Pavojingų atliekų projektą gaubia tyla

Pavojingų atliekų projektą gaubia tyla

Pavojingų atliekų projektą gaubia tyla

Aukštrakiuose, netoli Šiaulių, pavojingas atliekas deginti ir laidoti numatyta jau po metų, bet projektą gaubia tyla. Projekto eigos viešinimo nesulaukusi Šiaulių miesto bendruomenės sveikatos taryba kreipėsi į Vyriausybę.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Atsakymų nėra

„Atsakymų norime, kokie konkrečiai procesai vyksta“, — sakė “Šiaulių kraštui“ Birutė Marija Paplauskienė, Šiaulių miesto tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė, Bendruomenės sveikatos tarybos narė.

Šiauliečiai prieš šį projektą buvo sukilę dar 2004 metų pavasarį, surinko 7 tūkstančius protesto parašų.

„Tada atsiuntė raštų, kaip bus viskas gražu ir gerai, kaip Vokietijoje pavojingų atliekų krosnys yra net miestuose, — prisiminė B.M. Paplauskienė. — Atsakė, jog projekto poveikio aplinkai vertinimas padarytas, Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktorius Krizentas Kameneckas pasirašęs, kad viskas gerai. Bet kokios medžiagos bus deginamos, kokie teršalų kiekiai išmetami, kokia objekto infrastruktūra kuriama, kokiais kelias atliekos bus vežamos — iki šiol atsakymų nėra.“

Bendruomenės sveikatos taryba kvietėsi į posėdį bendrovės „Toksika“ Šiaulių filialo, kurio teritorijoje bus statomi deginimo įrenginiai ir sąvartynas, direktorių Bronislovą Skarbalių, bet jis negalėjęs atvykti.

Eina lengviausiu keliu

Pasak Savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėjo Romaldo Šemetos po gyventojų protestų žadėta su miestu derinti technines užduotis, bet pažadai ir liko pažadais.

„Projekto rengėjai nuėjo lengviausiu keliu — su miestu nieko nederinti, nes formaliai jiems to daryti nereikia. Tik su Šiaulių rajono Savivaldybe, kiek reikalinga, susiderina. Mums nepateikta jokia poveikio aplinkai studija, nes žino, kad mieste jiems tuoj bus keliami tam tikri reikalavimai.“

„Pirmiausia projekto eiga turi būti nuolat viešinama, skelbiama, nesvarbu, kad ne mūsų žemėje atsiras deginimo įrenginiai ir sąvartynas, bet netoli miesto“, — teigia R. Šemeta.

Aplinkosaugininką labiausiai neramina ne deginimo įrenginiai, o sąvartynas. „Neprisidedu prie tų, kurie dėl atliekų deginimo protestuoja. Jeigu norime kažką išspręsti, tai reikia leisti spręsti. Ta krosnis nėra baubas, pagal numatytas deginimo apimtis ji bus nykštukė, o dabartinės technologijos leidžia tai daryti saugiai. Sąvartynas kelia daugiau klausimų. Toje teritorijoje jau yra didelė atliekų, tarp jų ir pavojingų, koncentracija. Reikėtų vengti tokių teritorijų kūrimo.“

Plėtros planuoti neleido

Šiaulių rajono meras Raimundas Jakutis apie projekto eigą taip pat nedaug žino. Prieš dvejus su pusę metus rajonas leido rengti detalųjį planą deginimo įrenginiams statyti „Toksikos“ Šiaulių filialo teritorijoje. Bet planas iki šiol nei teiktas rajonui, nei tvirtintas.

Pernai rajono Taryba atsisakė pritarti „Toksikos“ plėtrai Aukštrakiuose. Pavojingų atliekų sąvartynas turėtų veikti 20 metų, dėl to “Toksika“ yra įsigijusi papildomos žemės — 10 hektarų. Juos numatoma panaudoti antrajame projekto įgyvendinimo etape.

„Prašė leisti planuoti plėtrą, bet neleidome, nes nori 10 hektarų miško iškirsti, — sakė R. Jakutis. — Dar pirmasis etapas nėra įgyvendintas, pirmiausia jo reikia sulaukti, nežinia, ar tikrai bus tiek atliekų, iš kur jos bus vežamos.“

Skirti milijonai

Pagal Lietuvos ir Europos Komisijos pasirašyta finansinį memorandumą pavojingų atliekų projekto pirmasis etapas turi būti baigtas 2008 metų gruodžio 31 dieną. Pavojingų atliekų tvarkymui Lietuvoje atseikėta 18,7 milijono eurų, iš jų 65 procentai iš ES parama.

