Pensijų kaupimas įsibėgėja – ką vertėtų žinoti

Pensijų kaupimas įsibėgėja – ką vertėtų žinoti

Pen­si­jų kau­pi­mas įsi­bė­gė­ja – ką ver­tė­tų ži­no­ti

Jau tris mė­ne­sius gy­ven­to­jai pen­si­jai ant­ros pa­ko­pos fon­duo­se kau­pia pa­gal nau­ją mo­de­lį. Dau­giau nei 800 tūks­tan­čių Lie­tu­vos gy­ven­to­jų – kas ant­ras, jei ne­skai­čiuo­ja­me pen­si­nin­kų ir vai­kų – kiek­vie­ną mė­ne­sį mo­ka įmo­kas ir gau­na vals­ty­bės pa­ska­tas. Svar­biau­sia, kad dau­ge­lis jų pra­dė­jo do­mė­tis, kaip ge­riau­siai tau­py­ti se­nat­vei.

Kai ku­rie spren­di­mą jau priė­mė – vie­ni pa­si­rin­ko kaup­ti to­liau, ki­ti ap­si­spren­dė mo­kė­ti di­des­nes įmo­kas į sa­vo pen­si­jų kau­pi­mo są­skai­tas, tre­ti nu­ta­rė su­stab­dy­ti to­les­nį įmo­kų mo­kė­ji­mą, dar ki­ti nu­spren­dė iš kau­pi­mo sis­te­mos pa­si­trauk­ti.

Yra dar dau­giau nei du mė­ne­siai ap­si­spręs­ti, kaip tau­py­ti se­nat­vei. Daž­nai už­duo­da­mi klau­si­mai – ar kaup­ti ant­ros pa­ko­pos pen­si­jų fon­duo­se ap­si­mo­ka, kuo ant­ra pa­ko­pa ski­ria­si nuo tre­čios, kaip bus ga­li­ma sa­vo su­kaup­tus pi­ni­gus pa­siim­ti se­nat­vė­je.

Štai Jums at­sa­ky­mai į šiuos daž­nai už­duo­da­mus klau­si­mus:

Kiek pi­ni­gų su­kau­piau ir ar ver­tė­jo?

„Sod­ra“ į gy­ven­to­jų pen­si­jų kau­pi­mo są­skai­tas už sau­sį ir va­sa­rį jau per­ve­dė gy­ven­to­jų įmo­kas ir vals­ty­bės pa­ska­tas. Iš vi­so už du mė­ne­sius gy­ven­to­jų pen­si­jų kau­pi­mo są­skai­tas pa­pil­dė dau­giau nei 67 mln. eu­rų – maž­daug 7 mi­li­jo­nais eu­rų dau­giau nei tuo pa­čiu lai­ko­tar­piu per­nai. Iš jų be­veik treč­da­lį – 20 mi­li­jo­nų eu­rų – su­da­ro pa­ska­ta kau­pian­tiems gy­ven­to­jams iš vals­ty­bės biu­dže­to. Tiek gy­ven­to­jų pen­si­jų kau­pi­mo są­skai­tos pa­si­pil­dė vien šie­met.

Kiek­vie­nas kau­pi­mo da­ly­vis šiai die­nai su­kaup­tą su­mą ga­li su­ži­no­ti sa­vo kau­pi­mo bend­ro­vė­je. „Sod­ra“ siū­lo pa­si­žiū­rė­ti, kiek pi­ni­gų bu­vo per­ves­ta į gy­ven­to­jo as­me­ni­nę pen­si­jų kau­pi­mo są­skai­tą ir pa­ly­gin­ti, ar su­kaup­ta su­ma yra di­des­nė nei per­ves­tų įmo­kų ver­tė.

Tai ga­li­ma pa­da­ry­ti pri­si­jun­gus prie as­me­ni­nės „Sod­ros“ gy­ven­to­jui gy­ven­to­jai.sod­ra.lt. Rei­kia pa­si­rink­ti skil­tį „Su­ves­ti­nės“ —> Nau­ja su­ves­ti­nė —> REP.11 „Į pen­si­jų fon­dus per­ves­tos kau­pia­mo­sios pen­si­jų įmo­kos“ —> pa­si­rin­ki­te do­mi­nan­tį lai­ko­tar­pį ir spaus­ki­te „For­muo­ti“.

Kai su­ves­ti­nė bus su­for­muo­ta, spaus­ki­te „Per­žiū­rė­ti“. Jums bus pa­teik­ta de­ta­li iš­klo­ti­nė, ku­riais me­tais kiek lė­šų ir iš ko­kio šal­ti­nio ("Sod­ros“ įmo­kos da­lis; da­ly­vio įmo­kos; vals­ty­bės lė­šo­mis mo­ka­mos pa­pil­do­mos įmo­kos) įmo­kų per­ves­ta ir ko­kia su­ma iš vi­so nu­ke­lia­vo į Jū­sų pen­si­jų kau­pi­mo są­skai­tą.

Pa­ly­gin­ki­te šią su­mą su su­kaup­to­mis lė­šo­mis. Taip ma­ty­si­te, kiek per vi­są lai­ko­tar­pį pa­si­kei­tė Jū­sų įneš­ta su­ma, jau įver­ti­nus vi­sus ad­mi­nist­ra­vi­mo mo­kes­čius ir in­ves­ta­vi­mo grą­žą.

Kur la­biau ap­si­mo­ka kaup­ti – ant­ro­je ar tre­čio­je pa­ko­po­je?

