
Naujausios
Pensininkas gali patarti ir finansų ministrei, ir premjerui
Šiaulietis Bronius Mitkevičius, pensininkas, buvęs ilgametis kultūros darbuotojas, ir premjerui Andriui Kubiliui, ir finansų ministrei Ingridai Šimonytei turi pasiūlymą, iš kur imti bent dalį milijonų litų sumažintoms pensijoms atkurti: „Jeigu sunkmetis yra visiems, tai stabdykime ir valstybines pensijas“.
— Per vieną televizijos žinių laidą dar pernai žiūriu eina toks skelbimas — A.M.Brazausko mėnesinė pensija — 11 tūkstančių litų. Toliau: „Lietuvoje yra 2500 buvusių aukštų partinių darbuotojų, kurie gauna valstybinę pensiją.“
Susidomėjau, tai kiek tie valstybės išlaikytiniai gauna pinigų? Žinau, kad yra valstybinės pensijos I, II, III laipsnio, paėmiau tų pensijų vidurkį — maždaug po 400 litų, ir suskaičiavau, jog tiems 2500 valstybiniams pensininkams per mėnesį gali būti išmokama mažiausia 1 milijonas 200 tūkstančių litų.
Gavau du sąrašus vien gaunančių I laipsnio valstybinę pensiją — išrašus iš Vyriausybės nutarimų. Nuo 1995 metų prasidėjo valstybinių pensijų dalijimas ir tęsėsi iki 2008 metų kovo 20 dienos. Tada dalybas pristabdė.
Viename sąraše — meno, kultūros, kitų sričių nusipelnę žmonės. Per visą laikotarpį — 449 asmenys. Antras sąrašas — rezistencijos kovų dalyvių. Jame — 1757 asmenys.
Žiūriu pirmajame sąraše tarp meno žmonių ir buvę aukšti partiniai veikėjai. Visi buvę partiečiai įvardyti „visuomenės veikėjais“. Ir visi gauna po 800 litų valstybinės pensijos. Susidaro velniškos sumos.
Rezistencijos dalyvai gauna 1,4 milijono litų per mėnesį, per metus — 16,6 milijono litų. Kadangi krizė eina jau treti metai, dar du metus į priekį uždėjau ir suskaičiavau, kad per penkerius metus jau susidaro 84,3 milijono litų suma.
Meno ir kiti veikėjai per mėnesį gauna iš viso 359 tūkstančių litų, per 12 mėnesių — 4,3 milijonus, per 5 metus — 21,5 milijono litų.
Vien per abu šiuos sąrašus per metus susidaro apie 24 milijonai litų, per penkerius metus — apie 120 milijonų litų.
Kas yra tie valstybinės pensijos gavėjai? Tai yra žmonės, kurie dirbdami savo darbovietėse, gerai atliko savo darbą, ir už tą darbą gavo gerą atkyginimą. Gaudami gerą atlyginimą, jie gavo ir gerą pensiją. Tačiau dar pakliuvo ir į šituos sąrašus valstybinei pensijai gauti. Tokių valstybinių pensijų gavėjų yra ir Seime. Taigi, toks gauna „Sodros“ pensiją, gauna valstybinę pensiją, gauna Seimo nario atlyginimą, dar išmokas už pieštukus trintukus. Pinigai byra iš keturių vietų. Amerikoje taip nebūna. Niekur taip nemoka, o pas mus moka.
Parašiau raštą Andriui Kubiliui. Dar buvusiai valstybės kontrolierei poniai Budbergytei. Kubilius nukreipia raštą socialinės apsaugos ir darbo ministrui, tas savo pavaldiniui. Gaunu atsakymą — jie viską pateisina ir viskas čia normalu. Ponia Budbergytė „atsifutbolino“: ne mūsų sritis, ne mūsų reikalas.
Pavyzdžiui, imkime Šiaulius. Vytautas Juškus „Sodros“ pensiją gauna, valstybinę pensiją gauna. Kai dirbo Gedimino Kirkilo padėjėju gavo ir algą, pasibaigė kadencija buvo lyg Marijampolės pieno įmonės direktoriumi. O čia — miesto Taryboje — V. Juškus, būdamas vargšu, dar gavo 1000 litų išmokų. Tiesa, vėliau to 1000 litų atsisakė. Tokių valstybinių pensijų gavėjai yra ir Kazimieras Šavinis, Mindaugas Stakvilečius. Kiek tokių yra Vilniuje, o kiek iš viso Lietuvoje?
Mano nuomone, jeigu yra sunkmetis, tai jis turi būti visiems. Valstybines pensijas gaunantiems žmonėms, kas jie bebūtų, tegu lieka tik „Sodros“ pensija. O valstybines pensijas reikia sustabdyti, kol pasibaigs krizė. Juoba, kad kokie nuopelnai atstatant valstybę yra tų “visuomenės veikėjų“. Kokį indėlį jie įnešė?
Kaip aš, kaip kiti, pragyvena iš „Sodros“ pensijos, taip ir jie pragyventų. Mano pensija buvo 1090 litų atėmė 60 litų. Gaunu 1030 litų. Žmona — 600 litų. Už kurą žiemą du— tris mėnesius mokame po 500 litų. Ir verčiamės.
Kai nebeliks krizės, tai tegu gauna tas valstybines pensijas, jų negaila. Bet kodėl dabar turi būti tokia nelygybė?
Vienas latvis pasakojo, jog buvęs Latvijos prezidentas Ulmanis, kai jo Seime paklausė: „Ar nemanote, kad kaip valstybės vadovas gaunate per mažą atlyginimą“, atsakė: “Kai mūsų valstybė ekonomiškai sutvirtės, tada ir paprašysiu didesnio atlyginimo.“
Pas mus kitoks požiūris — viską gožia gobšumas. Pensijoms padidinti nėra pinigų, bet seimūnams, kai prireikia didesnių pinigų, jie atsiranda. Ir nė tautos atsiklausti nereikia.
Gali būti aktualus faktoringas
NUOMONĖ: Šiaulietis Bronius Mitkevičius įsitikinęs, jog sunkmečiu reikia stabdyti valstybines pensijas, juoba „visuomenės veikėjų“: “Koks buvęs anų laikų partietis gauna “Sodros“ pensiją, gauna valstybinę pensiją, o jei dirba Seime, tai dar Seimo nario atlyginimą ir dar tūkstantines išmokas už pieštukus trintukus.“
Giedriaus Baranausko nuotr.