Per taupymo vajų valdininkai vėl „lygesni“ už kitus

Per taupymo vajų valdininkai vėl „lygesni“ už kitus

Per taupymo vajų valdininkai vėl „lygesni“ už kitus

Šiaulių miesto savivaldybėje ir jos įstaigose vėl bus taikomas praėjusių metų išradimas „savanoriškos“ nemokamos atostogos. Įstaigų vadovai priversti ir kitais būdais mažinti darbuotojų atlyginimus. Tik pačios Savivaldybės tai neliečia — valdininkų algas gina įstatymas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Vadovams — „namų darbai“

Įstaigų vadovai gavo įspėjamuosius raštus apie asignavimų mažinimą, drastišką darbo užmokesčio fondo apkarpymą. 2010 metų miesto biudžeto projektas dar nėra patvirtintas, bet pagal jį jau duoti „namų darbai“ taupyti lėšas.

Biudžetas planuojamas toks, kad daugumai įstaigų lėšų užteks algas išsimokėti tik dešimt mėnesių, o kai kurioms — dar mažiau.

Lopšeliams— darželiams darbo užmokesčio fondas mažinamas 15,7 procento, kitoms biuždetinėms įstaigoms — 20 procentų, o sporto mokykloms ir kitoms neformaliojo švietimo įstaigoms — 30 procentų.

Neformalus ugdymas ne toks reikalingas?

Šimtus miesto vaikų nuo gatvės atitraukiančios sporto, muzikos mokyklos ir kitos neformaliojo ugdymo įstaigos skriaudžiamos labiausiai. Pernai svarstyta, net jungti jas į krūvą, bet idėjos atsisakyta.

Sporto mokyklų vadovai „Šiaulių kraštui“ yra sakę, kad bus priversti mažinti darbuotojų atlyginimų koeficientus. Dėl to mažės algos. Treneriams eiti nemokamų atostogų — ne išeitis. Sporto grupių neuždarysi, o šaudymo trenerio, futbolo treneriu nepakeisi.

Dainavimo mokyklos „Dagilėlis“ direktorius Remigijus Adomaitis prisipažįsta: “30 procentų sumažintos lėšos — tai labai daug. Praktiškai nuo rugsėjo turėtume mokyklą uždaryti.“

R. Adomaitis sako savo akimis nepatikėjęs, kai suskaičiavo, jog per savaitę turi „sutaupyti“ 150 darbo valandų:“ Ėjau klausti buhalterės, gal suklydau, patvirtino, kad gerai suskaičiavau“.

„Dagilėlio“ pedagogams teks “savanoriškai“ susimažinti algas. Jos ir taip mažesnės už tą pačią kvalifikaciją turinčių pedagogų, kuriems algas gelbėja mokinio krepšelis.

Bibliotekininkai taupys darbo valandas

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai bus prašomi nemokamai atostogauti ir trumpiau dirbti.

Bibliotekos direktorės Irenos Žilinskienės teigimu, darbo užmokesčio fondas 22 procentais mažėja palyginti su praėjusiais metais. Atsiliepus į Savivaldybės raginimus taupyti, bibliotekoje panaikinta 10 etatų. Bet iš biudžeto projekto matyti, kad net šitos sutaupytos lėšos yra nubrauktos.

„Arba mes turime mažinti atlyginimų koeficientus, arba ieškoti kitų išeičių, — sako direktorė. — Jeigu sumažini koeficientus, tai jokios problemos nelieka. Bet tada jie mažėja visam laikui. Atetyje nerealu tikėtis papildomų lėšų, kad galima būtų atlyginimų koeficientus vėl padidinti. O jie mums tik pernai buvo didinti pagal Vyriausybės nutarimus.“

Kol kas bibliotekoje svarstoma per pirmąjį pusmetį nemokamų atostogų eiti po 5— 7 dienas. Numatoma viena valanda trumpinti darbo dieną, neuždarant bibliotekos.

Galima suskaičiuoti, jog dėl „nukirptos“ vienos darbo valandos viena bibliotekininkė per metus “sutaupytų“ daugiau nei 30 darbo dienų ir valdžiai paaukotų  daugiau nei vieno mėnesio atlyginimą. Algos į rankas bibliotekininkės gauna po 1000— 1500 litų.

Jeigu susirgtų per nemokamas atostogas, sutaupytų ir „Sodros“ lėšų, nes tokiu atveju netenkama socialinių garantijų.

Valdininkų algos nepajudinamos

Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius garsina, jog Savivaldybės darbuotojams taip pat teks nemokamai atostogauti. Pernai eita po 14 dienų, šiemet — panašiai.

Savivaldybės darbo užmokesčio fondas taip pat mažėsiantis 20 procentų. Šių metų biudžeto pajamos planuojamos tokios, kad lėšų algoms užteks dešimčiai mėnesių.

