
Naujausios
Paveldosaugininkai nepritarė Šiaulių bulvaro projektui
Kultūros paveldo departamento (KPD) Šiaulių skyrius balandžio 19 dieną priėmė sprendimą nepritarti Šiaulių bulvaro rekonstrukcijos projektui. Motyvas – nepateiktas projekto vadovo atestatas vadovauti projektavimui nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijose ir apsaugos zonose. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis teigia apie tai nė nežinąs.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Vadovo atestato nematė
KPD Šiaulių skyriaus vedėjo Ryčio Budrio pasirašytame rašte teigiama, kad projekto „rengėjai nepateikė projekto vadovo atestato, suteikiančio teisę vadovauti projektavimui nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijose ir apsaugos zonose“.
R. Budrys „Šiaulių kraštui“ teigė, kad informacinėje sistemoje „Infostatyba“ pateiktame projekte KPD specialistai nerado dokumento, įrodančio, kad bulvaro rekonstrukcijos projekto vadovas – kelininkų iš Vilniaus UAB „SRP Projektas“ atstovas Nerijus Jakulis turi tokį atestatą.
R. Budrio žodžiais, toks „atestatas reikalingas tam, kad projektuotojas išmanytų paveldosaugos reikalavimus“. Toks reikalavimas parašytas įstatyme ir jis yra privalomas, nes jame yra „sudėti tam tikri saugikliai“.
Ar dėl to nusitęs bulvaro rekonstrukcijos pradžia? R. Budrio teigimu, projektų rengimas „kartais tęsiasi metų metus“. Pasiūlė ir išeitį: reikia arba pačiam projekto vadovui atestuotis, arba ieškoti atestuoto specialisto.
Paaiškėjo dar prieš pusmetį
Apie tai, kad bulvaro rekonstrukcijos projektą rengia specialistai, neturintys tam reikiamos atestacijos, „Šiaulių kraštas“ rašė dar prieš pusmetį ("Šiaulių bulvare – nauji skandalų daigai“, 2017 10 20). Rašėme, kad Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro projekto vadovai, kurių tuo metu buvo du, neturi tokiam valstybės saugomam, įtrauktam į Kultūros vertybių registrą objekto rekonstrukcijai reikiamos kvalifikacijos ir atestatų.
KPD Šiaulių skyrius bulvaro rekonstrukcijos projekto užsakovei – Šiaulių miesto savivaldybės administracijai – buvo pateikęs specialiuosius paveldosaugos reikalavimus, kuriuose nurodyta, kad projekto architektūrinę dalį gali rengti tik KPD atestuoti specialistai, tačiau projektų rengėjų atestatai KPD Šiaulių skyriui nebuvo pateikti.
Tada Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis viename iš savo raštų buvo nurodęs, jog „architektė Asta Kiaunienė yra Amfiteatro projekto vadovė, o Nerijus Jakulis – Vilniaus gatvės ir Vasario 16-osios gatvės projekto vadovas, o minėtųjų gatvių architektūrinės dalies projekto vadovė liko architektė Asta Kiaunienė“. KPD atestuotų specialistų sąraše, kurį gavo ir „Šiaulių kraštas“, tada nerasta nei N. Jakulio, nei A. Kiaunienės.
Stringa ir architektūros kokybė, ir urbanistinis kontekstas
„Šiaulių kraštas“ rašė ("Architektai: bulvaro projektas vilčių nepateisins“, 2018 04 21), kad Šiaulių regioninė architektūros taryba (RAT) siūlo tobulinti Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro rekonstrukcijos projektą, nes, ekspertų nuomone, projekto sprendiniai neatitinka architektūros kokybės reikalavimų ir nebus pasiekti keliami tikslai.
Pasiūlyta tobulinti projektą. Pabrėžta, jog projekto autoriai nenustatė pėsčiųjų gatvės urbanistinės struktūros ypatumų. Pastabos išsakytos praktiškai dėl visų formuojamų erdvių: „Gaidžio Laikrodžio“, P. Višinskio aikščių, aikštės prie viešbučio „Šiauliai“ ir kitų. Atkreipiamas dėmesys į nepakankamai įvertintą istorinio ir kultūros paveldo kontekstą ir daugelį kitų.
RAT kritika buvo adresuota ir Savivaldybei – trūko jos tarpininkavimo, lyderystės. RAT išvados ir rekomendacija buvo pateiktos miesto Savivaldybei, projektuotojams ir Architektų rūmams.
Bulvaro rekonstrukcija virto skandalu nuo pat proceso pradžios: ieškant rekonstrukcijos projekto rengėjo, unikalus Šiaulių pėsčiųjų bulvaras, sudarantis esminę miesto ašį, buvo prilygintas tos pačios kategorijos susisiekimo keliui, kaip ir žvyrkelis, lyg tai būtų ne į Kultūros paveldo registrą įrašyta pirmoji buvusioje Sovietų Sąjungoje įrengta pėsčiųjų gatvė.
Kadangi bulvaras buvo prilygintas keliui, rekonstruoti reikia kelininkų, rekonstrukcijos projekto rengėjais tapo kelininkų iš Vilniaus bendrovė UAB „SRP Projektas“.
Direktorius „pirmą kartą“ girdi
Pasiteiravus Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio, kaip jis vertina paveldosaugininkų sprendimą nepritarti projektui, jis atsakė, kad apie tokį KPD sprendimą pirmą kartą girdi.
„Jau ką ne ką, bet bulvaro projektavimo metu projektuotojai turėjo reikalingus specialistus, kurie dalyvavo projektavimo procese!“ – tikino A. Bartulis. Esą bulvaro projekto eiga „niekur nestringa, viskas vyksta“.
„Mūsų planuose buvo šiemet iki rugsėjo mėnesio parinkti rangovą, kuris galėtų pradėti paruošiamuosius darbus, užsisakinėti medžiagas, kad realūs rangos darbai prasidėtų sekančiais metais“, – teigė A. Bartulis.
Ar iki to laiko ištaisys Šiaulių regiono architektų tarybos išvadose konstatuojamus trūkumus?
„Galbūt tų siūlymų atsiras ir po statytų? Ar pagal tuos siūlymus ir perstatyti reikės?! Juk negali vykti iki begalybės siūlymai, derinimai, pataisysim vienam, parašys kitas – tai mes neužbaigsim projektavimo dar penkis metus“, – ironizavo A. Bartulis.
Redakcijos archyvo nuotr.
Kas laukia Šiaulių bulvaro rekonstrukcijos, paveldosaugininkams nepritarus kelininkų rengtam projektui?
Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktorius Antanas Bartulis teigia, kad iki begalybės negali tęstis įvairūs siūlymai, kaip pataisyti bulvaro rekonstrukcijos projektą.