Pertvarka Kuršėnų vaikų globos namuose – „be gaisro“

Pertvarka Kuršėnų vaikų globos namuose – „be gaisro“

Pert­var­ka Kur­šė­nų vai­kų glo­bos na­muo­se – „be gais­ro“

Šiau­lių ra­jo­no ta­ry­ba šian­dien spręs, kaip pe­rei­ti nuo ins­ti­tu­ci­nės glo­bos prie šei­mo­je ir bend­ruo­me­nė­je tei­kia­mų pa­slau­gų li­ku­siems be tė­vų glo­bos vai­kams ir tvir­tins 2018–2020 me­tų pla­ną. „Pert­var­kos vyks pa­laips­niui, o ne gais­ro ge­si­ni­mo prin­ci­pu“, – ti­ki­no Kur­šė­nų vai­kų glo­bos na­mų di­rek­to­rius Fe­lik­sas Ru­dzins­kas.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Vie­toj vai­kų na­mų – glo­bos cent­ras šei­mai

66-erius me­tus Kur­šė­nuo­se vei­kian­tys vai­kų glo­bos na­mai jau ir da­bar, F. Ru­dzins­ko tei­gi­mu, yra pa­si­kei­tę – vai­kai gy­ve­na šei­my­no­mis, nors ir ta­me pa­čia­me pa­sta­te, bet jis jau anks­čiau yra iš­da­ly­tas į at­ski­rus šei­my­nų plo­tus su at­ski­rais mie­ga­mai­siais, vir­tu­vė­lė­mis.

Pert­var­kos pla­ne 2018–2020 me­tams nu­ma­to­ma, ko­kias pa­slau­gas ši įstai­ga teiks. Pa­ti įstai­ga, pa­sak di­rek­to­riaus, ini­ci­ja­vo pa­si­kei­ti­mus, kad čia ga­li­ma bū­tų teik­ti pa­gal­bą ne tik vai­kams, bet ir ri­zi­kos šei­moms, įstai­ga taps Glo­bos cent­ru.

Jau da­bar, F. Ru­dzins­ko tei­gi­mu, įstai­go­je yra ren­gia­mi lai­ki­nie­ji glo­bė­jai. Glo­bos na­mai tu­ri tes­tuo­tų, kva­li­fi­kuo­tų spe­cia­lis­tų, ku­rie tai ge­ba da­ry­ti. Taip pat įstai­gos dar­buo­to­jai vyk­dys ir lai­ki­nų­jų glo­bė­jų prie­žiū­rą, to­liau kon­sul­tuos juos.

Kol kas Šiau­lių ra­jo­ne yra pa­si­ren­gęs dirb­ti tik vie­nas lai­ki­na­sis glo­bė­jas, nors pa­gal re­ko­men­da­ci­jas, rei­kė­tų 2 – 3 lai­ki­nų­jų glo­bė­jų.

„Ta­čiau net ir 2 ar 3 lai­ki­nie­ji glo­bė­jai po­rei­kio ne­ten­kin­tų“, – ma­no F. Ru­dzins­kas.

Ki­ta bū­si­mo Glo­bos cent­ro veik­los sri­tis – ga­li­my­bė įstai­go­je gy­ven­ti vai­kams su ma­mo­mis, ku­rios ne­tu­ri so­cia­li­nių įgū­džių, pikt­nau­džiau­ja svai­ga­lais ar tu­ri pa­na­šių bė­dų. Ma­ma su vai­ku ar ke­liais vai­kais įstai­go­je ga­lė­tų gy­ven­ti iki pu­sės me­tų.

„O per tuos 6 mė­ne­sius su ma­ma ir jos vai­kais tu­ri­me ras­ti bend­rą kal­bą ir spręs­ti apie šei­mos atei­tį“, – sa­kė vai­kų na­mų di­rek­to­rius.

Teat­ras, psi­cho­lo­gas ar dar­bo te­ra­pi­ja?

Dar vie­na sri­tis, ku­rio­je, pa­sak F. Ru­dzins­ko, įstai­ga ga­lė­tų veik­ti – „au­gin­ti ri­zi­kos šei­mų as­me­nų sa­vi­ver­tę“.

„Tu­ri­me au­to­bu­są, tuos žmo­nes ga­lė­tu­me nu­vež­ti į teat­rą, kon­cer­tą, nes yra to­kių žmo­nių, ku­rie per gy­ve­ni­mą nie­ko ne­ma­tė, tik sa­vo var­gą. Po tru­pu­tį tuos žmo­nes rei­kia su­grą­žin­ti į vi­suo­me­nę“, – įsi­ti­ki­nęs F. Ru­dzins­kas.

