Pigiai privatizuojamas Šiaulių turgus

Pigiai privatizuojamas Šiaulių turgus

Pigiai privatizuojamas Šiaulių turgus

Šiaulių miesto savivaldybė gruodį viešame aukcione parduos uždarosios akcinės bendrovės „Šiaulių turgus“ akcijas, kurios visos priklauso Savivaldybei. Iš pirkėjo tikimasi ne mažiau, kaip pusantro milijono litų. Kažkada politikai svarstė, jog už turgų galima gauti ir 12 milijonų litų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Objektas — gėlių paviljonas

Centriniame turguje bendrovei „Šiaulių turgus“ priklauso gėlių paviljonas. Jis realiai ir yra privatizavimo objektas. 912 kvadratinių metrų sklypas, ant kurio stovi paviljonas, yra nuomojamas iš Savivaldybės. Bendrovėje dirba 7 žmonės. Gėlių paviljonui statyti Savivaldybė buvo išleidus apie milijoną litų, dabar gi parduoda už 1,5 milijono.

Privatizavimo sąlygose nekalbama nei apie darbuotojų likimą, nei apie reikalavimus išlaikyti veiklos pobūdį.

Bendrovė šiuo metu užsiima prekyviečių, kioskų nuoma. Pasak bendrovės direktoriaus Alvydo Petroliūno, dirbama ne nuostolingai, paprastai per metus pelno gaunama 3— 5 tūkstančiai litų. Šiemet taip pat panašaus pelno tikimasi.

Savivaldybė „Šiaulių turgui“ yra pavedusi eksploatuoti ir prižiūrėti centre esantį viešąjį tualetą, prekyvietes Pietiniame mikrorajone. Kol kas nėra nuspręsta, kas tuo užsiims po bendrovės privatizavimo.

UAB „Šiaulių turgus“ yra ir visos centrinio turgaus žemės, kuri priklauso valstybei, nuomininkas. Tačiau didžiąją jos dalį — 1,38 hektaro — miesto valdžios sprendimu UAB “Šiaulių turgaus“ jau seniai subnuomoja uždarajai akcinei bendrovei “Senasis dvaras“.

Iš tos subnuomos bendrovė „Šiaulių turgus“, pasak A. Petroliūno, jokios komercinės naudos niekada neturėjo. UAB “Senasis dvaras“ už žemės nuomos mokesčio sumoka per metus 15,4 tūkstančio litų ir jie visi pervedami į Savivaldybės biudžetą.

Gėlininkai, paviljono kioskelių nuomininkai ir piketavo, ir protesto parašus rinko prieš privatizavimą, bet Savivaldybės politikai nuostatos nekeitė. Turgaus prekeiviai seniai baiminasi, jei paviljonas atiteks didžiajam kaimynui, kuris pirmiausia laikomas potencialiu pirkėju, kioskų nuomos kainos smarkiai šoks į viršų.

Auksinė vieta seniai prarasta

Irena Krugiškienė, miesto Savivaldybės Turto valdymo skyriaus poskyrio vedėja yra ir bendrovės „Šiaulių turgus“ valdybos pirmininkė. “Šiaulių krašto“ klausiama, ką mano apie pradinę “Šiaulių turgaus“ privatizavimo kainą, nes anksčiau tikėtasi gauti ir 12 milijonų litų litų, sakė: “Gal ir buvo galima už tiek parduoti, kol turgus buvo normalus, o dabar — tik kioskeliai ir metras žemės apie juos.“

„Savivaldybė turgų seniai prarado, kai tik į jį įžengė “Senasis dvaras“, — neslėpė nuomonės I. Krugiškienė.

Privatizavus bendrovę „Šiaulių turgų“, “Senasis dvaras“ iš didžiojo turgavietės sklypo subnuomininko taps nuomininku. Turės teisę išsipirkti sklypą rinkos kaina.

Metus užtruko

Miesto Taryba bendrovę „Šiaulių turgus“ privatizuoti nusprendė dar 2007 metų lapkritį, bet tam reikėjo ir Vyriausybės sprendimo. Pastarasis priimtas tik šių metų liepą.

Bendrovė „Šiaulių turgus“ — šiais metais yra vienintelis stambus objektas, kurį Savivaldybė privatizuoja. Kol kas vyko tik nelabai sėkmingi žemės sklypų pardavimo aukcionai. Todėl Privatizavimo fondas yra ištuštėjęs, į jį nesurenkamos planuotos pajamos.

Paskutinė anksčiau privatizuota Savivaldybės bendrovė buvo UAB „Specializuotas transportas“. Be “Šiaulių turgaus“ dar taikytasi parduoti Pabalių turgų, “Žiburio“ knygyną, kuriuos taip pat valdo Savivaldybės bendrovės. Tačiau dėl knygyno politikai sprendimo neišdrįso priimti. Planai privatizuoti Pabalių turgų žlugo, sukilus smulkiesiems verslininkams.

KĄSNIS: UAB „Šiaulių turgų“ privatizavus, naujam bendrovės savininkui atiteks centrinės miesto turgavietės gėlių paviljonas.

 

Jono TAMULIO nuotr.