Pinigai Šiaulių reprezentaciniams renginiams išdalyti tyliai

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas stengiasi, kad biudžeto pinigų netrūktų nei miesto futbolui, nei krepšiniui.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas nepraleidžia progos pasiskųsti, kaip, pasikeitus Vietos savivaldos įstatymui, esą sumažėjo jo galios. Tačiau akivaizdu, kad yra ne taip. Štai meras vienas pats, esą atsižvelgęs į jo paties sudarytos komisijos rekomendacijas, išskirstė per 1,2 milijono eurų reprezentaciniams miesto renginiams. Anksčiau tai darydavo miesto Taryba. Dalis pinigų išskirstyta su mero politinių bendražygių veikla susijusiems projektams. O štai šimtai tūkstančių eurų miesto krepšiniui ir futbolui finansuoti patyliukais išbyra visiškai skirtingais būdais.

Meras dosnus politiniams bendražygiams

Pasikeitus Vietos savivaldos įstatymui Savivaldybės tarybai liko tik patvirtinti reprezentacinių renginių sąrašą. Ir tai Šiaulių miesto tarybai nepavyko padaryti skaidriai – Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) svarstydama minėtą klausimą pripažino Nijolę Prascevičienę ir Stasį Trijonį pažeidus Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą.

Tyliai ir neviešai meras A. Visockas savo potvarkiu išskirstė minėtiems renginiams pinigus. Meras patvirtino vyrų krepšinio klubui „Šiauliai“ 575 tūkstančius eurų dalyvauti Lietuvos krepšinio lygos ir Karaliaus Mindaugo taurės čempionatuose. Tai dar ne viskas. Sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas patvirtino, kad meras dar 50 tūkstančių eurų klubui paskyrė sausį, kai dar net nebuvo patvirtintas miesto biudžetas. Iš viso Šiaulių „Šiauliams“ atriektas rekordinis pyragas – 625 tūkstančiai eurų.

Ar už šiuos pinigus krepšinio klubas „Šiauliai“ tikrai reprezentuoja Šiaulius? Išeitų, kad miesto valdžią tenkina klubo 9 vieta iš 12 LKL reguliariajame sezone.

Užtat tarp privataus klubo dalininkų – ne tik Savivaldybė, bet ir mero politinio bendražygio Tarybos nario Antano Sireikos labdaros ir paramos fondas.

Daugiau nei vienam iš 20 reprezentacinių miesto renginių skirtos pinigų sumos nesiekia 100 tūkstančių eurų. Antra pagal dydį skirta finansavimo suma – 90 tūkstančių eurų – atiteko moterų futbolo klubui „Gintra“ dalyvauti UEFA moterų čempionių lygoje ir moterų futbolo Baltijos lygos čempionate.

Kliuvo valdiškų pinigėlių ir kitiems mero politiniams bendražygiams miesto Taryboje. Štai Lietuvos regbio federacijai, kuriai vadovauja valdančiųjų Tarybos narys Irmantas Kukulskis, Europos čempionatui organizuoti skirti 27 tūkstančiai eurų, nors nei renginys, nei jo organizatorius (federacija) nėra Šiaulių miesto.

Pinigais apdalyti ir su mero rinkimų komitetu į miesto Tarybą patekę kultūros veikėjai. Štai festivaliui „Virus“, kurio vienas iš organizatorių yra Dailės galerijos direktoriaus pavaduotojas ir Tarybos narys Virginijus Kinčinaitis, skirta 59,3 tūkstančio eurų.

Tarybos narės N. Prascevičienės inicijuotam tarptautiniam Sauliaus Sondeckio jaunųjų smuikininkų ir violončelininkų konkursui atseikėta beveik 20 tūkstančių eurų. Jo organizatoriumi įvardyta Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija, kurioje dirba politikė.

Tarptautinis bigbendų festivalis „Big Band Festival Šiauliai“ gavo 53 tūkstančius eurų. Šį festivalį organizuoja koncertinė įstaiga „Saulė“, o jos direktoriaus pavaduotojas – Tarybos narys Stasys Trijonis.

Negalima būtų teigti, kad minėti kultūriniai renginiai nereprezentuoja Šiaulių ir nėra verti Savivaldybės paramos. Kalbama apie neskaidrų, o gal net ir galimai korupcinį lėšų skirstymą, kai didžiąją dalį pinigų gauna renginiai, susiję su valdančiųjų frakcijos „Dirbame miestui“ Tarybos nariais, o kai kurie iš jų oficialiai VTEK pripažinti supainioję viešuosius ir privačius interesus.

Suveltas miesto krepšinio ir futbolo finansavimas

Tarp reprezentacinių miesto renginių nėra vyrų futbolo čempionato, kuriame dalyvauja Šiaulių futbolo akademijos klubas „Šiauliai“. Paklausus priežasties, Sporto skyriaus vedėjo G. Jasiūno atsakymas buvo labai biurokratiškas: „Futbolo klubas neteikė paraiškos dėl Lietuvos futbolo A ir I lygos čempionatų organizavimo Šiauliuose patekimo į 2024–2026 m. reprezentacinių renginių sąrašą, kurį tvirtina miesto Taryba.“

Tačiau tai nereiškia, kad ši sporto šaka mieste yra nuskriausta. 2024 metams futbolo klubui numatyta skirti 700 tūkstančių eurų iš trimetės Šiaulių miesto futbolo plėtros programos, kurią įgyvendina VšĮ futbolo akademija „Šiauliai“.

Šiaulių miesto taryba yra patvirtinusi ir 2022–2024 m. Šiaulių miesto krepšinio plėtros programą, kurią įgyvendina VšĮ krepšinio akademija „Saulė“. Kodėl pagal šią programą nėra finansuojamas krepšinio klubas „Šiauliai“?

Vedėjo atsakymas – „išsamus“: „Šioje programoje nėra numatytas dalyvavimas Lietuvos vyrų krepšinio lygos ir Karaliaus Mindaugo taurės varžybose.“

Akivaizdu, kad pinigų skirstymas sportui Šiaulių miesto savivaldybėje yra suveltas ir neskaidrus, procesai vyksta tyliai, viliantis, kad niekas jais nesusidomės.