Aukštrakiuose pradėtų veikti deginimo įrenginiai ir būtų įrengtos pavojingų atliekų sąvartyno pirmosios penkios sekcijos. Per metus būtų deginama 8 tūkstančiai tonų pavojingų atliekų ir laidojama 9 tūkstančiai tonų — šlako ir tų, kurių negalima deginti.

Sudėtinė šio projekto dalis yra ir senojo odų pramonės sąvartyno Aukštrakiuose uždarymas. Jis jau pradėtas. Konkursą sąvartynui uždaryti yra laimėjusi bendrovė „Šiaulių plentas“. Darbai čia turi būti baigti kitų metų lapkritį.

Odų sąvartyno uždarymo projektą rengė konkursą laimėjusi bendrovė „Krašto projektai ir partneriai“ konsorciume su Danijos ir Olandijos bendrovėmis. Ši jungtinė grupė rengia ir pavojingų atliekų sąvartyno techninį projektą.

Nesidomi, tai ir nežino

Bendrovės „Tosika“ generalinis direktorius Virginijus Daubaras “Šiaulių kraštui“ bandė neigti, kad informacijos apie projektą trūksta( nuotr. Toksika daubaras 02 arba 04 20060331).

— Kokioje stadijoje yra projektas?

— Kitų metų pabaigoje deginimo įrenginys tikrai dar nestovės. Kadangi vienas konkursas rangovui parinkti neįvyko, naujas buvo skelbtas. Šiomis dienomis paaiškės, kas laimėjo, kas projektuos ir statys deginimo įrenginius. O sąvartyno techninis projektas ir konkursinė dokumentacija rangovui parinkti turi būti parengti iki šių metų pabaigos.

— Ar sutinkate, kad informacijos šiauliečiams trūksta?

— Manau, kad ne. 2004 metais mes Šiauliuose buvome susitikę su trijų visuomeninių organizacijų atstovais. Tada buvo kalbėta, kad neužtenka informacijos, diskutavome dvi su puse valandos ir pasiūlėme: jeigu yra klausimų, prašau — vizitinės kortelės, elektroniniai adresai, telefonai — klauskite. Bet jau 2007 metai baigiasi, nė vieno klausimo neturime. Niekas nieko neklausia.

Jeigu prieš rinkimus kažkas vėl kelia šaršalą, kad pasirodytų, kaip labai rūpinasi žmonių sveikata, tai reikia tuos du dalykus atskirti.

— Bet ir miesto Savivaldybė nieko nežino.

— Paprasčiausia pasakyti — nieko nežinau. Jeigu Savivaldybei būtų įdomu, tai ji kreiptųsi. Protestą išreikšti, priekaištauti — lengviau. Posėdį, kuriame buvau įpareigojęs B. Skarbalių padaryti pranešimą, jie nukėlė. O tada mes išvažiavome į parodą dėl atliekų tvarkymo. Mes irgi turime savo planus.

— Miestas nori matyti sąvartyno techninio projekto užduotis, patį projektą, ar tai įmanoma?

— Gali pamatyti, tai nėra jokia paslaptis. Mes bendradarbiaujame su Šiaulių rajono savivaldybe, ten buvo daug susitikimų. Dabar miestas atsibunda, jog kažko reikia. O tik reikia, kad kas nors domėtųsi, mes gi negalime nuvažiuoti pas Petrą ar Onutę ir klausti, gal jums įdomu?

Šiaip projektą administruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra, bet aš asmeniškai nematau problemos, kai bus parengtas techninis projektas, jį pristatyti.

citata

Mes gi negalime nuvažiuoti pas Petrą ar Onutę ir klausti, gal jums įdomu?

Citata

Projekto rengėjai nuėjo lengviausiu keliu — su miestu nieko nederinti, nes formaliai jiems to daryti nereikia.

INICIATORĖ: Birutė Paplauskienė, Šiaulių miesto tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė, inicijavo paklausimą Vyriausybei dėl informacijos stokos apie pavojingų atliekų projektą.

SĄVARTYNAS: Pagal pavojingų atliekų projektą realiai pradėtas tik odų pramonės atliekų sąvartyno Aukštrakiuose uždarymas.

Jono TAMULIO nuotr.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.