Pir­miau­sia, svar­bu, kad su­pran­ta­te, jog at­si­dė­ti pi­ni­gų se­nat­vės pen­si­jai yra svar­bu. Ko­kį tau­py­mo ir in­ves­ta­vi­mo bū­dą pa­si­rink­si­te – Jū­sų va­lia.

Vals­ty­bė ska­ti­na gy­ven­to­jus kaup­ti ant­ro­je pa­ko­po­je siek­da­ma už­tik­rin­ti kuo pa­lan­kes­nes są­ly­gas: griež­tai re­gu­liuo­ja­ma pen­si­jų kau­pi­mo bend­ro­vių kai­no­da­ra. Nuo šių me­tų tai­ko­mi at­skai­ty­mai ne­ga­li vir­šy­ti 0,8 pro­c., o nuo 2021 me­tų – ne­ga­lės bū­ti di­des­ni nei 0,5 pro­c. fon­de su­kaup­tos su­mos.

Pa­ly­gin­ti, tre­čios pa­ko­pos pen­si­jų fon­duo­se tai­ko­mos ad­mi­nist­ra­vi­mo iš­lai­dos nė­ra ri­bo­ja­mos ir daž­nai yra ge­ro­kai di­des­nės. Jei­gu Jums svar­bu, kiek kai­nuo­ja in­ves­ta­vi­mas – tuo­met į ad­mi­nist­ra­vi­mo iš­lai­dų ei­lu­tę at­si­žvelg­ti ver­ta. Juo­lab per ke­lias­de­šimt me­tų net ir 1 pro­c. skir­tu­mas ga­li su­da­ry­ti ženk­lią pi­ni­gų su­mą.

Be to, vals­ty­bė ant­ros pa­ko­pos pen­si­jų da­ly­viams, pa­si­rin­ku­siems mo­kė­ti 3 pro­c. įmo­kas nuo sa­vo dar­bo už­mo­kes­čio, kiek­vie­ną mė­ne­sį ski­ria 1,5 pro­c. pa­ska­tą. Reiš­kia, jei­gu už­dir­ba­te vi­du­ti­nį at­ly­gi­ni­mą, vals­ty­bė duo­da ne­tgi treč­da­lį su­mos, o už­dir­bant mi­ni­ma­lią al­gą vals­ty­bė į pen­si­jų kau­pi­mo są­skai­tą per­ve­da tiek pat, kiek pa­ts gy­ven­to­jas – tai­gi, da­ly­vio per­ves­ta su­ma, ga­li­ma sa­ky­ti, pa­dvi­gu­bė­ja.

Kaup­ti tre­čio­je pa­ko­po­je taip pat yra pa­ska­tų – dek­la­ruo­jant pa­ja­mas ga­li­ma su­si­grą­žin­ti 20 pro­c. gy­ven­to­jų pa­ja­mų mo­kes­tį nuo su­mo­kė­tų įmo­kų.

Kas tas anui­te­tas ir ko­dėl rei­kės jį įsi­gy­ti?

Jei­gu žmo­gaus pa­klaus­tu­me, ko­kią pen­si­ją jis no­rė­tų gau­ti, grei­čiau­siai iš­girs­tu­me at­sa­ky­mą – 700, 1000, o gal ir 1500 eu­rų. Bet tai su­pran­ta­ma kaip pi­ni­gų su­ma, se­nat­vė­je gau­na­ma kiek­vie­ną mė­ne­sį tol, kol rei­kės.

Vals­ty­bė sie­kia, kad gy­ven­to­jai se­nat­vė­je gau­tų di­des­nes pen­si­jas, siū­ly­da­ma kuo pa­lan­kes­nes są­ly­gas tau­py­ti ir kau­pi­mo da­ly­viams pri­dė­da­ma pi­ni­gų iš vals­ty­bės biu­dže­to. Ant­ro­ji pa­ko­pa yra pen­si­jų sis­te­mos da­lis ir jos tiks­las, kad žmo­gus gau­tų di­des­nę pen­si­ją – dau­giau pi­ni­gų kiek­vie­ną mė­ne­sį. Anui­te­tas yra pa­slau­ga, ku­ri iš su­kaup­tos su­mos už­tik­ri­na kas­mė­ne­si­nes iš­mo­kas žmo­gui iki gy­vos gal­vos.

Su­kaup­ta su­ma lems, ko­kio dy­džio iš­mo­ka bus mo­ka­ma pa­pil­do­mai prie „Sod­ros“ se­nat­vės pen­si­jos. Aps­kai­čiuo­ti apy­tik­rę mė­ne­si­nę anui­te­to iš­mo­ką ga­li­ma pa­pras­tai – su­kaup­tą su­mą pa­da­lin­ki­te iš 20 me­tų po 12 mė­ne­sių. Maž­daug tiek lai­ko vi­du­ti­niš­kai pen­si­ją gau­na Lie­tu­vos gy­ven­to­jai.

Svar­bu ži­no­ti, kad ne­su­lau­kus se­nat­vės pen­si­jos am­žiaus vi­sa pen­si­jų kau­pi­mo są­skai­to­je esan­ti su­ma ati­ten­ka pa­vel­dė­to­jams. O su­lau­kus pen­si­jos, žmo­gus ga­li pa­si­rink­ti ati­dė­tą­jį anui­te­tą, ku­rio di­džio­ji da­lis yra pa­vel­di­ma, jei­gu žmo­gus se­nat­vė­je gy­ven­tų trum­piau nei vi­du­ti­niš­kai.

Užs. Nr. 416707