometė valdžia dykai pastačiusi tą paminklą už tai, kad artimieji sutiko laidoti mirusįjį į naujas kapines ir jo kapas buvo pirmasis plyname lauke.
Ponia Julijona mena, kad teko ašarų pralieti dėl tokių gandų. Nors tikroji paminklo istorija buvusi ne mažiau komplikuota.
Mirties metinėms našlė paminklo pastatyti nepajėgė, nes neatsirado meistro, kuris būtų sutikęs padaryti tuo metu tai, ko pageidavo šeima – akmenyje iškalti dvi širdis. Nebuvę tuo metu pas paminklų meistrus ir didelio raudono akmens – širdys juk nebūna juodos ar pilkos.
Tais laikais, pasak našlės, jokių improvizacijų su paminklais nebuvo. Jau buvo atėję į madą šiek tiek modernesni paminklai už betoninius kryžius, bet jie tebuvo arba paguldytas, arba pastatytas stačiakampis.
Kaip tik tuo metu Amerikoje, Bostone, buvo mirusi giminaitė, kurios laidotuvių ir kapo nuotraukas artimieji atsiuntė į Lietuvą Julijonai.
„Sūnus ir dukra nutarė – tėveliui reikia tik tokio paminklo – su širdimis. Nustebo ir meistrai, architektai – kam tokio keisto paminklo? Kai sužinojo, kad vyrui – nusileido, pritarė“, – pasakojo Julijona.
Dabar šalia įvairiausių konfigūracijų antkapinių paminklų, F. Kondroto kapas nebeatrodo išskirtinis. Tik data – 1983-ieji – išduoda, kad tai buvo pirmasis palaidojimas Kuršėnų miesto kapinėse.
Ritos ŽADEIKYTĖS nuotr.
Pirmasis naujųjų Kuršėnų kapinių kapas – prie pagrindinio tako. Julijonai Kondrotienei 1983 metais teko sunkus apsisprendimas – laidoti vyrą į „plyną lauką“.
Daugelį metų kol leido sveikata Julijona Kondrotienė kasdien lankydavo kapines, ant kapo nuolat degė žvakės.
1983-ieji metai byloja, kad pirmasis palaidojimas kapinėse – dar iki oficialaus kapinių atidarymo.
Sovietmečiu net ir neįprastas paminklas – artimųjų Bostone (JAV) paminklo kopija – kėlė apkalbas.