Pinigai automobiliams ir Šventajam Raštui

Pinigai automobiliams ir Šventajam Raštui

Pinigai automobiliams ir Šventajam Raštui

SEIMO NARIAI PINIGUS LEIDŽIA SU FANTAZIJA

Seimo nariai vadinamosioms kanceliarinėms išlaidoms per pirmą ketvirtį išleido beveik 1,5 milijono litų. Negailima pinigų prabangių automobilių nuomai, kai kas degalams tiek išleidžia, kad pusę pasaulio galima apvažiuoti. Šiaulių krašto seimūnai nenusileidžia išradingiems išlaidautojams.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Kiek gavo, tiek leido

Seimo nariai gauna ne tik tūkstantines algas, bet ir vadinamąsias reprezentacines, kanceliarines išmokas, nuo kurių jokie mokesčiai nemokami. Kas mėnesį — po 3,9 tūkstančio litų.

Šią kadenciją pareikalauta teikti ataskaitas, kaip išleidžiami tie pinigai. Etikos ir procedūrų komisija pirmą kartą paviešino suvestinę. Tik Gediminas Kirkilas tų pinigėlių nepanaudojo. Bene vienintelė Loreta Graužinienė nurodė išleidusi per 300 litus. Kiti vidutiniškai — po 10,5 tūkstančio litų per ketvirtį.

Visi Šiaulių krašto parlamentarai per ketvirtį taip pat išleido ne mažiau, kaip po 11 tūkstančių litų. Iš jų daugiausia — po 11,8 tūkstančio litų panaudojo Šiaulių rajonui atsovaujanti Rima Baškienė ir Radviliškio rajonui — Algimantas Salamakinas.

Šiaulių miesto vienmandatininkai Valerijus Simulik ir Andrius Šedžius nurodė išleidę po 11,5 tūkstančio litų, Edvardas Žakaris — 11,3 tūkstančio litų.

Prioritetai skirtingi

E. Žakaris per 10 tūkstančių litų išleido informacinei televizijos laidai. Vedė ją praėjusią kadenciją, ir šią to neatsisakė.

Kitas šiaulietis seimūnas Laimontas Dinius per ketvirtį 4,4 tūkstančio litų nurodo išleidęs degalams, tepalams.

R. Baškienė daugiausia išleido knygoms — apie 3 tūkstančius litų. Anot parlamentarės, knyga — geriausia dovana. Šventąjį Raštą dovanojusi Meškuičių bendruomenei per jos šventę. 700 litų išleidusi knygoms, kurias dovanojo Kuršėnų bibliotekos aktyviausiems jauniesiems skaitytojams.

Tačiau skirtingai nei dauguma parlamentarų R. Baškienė parlametinės veiklos pinigų neseikėja automobilio nuomai. Važinėja nuosava 10 metų senumo „audine“. Seimo narė pastebi, kad šią kadenciją Seimo aikštelė ypač pasipuošė naujais prabangiais automobiliais, džipais. Anot jos, net 80 parlamentarų leidžia pinigus jų nuomai.

„Tai lėšų švaistymas, — mano politikė. — Tada beveik nelieka pinigų darbui su rinkėjais. Kita vertus, automobilių firmos siūlo nuomoti automobilį, kurį esą kadencijos pabaigoje galima bus nusipirkti už likutinę vertę, ir tai bus kokie 10 tūksančių litų. Ir man siūlė. Ačiū, bet tai negarbinga.“

BMW nelaiko prabanga

A. Šedžius naujam šių metų laidos BWM 730 nuomoti išleido 8,1 tūkstančio litų. Parlamentaras nelaiko tai prabanga: „Aš visada važinėjau tokiu automobiliu, mano turėti BMW ir “Hameris“ — daug prabangesni. Ką siūlote? Palikti tuos pinigus Kubiliui ir Šemetai ištaškyti?“

Parlamentaras neketina automobilio kadencijos pabaigoje išsipirkti: nėra sudaręs tokios sutarties. Teigia sąmoningai pasirinkęs tokį pinigų panaudojimo būdą, kad į Seimo buhalteriją „nereikėtų nešioti čekių“. Parlamentinei veiklai ir labdarai išleidžiąs tris kartus daugiau pinigų, nei skiriama valstybės.

„Kuro pravažinėju per mėnesį už 3200 litų, o rodau tik 500 litų, — sakė A. Šedžius. — Šešias šiauliečių ekskursijas į Seimą jau surengiau, dar dvi bus, autobuso nuoma — 1,5 tūkstančio litų, savo lėšomis finansuoju. Jeigu parodyčiau, kad išleidžiu 30 tūkstančių litų, tai sakytų: “Štai, kiek iššvaistė pinigų“.

Pagal automobilių nuomą rekordininkas yra Seimo narys Petras Gražulis. Prabangaus automobilio nuomai jis išleido visus 11,8 tūkstančio litų. Buvęs Panevėžio meras Vitas Matuzas — beveik 9,5 tūkstančio litų.

