Pasveikintas premiją pelnęs fotomenininkas

Pasveikintas premiją pelnęs fotomenininkas

Pasveikintas premiją pelnęs fotomenininkas

Šiaulietį fotomenininką Aleksandrą Ostašenkovą, šiais metais tapusį Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatu, vakar pasveikino miesto meras Justinas Sartauskas. Menininkas sakė, jog kūryba yra jo gyvenimo būdas, ir santūriai pasidžiaugė aukštu įvertinimu.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Malonus įvertinimas

A. Ostašenkovą kultūros ir meno premijai pristatė Lietuvos fotomenininkų sąjunga.

„Malonu, kad mano kūryba yra įvertinta, kad ji palyginama su kitų kūrėjų kūryba ir išskiriama, – sakė fotomenininkas. – Kai manęs klausia, prie kokio kūrybos projekto dabar dirbu, sakau, mano gyvenimas yra projektas – apmąstymų, minčių.“

A. Ostašenkovo kūryba yra išskirtinė apmąstymais apie gyvenimą ir mirtį, vertybes, įprasminančias trumpą žmogaus egzistencinį blyksnį.

Premijai jis buvo pristatytas už sukurtus fotomeno albumus „Kitas krantas" (2005), „Mano miestas“ (2006). „Mirties sodas“ ( 2008), „Mano Šiauliai“ (2011).

Pirmąjį savo albumą apie Kryžių kalną A. Ostašenkovas išleido prieš du dešimtmečius – 1993 metais. Nuo 1973 metų dalyvavo per 130 nacionalinių ir tarptautinių parodų, surengė 70 personalinių parodų.

„Netrumpai jau gyvenu, – priėjo prie išvados 61 metų menininkas, paklaustas apie surengtas parodas. – Bet jeigu atiduodi kūrybai savo laiką ir tai, kas tavyje yra užkoduota, tai kūryba tampa gyvenimo būdu.“

Jis pabrėžė, jog už kūrybos stovi visas gyvenimas. Ne kiekvienas susižavėjęs fotografija tampa menininku. Kažką naujo pasakyti, būti savitu, nėra lengva. Ypač fotografijoje, kuri gyvuoja jau 170 metų.

„Gali tik suvokti save tame kontekste, ir tik pustoniais išsiskirti iš visos paletės“, – sakė menininkas.

Proga – ne diskusijai

A. Ostašenkovas nebuvo linkęs su meru diskutuoti apie Šiaulių kultūros kontekstą.

„Ne ta proga, – sakė lauretas. – Man patiko, ką į mero kėdę atsisėdusi sakė Gražbylė Venclauskaitė (tokia proga 100 metų šventusiai miesto garbės pilietei G. Venclauskaitei buvo suteikta pernai), daug gerų minčių išsakė, ar jos buvo išgirstos?“

Meras J. Sartauskas pats apgailestavo, kad „miestas nėra turtingas“ remti iškilius kūrėjų projektus, kad negali pasigirti ir mecenatų gausa. Kad kūrėjams ir tam pačiam A. Ostašenkovui, norint įgyvendinti savo projektus, reikia „kelis fabrikus apibėgti“ rėmėjų ieškant.

Tačiau A. Ostašenkovas, Vyriausybėje atsiimdamas apdovanojimą Kovo 11-osios išvakarėse, pirmiausia dėkojo savo miestui.

„Dėkoju Šiauliams, kurio paribių teritorijoje formavosi mano patirtis ir mintis, – sakė menininkas. – Mano tėvams ir vyresniajam broliui Viktorui – talentingam, savitam dailininkui, turėjusiam mano kūrybiniam formavimuisi didelę įtaką.“

A. Ostašenkovas reikšmingą jam apdovanojimą pagarsino skiriąs būtent broliui – neseniai Anapilin išėjusiam Viktorui Ostašenkovui.

Iki šiol Vyriausybės kultūros ir meno premijų laureatais buvo paskelbti tik trys šiauliečiai: aktoriai Pranas Piaulokas, Sigitas Jakubauskas ir dailininkas Eduardas Juchnevičius.

Jono TAMULIO nuotr.

SVEIKINIMAS: Meras Justinas Sartauskas pasveikino Aleksandrą Ostašenkovą (dešinėje), kuris už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui įvertintas Vyrausybės premija.