Pinigai mėtomi neišgelbėtiems narkomanams gelbėti

Pinigai mėtomi neišgelbėtiems narkomanams gelbėti

Pinigai mėtomi neišgelbėtiems narkomanams gelbėti

Šiaulių savivaldybės valdininkus, kurie ketverius metus narkomaniją bando „užbadyti“ švirkštų keitimo programa, papurtė miesto Tarybos Kontrolės komitetas: programos lėšos naudojamos neefektyviai — net asmeniniams darbuotojų poreikiams.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Mobili programa

Savivaldybė mobiliai švirkštų keitimo programai pastaruosius kelerius metus skyrė po 36 tūkstančius litų. Programos organizatorius — Savivaldybės Sveikatos skyrius, vykdytojas ir lėšų naudotojas — Nakvynės namai.

Du socialiniai darbuotojai, vienas iš jų ir vairuotojas, darbo dienomis po porą valandų apvažiuoja nustatytu maršrutu miestą ir narkomanams dalija nemokamai švirkštus, panaudotus surenka. Vaišina kava, arbata, nes programos vienas iš tikslų — užmegzti kontaktą, įkalbėti pasidaryti tyrimus, kreiptis į gydytojus ir panašiai.

Kontrolės komiteto pirmininko Gintaro Karalevičiaus senos abejonės dėl šios programos pasitvirtino, kai komitetas sulaukė Savivaldybės Centralizuoto vidaus audito skyriaus atlikto patikrinimo išvadų — lėšų poreikis programai vykdyti nepagrįstai padidintas, lėšos naudojamos neefektyviai.

Remontui, baldams, kelionėms

Iš programos lėšų 3000 litų šiemet planuoti kabineto remontui, 1200 litų — baldams įsigyti. Patikrinimas tam užkirto kelią, lėšos turėtų būti grąžintos biudžetui.

Švirkštų automobilis naudotas darbuotojų asmeniniams poreikiams, poilsio ir švenčių dienomis. Per devynis mėnesius automobiliu pagal nustatytą grafiką galima buvo nuvažiuoti apie 4 tūkstančius kilometrų, nuvažiuota dvigubai daugiau — per 8 tūkstančius. Kelionės lapuose aptikta taisymų.

Programos lėšų didžioji dalis skiriama darbuotojų atlyginimams, „Sodros“ įmokoms (45,6 procento) ir automobiliui išlaikyti, degalams (27 procentai). Švirštams įsigyti, utilizuoti, kraujo tyrimams skiriama nedidelė dalis lėšų — per devynis mėnesius išleisti 500 litų. Kavai, arbatai, cukrui atseikėti 800 litų. Padalyta švirštų 5882, surinkta — 4745, bet nė vienas neutilizuotas.

„Tai gal jų nė nesurinkta? — svarsto G. Karalevičius. — O jeigu surinkta, tai juos kažkur laikyti yra pavojinga.“

Žmonių aptarnauta pirmąjį ketvirtį — 17, antrąjį — 9, trečiąjį — 12.

Programos vienas iš tikslų — informacijos sklaida, bet nė cento tam iki spalio neišleista.

Tokia — nereikalinga

„Tokia programa, kokia dabar yra, nereikalinga“, — įsitikinęs miesto Tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Gintaras Karalevičius.

Ir ne Nakvynės namams ją vykdyti. Pasikliauti reikėtų medikais, kuriais pasitiki narkomanai, ar buvusiais narkomanais savanoriais.

G. Karalevičiui kyla klausimų, kodėl švirkštai keičiami tik nuo 17 iki 19 valandos, o ne dienos metu, ir kodėl tik porą valandų? Pasak politiko, ir gal ne 36 tūkstančių litų reikia šiai programai vykdyti, o 100 tūkstančių litų — dabar tikros situacijos niekas nežino.

„Man keista, kaip tos programos galėjo nesutikti vykdyti sveikatos priežiūros įstaigos, kurių steigėja yra Savivaldybė“, — stebisi G. Karalevičius.

Kontrolės komitetas rekomendavo Savivaldybės administracijos direktoriui nebepavesti programos vykdyti Nakvynės namams ir paprašė įvertinti programos organizatorių ir vykdytojų veiksmus.

