Patriotizmas – giliai širdyje

Patriotizmas – giliai širdyje

Pat­rio­tiz­mas – gi­liai šir­dy­je

„Tvir­ta kaip uo­la“, „Pat­rio­tė iki pat pa­na­gių“, – šių ir dau­ge­lio ki­tų epi­te­tų ne­šykš­ti bend­ra­min­čiai, kai kal­ba apie rad­vi­liš­kie­tę Zi­tą Ur­bo­nie­nę – trem­ti­nę, šau­lę, po­li­ci­jos rė­mė­ją.

Aš­tuo­nias­de­šimt­me­tį šie­met at­šven­tu­si rad­vi­liš­kie­tė pės­čių­jų žy­giuo­se nu­žy­giuo­ja ke­lias de­šim­tis ki­lo­met­rų, ta­čiau iš Lie­tu­vos, sa­ko, jos nie­kas neiš­vi­lio­tų nė su dan­giš­ka ma­na. Jos pa­trio­tiz­mas ir mei­lė gim­ta­jai ša­liai – gi­liai šir­dy­je.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

16 me­tų iš­brauk­ti iš gy­ve­ni­mo

„Už­ten­ka, pri­si­bu­vau Si­bi­re be­veik 16 me­tų. Sa­vo no­ru nė už ką neiš­va­žiuo­čiau iš Lie­tu­vos“, – lyg pei­liu nu­rė­žia Zi­ta Ur­bo­nie­nė. O kai pra­de­da pa­sa­ko­ti apie į už­sie­nį iš­skri­du­sius anū­kus, jos akys ne­ju­čiom ap­si­blau­sia: „Ir pyks­tu, ir mė­gi­nu su­pras­ti aš juos, ta­čiau vis tiek at­ro­do, kad ga­lė­jo bū­ti Lie­tu­voj. Tur­tų gal ir ne­su­sik­rau­tų, bet dar­bo vis tiek ras­tų, o da­bar gi Lie­tu­va iš­si­vaikš­čio­ja. Ir man la­bai la­bai dėl to gai­la“.

Pa­ti Zi­ta su tė­vais, se­se­ri­mi ir bro­liu iš Lie­tu­vos bu­vo iš­trem­ta, kai jai bu­vo 12 me­tų: „Tė­vai bu­vo ūki­nin­kai, tu­rė­jo 38 hek­ta­rus že­mės. Ap­lin­kui miš­kai, užei­da­vo par­ti­za­nai. Ma­tyt, kaž­kam ne­pa­ti­ko, kaž­kas pa­skun­dė, tai ir at­si­dū­rė­me šal­to­je Si­bi­ro že­mė­je“.

Šian­dien Z. Ur­bo­nie­nė me­na ne tik bai­sų­jį trė­mi­mo ryt­me­tį, kai jie bu­vo pri­kel­ti 5 va­lan­dą ry­to ir tu­rė­jo vos pus­va­lan­dį su­si­ruoš­ti au­to­ma­tais gink­luo­tų žmo­nių ap­sup­ty. Ji pui­kiai me­na 16 pa­rų tru­ku­sią ke­lio­nę, tvan­ku­mą ir oro trū­ku­mą žmo­nių prikištame va­go­ne, balz­ga­ną ba­lan­dų sriu­bą ir pju­ve­no­mis at­mieš­tą for­mi­nės duo­nos nor­mą.

Dvy­li­ka­me­tė Si­bi­re dir­bo įvai­riau­sius dar­bus: ant nu­ga­ros į ply­ti­nę tam­py­da­vo ply­tų krū­vas, dir­bo sta­ty­bo­se, ob­lia­vo grin­di­nes len­tas, ka­lė me­di­nių na­me­lių sky­dus, to­dėl sa­ko jo­kio dar­bo ne­bi­jan­ti, ir pa­čio juo­džiau­sio.

Jos at­min­ty iš­li­ko ir šo­kių va­ka­rai lau­ke prie ba­ra­ko ar­ba pas ką nors na­muo­se, iš šir­dies trau­kia­mos lie­tu­viš­kos dai­nos, žai­džia­mi žai­di­mai ir neap­lei­džian­ti min­tis su­grįž­ti į gim­ti­nę.