Šią kadenciją džipą parlamentinei veiklai ryžosi nuomotis ir V. Simulik. Bet planuoja nuomos sutartį nutraukti, vėl persėsti prie nuosavo automobilio vairo. Nuomai kas mėnesį reikia atseikėti 2,5 tūkstančio litų, nebeišsimokės, nes išmokos mažinamos.

„Rekordininkai“

Seimo nariai ministrai bei premjeras Audrius Kubilius turi savo reprezentacinius fondus, bet Seimo kanceliarinių pinigų neatsisakė. A. Kubilius jų panaudojo beveik 6,7 tūkstančio litų. Nurodė už beveik 3 tūkstančius litų pirkęs knygų. Nors yra vežiojamas valdišku automobiliu, transporto priemonių eksplotacijai, kurui, tepalams premjeras išleido beveik 600 litų. Ministras Algis Čaplikas nuomojasi automobilį, nuomai per ketvirtį paklojo beveik 7 tūkstančius litų, kurui — 838 litus.

Ministrai „rekordininkai“ yra Rimantas Jonas Dagys ir Rasa Juknevičienė, kurie išleido daugiau kaip po 11 tūkstančių litų. R. J. Dagys daugiausiai pinigų išleido transporto priemonės priežiūrai ir remontui — per 5,3 tūkstančio litų, kurui — 902 litus. R. Juknevičienė — pašto prekėms ir paslaugoms — per 4 tūkstančius litų, inventoriui — 691 litą.

Citata

Ką siūlote? Palikti tuos pinigus Kubiliui ir Šemetai ištaškyti?„

 

 

Etikos sargo komentaras

Galima apmokėti net pietus su meru

Algimantas Salamakinas, Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas ( nuotr. Salamakinas 01):

— Kiekvienas parlamentaras pats sprendžia, kiek išleisti automobilio nuomai, benzinui, biuro įrangai ar kitoms reikmėms.

Nuo gegužės 1 dienos išmoka yra sumažinta iki 1,5 šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, tai sudarys 3500 litų.

Dėl kuro išlaidų mums kilo klausimų. Nelabai suprantama, kaip Seimo narys per tris mėnesius gali išleisti kurui 5— 6 tūkstančius litų — aplink pasaulį beveik galima apvažiuoti. Kaip pravažiuoti per mėnesį 30 tūkstančių kilometrų? Kol kas tai — sąžinės reikalas, nes pateikia mums tik benzino išlaidų čekiukius. Bet tuo domėsimės.

Yra kas viešbučius nuomojo. Galima, jeigu vyko koks renginys. Bet negalima užsisakyti savaitgalį viešbutį Palangoje. Knygoms galima pinigus leisti: teisės knygos, enciklopedijos pirktos, tai nėra grožinė literatūra. Bet kai kas tam išleidžia po 6 tūkstančius litų.

Seimo valdyba leido apmokėti ir ekskursijas į Seimą, jeigu atvyksta rinkėjai iš Seimo nario apygardos. Galima reprezentacines lėšas leisti užsienio svečiams priimti, pavaišinti. Jeigu apygardoje turėjo darbinius pietus su meru ar kitais žmonėmis, gali apmokėti.

Dėl ministrų kėlėme klausimą, bet jį atrėmė Konstitucinio teismo išvada — ministras, jeigu jis Seimo narys, turi gauti tas lėšas parlamentinei veiklai, ir išmokos jam negali būti mažinamos. Bet taip gaunamos dvigubos išmokos.

Ministras turi privilegijų — jis turi tarnybinį automobilį, gali piltis, kiek nori kuro, jis turi net vairuotoją, pašto išlaidos apmokamos — visa tai jam valstybė suteikia. Ir niekas neatskirs, kada jis kalbėjo, kaip ministras, o kada, kaip Seimo narys. Mano galva, ministrams iš viso neturėtų būti mokami tie pinigai. Bet čia mes bejėgiai, ką nors padaryti.

Gali būti aktuali ilgalaikė automobilio nuoma

 

citata: Ir niekas neatskirs, kada jis kalbėjo, kaip ministras, o kada, kaip Seimo narys.

 

IŠLAIDOS: Vėjams švilpaujant valstybės biudžete Seimo nariai neatsisakė malonumo per ketvirtį išleisti 1,5 milijono litų vadinamųjų kanceliarinių, reprezentencinių išmokų.

 

Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.

 

DARBAS: Rima Baškienė sako: „Jeigu visi į darbą važiuojame nuosavu automobiliu, tai kuo Seimo nariai yra kitokie?“

 

Jono TAMULIO nuotr.

 

BUHALTERIJA: Andrius Šedžius tvirtina parlamentinei veiklai išleidžiąs tris kartus daugiau savų pinigų, nei valstybė tam skiria.

 

Šedžius. Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.