„Rado durnesnį“

Nakvynės namų direktorius Algirdas Nekrašius audito išvadas atremia savo argumentais. Kabineto remontas patvirtintoje išlaidų sąmatoje buvo numatytas. Kodėl Nakvynės namai savo lėšas tam turi naudoti? Be to, narkomanai švirkštų ir į Nakvynės namus ateina.

Automobilis programai vykdyti buvo nupirktas didesnis, todėl netilpo į Nakvynės namų garažą. Leista vairuotojui jį laikyti prie savo namų automobilių aikštelėje.

Juo darbuotojas važiuoja į darbą iki Nakvynės namų ir atgal, dar socialinę darbuotoją vakare po švirkštų keitimo parveža namo — negi paliks gatvėje. Štai ir papildomi kilometrai prie nustatyto maršruto.

O lėšos neproporcingai leidžiamos dėl to, kad naujiems metams prasidėjus programos pinigai vykdytojus pasiekia tik kovo mėnesį. „Todėl metų gale perkame daugiau benzino, švirkštų,“ — sako A. Nekrašas.

„Primesta mums ta programa, — teigia direktorius. — Tai ne Nakvynės namų funkcija. Su šiais žmonėmis dirbti turėtų sveikatos įstaigos, bet jos to kratosi. Rado durnesnį ir numetė. Tik per mano lavoną toliau tą programą vykdytume“.

Ne audito reikalas?

Savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Jolanta Stirbienė į programos patikrinimą reagavo raštu. Ir Kontrolės komitetui, ir Savivaldybės administracijos direktoriui paaiškino: „Vidaus audito skyriaus vienas iš svarbiausių uždavinių yra tikrinti ir vertinti, ar audituojama veikla atitinka įstatymus“.

„Nežinau, net kaip tai komentuoti, — sako G. Karalevičius. — Ką nori vedėja pasakyti, kad audito skyrius viršija savo įgaliojimus? Manau, galėtų nerašyti mums tokių komentarų — tai jau spaudimas auditui.“

G. Karalevičiaus nuomone, ne tik sveikatinimo, bet ir kultūros, sporto, aplinkosaugos programas turėtų svarstyti miesto Taryba.

Sveikatos skyriaus vedėja J. Stirbienė neslepia nepasitenkinimo — auditoriai išvadas padarė vedėjos apie programą nė neklausę: „Su manimi nesišnekėjo, o aš esu vadybos magistras, žinau, kaip tą reikalą reikia daryti — aš to mokiausi, ir negaliu sutikti, kad programa neefektyvi. Sausi faktai išdėstyti“.

„Šiaulių kraštui“ J. Stirbienė aiškino, jog tai pirmiausia yra žalos mažinimo programa, ir “gatvės komanda turi tą programą vykdyti — gydytojų čia nereikia“, “narkomanai bijo ir poliklininkų ir gydytojų“, o “jeigu nors vienas narkomanas yra išgelbėtas, tai ji yra efektyvi“.

Bet paklausta, ar nors vienas narkomanas pagal šią programą buvo išgelbėtas ar paskatintas kapstytis iš narkotikų liūno, vedėja aiškino, jog kuruoja krūvas programų, ir visko negali žinoti. Ar pati per ketverius metus yra to klausiusi programos vykdytojų? Atsakė: „Ne“.

Citata

„Automobilis programai vykdyti buvo nupirktas didesnis, todėl netilpo į Nakvynės namų garažą. Leista vairuotojui jį laikyti prie savo namų automobilių aikštelėje.

IŠVADA: „Tokia programa, kokia dabar yra, nereikalinga“, — įsitikinęs miesto Tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Gintaras Karalevičius.

ŠVIRKŠTAI: Iki spalio nemokamai narkomanams išdalyta per 5800 švirkštų, jais galėjo pasinaudoti apie 20 žmonių.

šiukšlynai švirkštai 02

PRAKTIKA: Savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Jolanta Stirbienė vadovaujasi pasauline praktika — švirkštų dalijimas narkomanams mažina sunkių ligų plitimą, padeda su šiais žmonėmis užmegzti kontaktą, bet ar tas kontaktas Šiauliuose kam pagelbėjo — nežino.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.