Me­na ji ir juo­kin­gų da­ly­kų, ku­riuos pri­si­mi­nus, ir šian­dien ne­ga­li ne­si­šyp­so­ti. La­biau­siai jai įstri­go Ir­kuts­ko sri­ties gy­ven­to­jų įpro­tis ož­kas va­din­ti mo­te­riš­kais var­dais: ma­šo­mis, zi­no­mis, ta­nio­mis ir ki­tais. O kai pa­ma­tė, kad ve­ži­mus ir ro­ges Ir­kuts­ke tem­pia ne ark­liai, o pa­kin­ky­tos kar­vės, sa­ko žiū­rė­ję į šį re­gi­nį at­vi­pu­siais žan­di­kau­liais.

Nors Si­bi­re pra­leis­tus me­tus Z. Ur­bo­nie­nė va­di­na iš­brauk­tais iš sa­vo gy­ve­ni­mo, vis tik čia nu­ti­ko ir ke­li ge­ri da­ly­kai – sun­ku­mai už­grū­di­no jos cha­rak­te­rį, čia ji su­kū­rė šei­mą, čia gi­mė jųd­vie­jų su vy­ru Pet­ru duk­ra, po tre­jų me­tų – sū­nus, čia ji įgi­jo sa­vo sva­jo­nių pro­fe­si­ją – ta­po pro­fe­sio­na­lia vai­ruo­to­ja.

Vai­ra­vi­mas – sva­jo­nių pro­fe­si­ja

„Jei­gu vy­rai ga­li vai­ruo­ti, ko­dėl aš ne­ga­liu“, – kir­bė­jo min­tis tuo­me­ti­nės dvi­de­šimt­me­tės gal­vo­je tol, kol ne­nu­ne­šė do­ku­men­tų į Tai­še­to au­to­mo­kyk­lą.

„Vai­ruo­ti mo­kiau­si žie­mą ir ne leng­vuo­ju au­to­mo­bi­liu, kaip da­bar, o sunk­ve­ži­miu. Bū­da­vo, atei­ni ry­tą prie ma­ši­nos, o ši – ap­le­dė­ju­si ir vi­sa už­snig­ta. Tai čium­pi į ran­kas kas­tu­vą, pir­miau­sia nu­ka­si nuo jos snie­gą, o jau ta­da su­ki ran­ke­ną ir mė­gi­ni už­kur­ti. O jau pra­dė­jus va­žiuo­ti, tie­siog ap­sal­da­vau nuo šio ma­lo­nu­mo“, – me­na 56-erių me­tų vai­ra­vi­mo pa­tir­tį tu­rin­ti, sunk­ve­ži­mius ir au­to­bu­sus vai­ruo­ti ga­lin­ti, grei­tį iki šiol te­be­mėgs­tan­ti mo­te­ris.

Kai Z. Ur­bo­nie­nė po trem­ties su šei­ma įsi­kū­rė Rad­vi­liš­ky­je, įsi­dar­bi­no grei­to­sios vai­ruo­to­ja Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nė­je.

„Grei­tu­kę“ rei­kė­jo ne tik vai­ruo­ti. Pa­tys vai­ruo­to­jai jas ir re­mon­tuo­da­vom. Te­ko ja vež­ti ne tik li­go­nius, bet mi­ru­sius ar žu­vu­sius. Bai­siau­sia pa­tir­tis – žū­tys ge­le­žin­ke­ly­je.

Te­ko ne kar­tą brau­tis per pus­nis, ne kar­tą grei­tą­ją yra tem­pę ark­liai, trak­to­riai. Ne kar­tą gai­vi­no­me mirš­tan­tį žmo­gų. Bu­vo at­ve­jų ir kai juos pra­ras­da­vom. Kar­tą ir mes pa­te­kom į ava­ri­ją. Lai­mei, bu­vo ap­ga­din­ta tik ma­ši­na, o nuo­sto­lius pa­den­gė kal­ti­nin­kas“, – įvai­riau­sius at­ve­jus me­na vai­ra­vi­mo ve­te­ra­nė.

