Paskutinis žiemos mėnuo – su šaltuku, šiluma ir krituliais

ELTA nuotr.
Kri­tu­lių pa­sta­ro­sio­mis die­no­mis ne­truks.
Nors šių metų sausis, teigiama, labai panašus į pernykštį, kuris buvo ir ganėtinai šiltas, ir ganėtinai drėgnas, Lietuvos hidrometeorologijos specialistai ragina žiemos dar nelaidoti, esą vasaris, o ir pirmos kovo savaitės dar gali pažerti ūmių šalčio bangų. Tiesa, šaltis greičiausiai neužsibus: nakčiai kitai nukritęs iki 10 ar 15 laipsnių, staigiai nuslops, vėl užleisdamas vietą šilumai ir drėgmei.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyriausiasis specialistas Gytis Valaika šiųmetį sausį vadina gerokai šiltesniu už normą ir dėl to „nuobodžiai monotonišku“ – be rimtesnio atšalimo, be gausaus sniego, be speigo. Vidutinė oro temperatūra šiųmetį sausį, kaip ir 2022-ųjų, buvo tik šiek tiek žemiau nulio.

„Panašiai „skystas“ greičiausiai bus ir vasaris. Ilgalaikės prognozės, žinoma, gali pasikeisti, bet šią dieną atrodo, kad vasaris bus ir šiltas, ir drėgnas, labiau primenantis pavasarį“, – sako G. Valaika.

Jo žodžiais, šiandien, paskutinę sausio dieną, galima užtikrintai pasakyti, kad sausis buvo ir smarkiai debesuotas mėnuo. Skaičiuojama, kad tokio sausio, kaip šis, beveik be saulės, nebuvo nuo 1961 metų. Deja, giedro dangaus, anot specialisto, greičiausiai ir toliau nematysime.

Šiek tiek nežymių kontrastų galbūt bus galima pajusti tik šiomis dienomis. Jau vakar Lietuvoje, ypač vakariniuose jos rajonuose, pakilo stipresnis vėjas.

Vėjuota buvo ir Šiauliuose, pakaitomis snigo ir lijo. Lietaus ir sniego netruko ir kitiems šalies rajonams.

„Tokie kontrastai. Žiūri vieni pro savo namo langą į kiemą ir galvoja, kad jau pavasaris, nes lyja. Tuo pat metu kito rajono gyventojas vakar galėjo ginčytis, kad gili žiema, nes sninga“, – juokauja G. Valaika.

Prognozuojama, kad į vakarykščius panašūs orai greičiausiai išliks ir šiandien. Gal tik bus mažiau vėjo.

Tačiau antroje savaitės pusėje Šiaulių regione, tikėtina, šiek tiek atvės. Vis dėlto termometro stulpelis greičiausiai drastiškai žemiau nulio nenukris.

Vasario 1 dieną daug kur krituliai (naktį vyraus sniegas, dieną – šlapdriba). Naktį kai kur plikledis. Vėjas pietvakarių, vakarų, 8–13 metrų per sekundę. Temperatūra naktį nuo 4 laipsnių šalčio iki 1 šilumos, dieną 0–4 laipsniai šilumos.

Vasario 2 dieną protarpiais krituliai (dieną daugiausia nedideli), vyraus šlapdriba, sniegas. Vėjas naktį pietvakarių, dieną pereinantis į šiaurės vakarų, 7–12 metrų per sekundę. Temperatūra naktį nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 šilumos, dieną nuo 1 laipsnio šalčio iki 3 šilumos.

Vasario 3 dieną tarpais truputį pasnigs. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų, 7–12 metrų per sekundę. Temperatūra naktį 1–6 laipsniai šalčio, dieną nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 šilumos.

Vasario 4-osios naktį daug kur, dieną vietomis krituliai, vyraus sniegas. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 metrų per sekundę, vietomis gūsiai 15–17 metrų per sekundę. Temperatūra naktį 1–6 laipsniai šalčio, dieną nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 šilumos.