Kodėl tuomet nėra mažinamos valdininkų algos? V. Damulevičius tvirtina, kad to negalima padaryti. Valdininkų atlyginimų koeficientai įteisinti įstatymu. Algos jau mažėjusios, kai Seimas sumažino mėnesinę bazinę algą. Esą tik Seimas, Vyriausybė, bet ne Savivaldybė, galėtų dar pajudinti valdininkų algas.

Anot V. Damulevičiaus, jis vieninteliu būdu galėtų mažinti valdininkų algas — per atestaciją blogai vertindamas jų darbą. Tik tada valdininkui galima pažeminti ar naikinti klasę, nuo kurios priklauso priedai prie algos, pažeminti kategoriją, nuo kurios priklauso pareigybinio atlyginimo koeficientai.

„Bet aš tuo keliu neisiu“, — teigia V. Damulevičius.

Tačiau randama galimybių kai kam atlyginimą net padidinti.

Savivaldybėje valdininkų atestacija jau vyksta. Anot Personalo skyriaus vedėjos Editos Čičelienės, visi siūlomi vertinti „gerai“, vienas — “labai gerai“, du patenkinamai.

„Gerai“ įvertintų situacija niekaip nesikeis. “Labai gerai“ vertinamai Juridinio skyriaus vedėjai siūloma suteikti aukštesnę kategoriją, dėl to jai didėtų atlyginimas. “Patenkinamai“ vertinamiems siūloma tobulinti kvalifikaciją. Už kvalifikacijos kėlimą mokėtų pati Savivaldybė.

Citata

„Lopšeliams— darželiams darbo užmokesčio fondas mažinamas 15,7 procento, kitoms biuždetinėms įstaigoms — 20 procentų, o sporto mokykloms ir kitoms neformaliojo švietimo įstaigoms — 30 procentų“

 

TAUPYMAS: Savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Irena Žilinskienė sako, jog panaikinta 10 etatų, bet iš to jokios naudos — sutaupytos lėšos taip pat nubrauktos.

POŽIŪRIS: Remigijus Adomaitis, dainavimo mokyklos „Dagilėlis“ direktorius, mano, jog Savivaldybės požiūrį į neformalų ugdymą atspindi finansavimas.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

 

Komentaras

Sutarta, kad nedejuos

Šiaulių miesto meras Genadijus Mikšys:

— Dar rugsėjį visoms biudžetinėms įstaigoms sakėme, kokia bus situacija. Tada turėjome preliminarius skaičius, kuriuos tvirtino Seimas. Gyventojų pajamų mokesčio pernai buvo planuota 134 milijonai litų, įplaukė — 27 milijonais mažiau. Šiemet mums gyventojų pajamų mokesčio įplaukų planuojama tik 74 milijonai litų. Biudžetą gali tampyti kaip nori — pinigų daugiau nėra.

Klausėme visų:„Ar bandome taip išgyventi?“ Sakė: “Bandome“. Neformaliojo ugdymo įstaigoms tą patį sakėme: “Ar jungiame, optimizuojame įstaigas, ar bandome išgyventi?“ Dabar tegu nestovi ant slenksčio ir nesiskundžia. Optimizuojasi viduje.

Neformalaus ugdymo įstaigoms tik tiek lėšų planuojama, nes kitaip galai nesueina. Kitoms mokykloms yra valstybės skiriamas mokinio krepšelis. O čia nėra tokio reglamentavimo. Mes galime būti „geriečiai“ ir joms lėšas sumažinti tik 20 procentų, bet likusių 10 procentų nebus ir tiek. Nereikia savęs apgaudinėti, pinigų nuo to daugiau neatsiras.

Savivaldybėje valstybės tarnautojams mes negalime sumažinti bazinių atlyginimų, nes tai įstatymu reglamentuojama. Sporto mokyklų, viešųjų įstaigų situacija kitokia, nes kitas įstatymas jų veiklą reglamentuoja.

Nėra vieni lygesni už kitus. Juridinio skyriaus vedėja trejus metus buvo išėjusi motinystės atostogų, tada jos atlyginimas buvo vienoks, galbūt dabar jos atlyginimas lyginamas su kitų skyrių vedėjais.

Yra įstatymas, pagal kurį, jeigu dėl Vyriausybės veiksmų yra padarytos papildomos išlaidos, tai savivaldybėms jos turi būti kompensuojamos. Tokių išlaidų pernai buvo. Tikimės, kad kompensuos, tada situacija gerėtų. Jeigu ne, Lietuvos savivaldybių asociacija neatmeta paduoti Vyriausybę į teismą.

 

Biudžetą gali tampyti kaip nori — pinigų daugiau nėra.