Ir čia pat pri­si­me­na gra­žių nu­ti­ki­mų: kai pa­si­me­tu­siai, dre­ban­čio­mis ran­ko­mis jau­nai fel­če­rei pa­dė­jo su­tvar­ky­ti na­muo­se gi­mu­sio nau­ja­gi­mio virkš­te­lę, kai grei­to­sios au­to­mo­bi­ly­je te­ko sėk­min­gai priim­ti gim­dy­mą.

Per be­veik ke­tu­rių de­šimt­me­čių dar­bo li­go­ni­nė­je lai­ko­tar­pį Z. Ur­bo­nie­nė pa­dė­jo ne vie­nam li­go­niui – už pa­ran­kės juos po ka­bi­ne­tus kli­ni­ko­se iš­ve­džio­da­vo. Sa­ko ras­da­vu­si bend­rą kal­bą su vi­sais, net su tu­rin­čiais psi­chi­kos su­tri­ki­mų.

Da­bar pro­fe­sio­na­li vai­ruo­to­ja vai­ruo­ja tik sa­vo ma­lo­nu­mui – ap­lan­ko Vil­niu­je gy­ve­nan­čio sū­naus šei­mą, už­su­ka į An­ta­kal­nio ka­pi­nes pa­gerb­ti žu­vu­sių­jų Sau­sio 13-ąją, vyks­ta į trem­ti­nių bei šau­lių ren­gi­nius.

Daug vaikš­to ir pės­čio­mis. Vien šie­met da­ly­va­vo ke­tu­riuo­se pės­čių­jų žy­giuo­se – 16, 20 ir du­kart po 27 ki­lo­met­rus nu­žings­nia­vo. Anks­čiau iš žy­gių grįž­da­vo kru­vi­no­mis ko­jo­mis. Da­bar jau ži­no, kad tam tin­ka­miau­sia ka­riš­ka ava­ly­nė.

„Ge­riau bū­siu su pa­pras­tais žmo­nė­mis“

Po­nios Zi­tos die­not­var­kė – griež­tai su­dė­lio­ta pa­gal die­nas ir va­lan­das, mat, jos vi­sur pil­na.

Ji – Šau­lių ir Trem­ti­nių są­jun­gų, Lie­tu­vos lais­vės ko­vo­to­jų są­jun­gos, Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės kū­rė­jų sa­va­no­rių są­jun­gos, Lie­tu­vos Ge­ne­ro­lo P. Ple­cha­vi­čiaus ka­rių są­jun­gos, Šau­lių są­jun­gos Gar­bės teis­mo na­rė. O kur dar bu­dė­ji­mai įvai­riuo­se ren­gi­niuo­se, už­siė­mi­mai su jau­ni­mu, iš­vy­kos.

Ir vi­sur – punk­tua­li, ne­vė­luo­jan­ti, pri­si­lai­kan­ti ka­riš­kos draus­mės ir duo­to žo­džio, pa­si­tem­pu­si.

„Aš ge­riau atei­siu pus­va­lan­džiu anks­čiau, bet ma­nęs lauk­ti ne­rei­kės. Esu žo­džio žmo­gus. Su ma­nim ki­tiems bū­tų sun­ku dirb­ti, nes ne­mėgs­tu me­lo, iš­si­su­ki­nė­ji­mų, rei­ka­lau­ju, kad dar­bas bū­tų at­lik­tas taip, kaip rei­kia.

Ne­mėgs­tu tur­tuo­lių, nes jų ver­ty­bės yra vi­sai ki­tos. Šim­tą­kart ge­riau bū­siu su pa­pras­tais žmo­nė­mis, ne­gu su eli­tu“, – sa­ko Zi­ta.

„Ry­toj po pie­tų ne­ga­lė­siu – ei­sim su šau­liais į mo­kyk­lą tvar­ky­ti pa­tal­pų – no­ri­me ten įsi­reng­ti šau­dyk­lą. Šian­dien tu­riu bū­ti šta­be“, – var­di­jo dar­bus pa­šne­ko­vė, mud­viem ta­rian­tis dėl po­kal­bio ir vis įterp­da­ma: ir ap­skri­tai ar rei­kia čia apie ją ra­šy­ti, kam?

