Patikimas ir ilgalaikis būdas taupyti šilumą – daugiabučio renovacija

APVA archyvo nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.

Artėjantis šildymo sezonas bus išskirtinis – prognozuojama, kad išaugusios šilumos ir elektros kainos muš rekordus. Daugelis gyventojų šio sezono laukia su nerimu ir ieško įvairų būdų sutaupyti. Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) teigimu, vienas efektyviausių būdų tai padaryti – daugiabučio renovacija.

Pasak Gintarės Burbienės, APVA Pastatų energinio taupumo departamento vadovės, galvojant apie šildymo sąskaitas, reikėtų įsivertinti ne tik faktą, ar laukia šalta žiema, bet ir pastato būklę. Daugelis daugiabučių Lietuvoje yra senesni nei 1993 m., jų inžinerinės sistemos susidėvėjusios, o per sienas ir langus dažnai švilpia vėjas.

Modernizacijos metu namas atnaujinimas kompleksiškai: apšiltinus pastato sienas sutaupoma apie 38 proc. šiluminės energijos, o stogą – 11 proc., pakeitus viso daugiabučio langus ir įstiklinus balkonus viduje sulaikoma dar 30 proc. šilumos. Šiomis priemonėmis užtikrinama, jog gyventojus pasieks 50-60 proc. mažesnės sąskaitos, lyginant su nerenovuotų daugiabučių sąskaitomis.

Vis daugiau gyventojų nusprendžia renovuotis

Spėję atnaujinti savo daugiabučius gyventojai džiaugiasi, o nespėję – šildymo sezono laukia su nerimu. Elektrėnų savivaldybėje daugiabutyje gyvenantis Rimantas pasakoja, kad nors jo gyvenamasis daugiabutis netrukus bus pradėtas modernizuoti, gailisi, jog to nepadarė ankščiau.

„Tie, kurie pradėjo renovaciją anksčiau, mokėjo pigiau. Dabar namo modernizacija mums kainuos brangiau ir kuo ilgiau dels kiti gyventojai, tuo jie mokės daugiau. Praėjusiais metais už šildymą mokėdavome 70-80 eurų, tada supratome, kad daugiau laukti nebegalime ir reikia greičiau pradėti namo renovaciją“, – pasakoja Rimantas.

Elektrėnuose renovuotame daugiabutyje gyvenantis Algis džiaugiasi, kad namas jau apšiltintas ir yra gerokai taupesnis. Papildomai sutaupyti leidžia atnaujinta šildymo sistema, kurios dėka galima individualiai reguliuoti radiatorių kaitrą kiekviename kambaryje.

Daugiabučio atnaujinimas turėtų rūpėti visiems gyventojams

Anot Gintarės Burbienės, daugiabučių administratoriai turėtų analizuoti konkretaus pastato energetinę būklę ir siūlyti gyventojams įgyvendinti taupymo priemones, pritaikytas konkrečiam daugiabučiui pagal jo individualius poreikius. Tačiau neretai iniciatyvos pritrūksta tiek iš jų, tiek iš pačių gyventojų.

Elektrai ir kitoms komunalinėms paslaugoms sparčiai brangstant, patys gyventojai turėtų reikalauti, kad būtų skubiai tvarkomi nerenovuoti pastatai. Pastate sunaudojama šiluma paskirstoma visiems butų savininkams, todėl įsirengti sandarias laiptinių duris, hermetizuoti ir apšiltinti galines sienas bei rūsius, sutvarkyti kiaurą stogą, pakeisti visus pastato langus ir vienodai kokybiškai įstiklinti balkonus turėtų būti bendras interesas.

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.apva.lt arba telefonu 8 614 99699.

Užs. Nr. 518063

1 1