Jo tei­gi­mu, rei­ka­lin­gas ir tar­pins­ti­tu­ci­nis bend­ra­dar­bia­vi­mas su ne­vy­riau­sy­bi­nė­mis or­ga­ni­za­ci­jo­mis, bend­ruo­me­nė­mis, rei­kia teik­ti psi­cho­lo­go pa­gal­bą šei­moms, kol jo­se gy­ve­na vai­kai.

„Ka­dan­gi esa­me ir ūki­nin­kai, pui­kiai ži­no­me, kad dar­bas yra gy­ve­ni­mo va­rik­lis, ti­ki­mės pra­dė­ti or­ga­ni­zuo­ti die­nos cent­rus ne tik vai­kams, bet ir jų tė­vams. Ban­dy­si­me ska­tin­ti drau­ge dar­buo­tis, gal­būt pa­vyks ir kaž­ko­kią ska­ti­ni­mo sis­te­mą jiems su­kur­ti“, – sa­kė F. Ru­dzins­kas.

Pa­si­tei­ra­vus, ar nie­kas ne­si­kė­si­na į pui­kų glo­bos na­mų pa­sta­tą iš­skir­ti­nė­je vie­to­je, di­rek­to­rius F. Ru­dzins­kas pri­mi­nė, kad la­bai su­ma­žė­jus glo­bo­ja­mų vai­kų su so­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nist­ru Li­nu Ku­ku­rai­čiu kal­bė­ta apie ga­li­my­bę steig­ti to­se pa­tal­po­se sen­jo­rų glo­bos na­mus.

„Taip ir su­ta­rė­me su mi­nist­ru, jei­gu tik­rai įvyks tas pa­lai­min­gas vai­kų in­teg­ra­vi­mas į vi­suo­me­nę, ta­da ir ga­li­ma bus gal­vo­ti, kaip pa­nau­do­ti pa­tal­pas. Nors tai to­li­ma atei­tis“, – ma­no di­rek­to­rius.

Ma­žės, bet ne iki nu­lio

Di­rek­to­riaus tei­gi­mu, vai­kų glo­bos si­tua­ci­ja kei­sis ne stai­ga, bet pa­laips­niui ir at­si­žvel­giant į rea­lią si­tua­ci­ją.

„Vai­kų skai­čius įstai­go­je tik­rai ma­žės, bet pa­laips­niui. Tu­ri­me bū­ti rea­lis­tai – tie vai­kai, ku­rie ne­ge­bės ir ne­no­rės nie­kur ki­tur ei­ti gy­ven­ti, tu­rės ras­ti vie­tą pas mus, to­dėl glo­bos gru­pė tu­rės iš­lik­ti“, – ma­no F. Ru­dzins­kas.

Di­rek­to­riaus skai­čia­vi­mu, dar me­tų pra­džio­je, kaip ir 2016, 2015 me­tais,Kur­šė­nų vai­kų glo­bos na­muo­se glo­bo­ja­mų vai­kų skai­čius bu­vo išau­gęs iki 75, da­bar sta­bi­li­za­vo­si iki 60, o 2018 metais pla­nuo­ja­ma su­ma­žė­ti iki 50.

„Nė­ra ­pa­sa­ky­ta, kad 2019 me­tų pa­bai­go­je pri­va­lo pas mus bū­ti nu­lis vai­kų. Glo­bos nor­mo­se nu­ma­ty­ta, kad iki tos da­tos vals­ty­bi­nė­je ins­ti­tu­ci­jo­je tu­ri bū­ti ne dau­giau, kaip 30 vai­kų. To įma­no­ma pa­siek­ti su lai­ki­nų glo­bė­jų pa­gal­ba, pa­de­dant šei­moms, bet for­ma­lus skai­čių su­ma­ži­ni­mas nie­ko ge­ro ne­duo­da. Juk ma­to­me, ko­kius mes vai­kus iš­ly­di­me į kai ku­rias šei­mas, ir ko­kie nu­skur­din­ti jie vėl pas mus su­grįž­ta“, – sa­kė F. Ru­dzins­kas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Kursenu_vaiku_namai_43_GBs, Kur­se­nu_­vai­ku_­na­mai_08_GBs

Kur­šė­nų vai­kų glo­bos na­mų di­rek­to­rius Fe­lik­sas Ru­dzins­kas sa­ko, kad glo­bos na­mų vai­kai se­ka vie­šą­ją in­for­ma­ci­ją, už­duo­da „ašt­rių klau­si­mų“, to­dėl po­li­ti­kai tu­rė­tų bū­ti at­sar­ges­ni priim­da­mi spren­di­mus ir švais­ty­da­mie­si skam­bio­mis fra­zė­mis.