Trem­ti­nių ir po­li­ti­nių ka­li­nių są­jun­gos Rad­vi­liš­kio sky­riaus pir­mi­nin­kė Sta­sė Ja­nu­šo­nie­nė sa­ko: „Mū­sų Zi­ta – vi­sa­da lyg uo­la, ką pa­sa­kė, tą ir pa­da­rys. Jai ne­sun­ku ap­lan­ky­ti ser­gan­čius, o jau pa­trio­tiš­ku­mo iš jos kuo­lu neiš­mu­ši“.

S. Ja­nu­šo­nie­nė įsi­ti­ki­nu­si: jei tik Zi­ta per „Mo­ters Sau­lės 2015“ rin­ki­mus bū­tų vil­kė­ju­si šau­lės uni­for­mą, tik­rai bū­tų ta­pu­si nu­ga­lė­to­ja: „Ta uni­for­ma prie jos tar­si pri­li­pu­si, ji jai taip tin­ka. Tie­si lyg sty­ga, pa­si­tem­pu­si, tiek ge­rų dar­bų nu­vei­ku­si – ar bū­tų ga­li­ma už ją ne­bal­suo­ti?“.

Z. Ur­bo­nie­nė ir­gi pri­si­pa­žįs­ta: uni­for­mos jai vi­sa­da pa­tik­da­vu­sios. Nes­var­bu ko­kios: la­kū­no, po­li­ci­nin­ko ar ka­riš­kio – jos vi­sos ver­čia pa­si­temp­ti, įpa­rei­go­ja.

Ją, vil­kin­čią uni­for­mą, rug­sė­jo 1-ąją ga­li­ma pa­ma­ty­ti bu­dinčią san­kry­žo­je ar mies­to ren­gi­niuo­se, ak­ty­vi jos veik­la džiu­gi­na ir šau­lius, ir trem­ti­nius.

Zi­ta kar­tu su ki­tais prieš 26-erius me­tus sau­sio 13-ąją bu­dė­jo prie svar­biau­sių ša­lies ob­jek­tų. Jai tai sa­vai­me su­pran­ta­mas da­ly­kas – šven­ta pa­rei­ga. Ne­žiū­rint į gar­bų am­žių, ne­sud­ve­jo­tų ir da­bar, jei rei­kė­tų gin­ti Lie­tu­vos lais­vę.

„Man ne­rei­kia vė­lia­vos raudonos/ pen­kia­kam­pės žvaigž­dės kruvinos/, man tik rei­kia vė­lia­vos trispalvės/ ir per am­žius lais­vos Lie­tu­vos... „, – po­smu bai­gia po­kal­bį Z. Ur­bo­nie­nė.

Au­to­rės nuo­tr.

Zi­tos Ur­bo­nie­nės pa­trio­tiz­mas ir mei­lė gim­ta­jai ša­liai – gi­liai šir­dy­je.

Zi­ta Ur­bo­nie­nė (de­ši­nė­je) – il­ga­me­tė Lie­tu­vos po­li­ti­nių ka­li­nių ir trem­ti­nių są­jun­gos na­rė ir Rad­vi­liš­kio sky­riaus pir­mi­nin­kės Sta­sės Ja­nu­šo­nie­nės bend­ra­žy­gė.

Ap­do­va­no­ji­mas ak­ty­viai po­li­ci­jos rė­mė­jai Zi­tai Ur­bo­nie­nei – vie­nas iš dau­gy­bės jau tu­ri­mų.

As­me­ni­nės nuo­tr.

At­vy­kus į Vil­nių ap­lan­ky­ti An­ta­kal­nio ka­pi­nes ir pa­gerb­ti Sau­sio 13-osios au­kas – Zi­tai gar­bės rei­ka­las.

Zi­tos pil­na vi­sur. Šį­kart ji – Ka­riuo­me­nės ir vi­suo­me­nės die­nai skir­ta­me ren­gi­ny­je.