Pinigų revizija politikų kanceliarijoje

Pinigų revizija politikų kanceliarijoje

Pinigų revizija politikų kanceliarijoje

Savivaldybių politikai, kaip seimūnai, už vadinamąsias kanceliarines išmokas, privalės atsiskaityti. Iki šiol politikai jas leido savo nuožiūra. Didžiausias sumas apskrityje gaunantys Šiaulių miesto ir rajono politikai jų neatsisakė net per atostogų mėnesį, kai savivaldybių tarybos nedirbo.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Apynasris — įstatymu

Pagal naują Vietos savivaldos įstatymo pataisą, kuri įsigalios nuo spalio 1 dienos, savivaldybių tarybų nariams išmokos, susijusios su tarybos nario veikla, gali būti mokamos tik atsiskaitytinai.

Išmokos siejamos tik su kanceliarinėmis, transporto, pašto, telefono, interneto ryšio išlaidomis. Savivaldybių tarybos iki rugsėjo 30 dienos turi pakeisti savo reglamentus, nustatyti išmokų sumas ir atsiskaitymo tvarką.

Dabar vietos politikai gauna labai skirtingų dydžių išmokas. Paprastiems tarybos nariams mokama mažiau, komitetų pirmininkams — daugiau.

Apskrityje Kelmės rajono politikų išmokos mažiausios — po 60— 80 litų, o didžiausios Šiaulių miesto — po 609— 812 litų. Antri pagal išmokų dydį būtų Šiaulių rajono tarybos nariai — visi vienodai gauna po 400 litų. Radviliškio, Joniškio po 250— 350 litų. Akmenės, Pakruojo — po 100.

Šiaulių rajone vieninteliame tarp apskrities savivaldybių „kanceliarinės“ išmokos mokamos ir rajono merui bei jo pavaduotojams.

Pagal tradiciją liepos mėnesį savivaldybių tarybos nedirbo, bet Šiaulių miesto ir rajono politikai išmokas gavo. Mieste jų išmokėta per 16 tūkstančių litų. Nuo jų, kaip nuo vokelių, nemokami jokie pajamų mokesčiai, „Sodros“ įmokos.

Algos nepopuliarios

Tarybų nariai gali gauti ir atlyginimą už darbą savivaldybių tarybose. Tik turi pristatyti pažymas, kad tuo pat metu už tas darbo valandas negauna atlyginimo pagrindinėse darbovietėse.

Prašančių ir atlyginimo — kol kas vienetai. Šiaulių miesto taryboje, pavyzdžiui, tokių yra vos 2— 3. Nuo metų pradžios jiems iš viso tesumokėta 616 litų.

Tuo tarpu išmokoms per šiuos metus iš viso numatyta atseikėti 181,7 tūkstančio litų. Anot Šiaulių miesto savivaldybės Apskaitos skyriaus vedėjos Irenos Mirončikienės, gruodį išmokoms lėšų gali ir pritrūkti, nes šiais metais teko grąžinti išmokų skolą už praėjusių metų gruodžio mėnesį. Nebent pasikeitusi išmokų tvarka sumas padėtų sumažinti.

Ar mažės, neaišku

Radviliškio rajono taryba jau šį mėnesį ketina padaryti atitinkamas savo reglamento pataisas. Projekte siūloma nustatyti praktiškai iki šiol galiojusias išmokų sumas, tik nurodoma, kad už jas reikės atsiskaityti.

Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas svarsto, kad išmokos didės: „100 litų tikrai neužteks, kai reikės visas išlaidas suskaičiuoti. Ypač Tarybos nariams, kurie gyvena toliau. Pavyzdžiui, iš Papilės važinėjančiam pirmyn ir atgal — 80 kilometrų susidaro. O būna, kad per savaitę tenka ir kelis kartus važiuoti.“

Šiaulių rajone, anot rajono mero Algimanto Gaubo, išmokų suma greičiausiai taip pat išliks ta pati — 400 litų: „Manau, tik bus įvardyta, kokioms išlaidoms ji gali būti naudojama. Pateiks pateisinančius dokumentus, mokėsime, nepateiks — nemokėsime.“

Ar meras pats toliau į šią išmoką pretenduotų: „Dar nežinau, pas mus visiems ji mokama.“

A. Gaubas neįžvelgia ir priežasčių, kodėl politikams nereikėtų išmokų mokėti, kai Taryba nedirba: „Pas mus nėra atostogų. Daroma tik mėnesio pertrauka tarp Tarybos posėdžių.“

Šiaulių miesto tarybos sekretoriato vadovas Vaclovas Vingras taip pat mano, jog politikai atostogų neturi: „Jeigu ir nėra Tarybos, jos komitetų posėdžių, tai dar nereiškia, kad politikas nedirba kaip Tarybos narys“.

„Todėl mes mokėjome išmokas už liepą, — sako V. Vingras. — Pagal seną tvarką dar mokėsime ir už rugpjūtį, rugsėjį.“

Tik algos turėtų būti?

Kokios išmokų sumos Šiaulių miesto politikams bus nustatytos, dar neaišku. Kol kas sudarinėjama tik darbo grupė reglamento pataisoms parengti.

Iki šiol miesto Tarybos narių išmokos buvo siejamos su šalies vidutiniu mėnesiniu darbo užmokesčiu. Išmoka buvo mažinama nelankant Tarybos ir jos komitetų posėdžių.

Dabar, anot V. Vingro, turėtų būti nustatytos konkrečių išlaidų, kurios įvardijamos įstatyme, ribos: „Kitaip ir tūkstančiai litų gali būti pateisinami. Artėja rinkimai, gal kas sugalvos visiems savo rinkėjams paskambinti ar išsiuntinėti paštu savo ataskaitas.“

V. Vingras svarsto, jog kiekvienas darbas turi būti atlyginimas, taip pat ir Tarybos nario.

„Tiesiai šviesiai reikėtų nustatyti Tarybos nariams atlyginimus, — mano politikas. — JAV, Omahoje, pavyzdžiui, tarybos nariai (tik jų yra septyni), gauna tokią pat algą, kaip meras. Pas mus teigiama, kad savivaldybių tarybos narių darbas — savanoriškas, visuomeninis. Bet atsakomybė už sprendimus ne mažesnė, nei seimūnų.“

KANCELIARIJA: Šiaulių miesto politikams išmokos kanceliarinėms, transporto, ryšių išlaidoms sudaro 600— 800 litų, bet iki šiol nė už vieną litą nereikėjo atsiskaityti.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

IŠMOKOS: Algimantas Gaubas, Šiaulių rajono meras, prie algos kas mėnesį gauna dar 400 litų vadinamųjų kanceliarinių išmokų: „Pas mus visiems Tarybos nariams jos mokamos“.

ALGOS: Vaclovas Vingras, Šiaulių miesto tarybos sekretoriato vadovas, mano, jog Tarybų nariams reikėtų nustatyti ir mokėti algas, o ne žaisti išmokomis.

 

Algimanto BRIKO nuotr.

Jono TAMULIO nuotr.