Paskutiniai senelių maldos pusryčiai

Paskutiniai senelių maldos pusryčiai

Paskutiniai senelių maldos pusryčiai

Penktadienį Joniškio rajono Žagarės senelių globos skyriaus darbuotojai ir gyventojai susirinko į paskutinius maldos pusryčius. Rajono taryba nutarė skyrių uždaryti, o seneliams siūlo keltis į privačius senjorų namus Beržėnuose. Tarybos narys Kostas Vozbutas įsitikinęs: minėtu sprendimu pažeistos žmogaus teisės ir kas gali paneigti, ar kažkam nebuvo naudinga senelius „ištremti“ į privačią įstaigą.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Žmogus tampa daiktu

Nuo gegužės pirmosios Žagarės senelių globos skyrius uždaromas. Už šį sprendimą balsavo dvidešimt rajono Tarybos narių, prieš — du, susilaikė vienas.

Tarybos nariai nutarė, kad senelių gyvenimo sąlygos Žagarėje — varganos. Patalpos nepritaikytos, šaltos, tai — buvę dvaro rūmai, paveldas, saugomas valstybės, tokių objektų remontas kainuoja keliolika milijonų. Senelių namams 2008-aisiais nebepratęstas higienos pasas.

Gyventojams pasiūlyta kraustytis į kitus namus: Joniškio „Santarą“, kurioje vietų nėra, į neseniai pastatytus privačius senjorų namus nuošaliame Beržėnų kaime, kur nėra nei felčerio, nei kunigo arba pasirinkti vietą kitame rajone.

„Savivaldybė vienašališkai nutraukė sutartį, kuria įsipareigota teikti globą. Ar Savivaldybė turėjo tokią teisę? Juk sprendimas pažeidžia žmogaus teises! Žmogus tampa daiktu, jį padeda, kur nori, ištremia, — žodžių nerinko Tarybos narys Kostas Vozbutas. — Senelių man paprasčiausiai gaila. Jie yra pažeidžiami žmonės, negali už save pakovoti. O ar paslaugos teikėjas ėjo pas juos, ar prašė kitur išsikelti, ar susiderėjo? Tik po to galima svarstyti, kokiomis sąlygomis vyks persikėlimas, ar brangiau, ar pigiau ten kainuos išlaikymas? Tarybos nariai aiškinamajame rašte negavo jokios finansinės analizės. “

K. Vozbutas klausia, gal iš anksto susitarta dėl senukų perkėlimo: „Reikia būti darželinuku, kad to nesuprastum. Dar Senjorų namai Beržėnuose neveikė, o valdžia jau važiavo apsidairyti. Per atidarymą — vėl važiavo.“

Tarybos nario nuomone, toks sprendimas skubotas: „ Sako, D. Naryškino dvare seneliai gyventi negalėjo dėl prastų sąlygų, nebegaliojo higienos pasas. Per Tarybos posėdį paklausiau, ar nuo paso galiojimo pabaigos buvo sudaryta naujų sutarčių? Nesakė, kad nebuvo. Kaip galėjo naujus žmones priimti gyventi? Ar tai ne pažeidimas? “

K. Vozbutui neaišku, kodėl Vyriausybės atstovas apskrityje neprotestuoja prieš tokį Savivaldybės sprendimą.

Jis įsitkinęs, kad valdžia galėjo surasti seneliams tinkamą pastatą Joniškyje arba Žagarėje. Kodėl nebuvo galima panaudoti Žagarės centre stovintį dviaukštį raudonų plytų namą, kurį anksčiau ketinta paversti socializacijos centru linkusioms nusikalsti mergaitėms?

Meras kaltinimus atmeta

Joniškio rajono meras Romaldas Gadeikis teigia, kad seneliai gali patys pasirinkti bet kuriuos namus, kuriuose yra vietos, kur patinka personalas, kur palankesnės sąlygos, pigesnis išlaikymas, o Savivaldybė ieškojo pigesnių variantų.

„Apie kokius išankstinius susitarimus mes kalbame? Aš seniai privatiems investuotojams sakiau, kad tokioms paslaugoms yra perspektyva, žmonės sensta, siūliau — statykite senjorų namus arba kempingą prie Žagarės, Joniškio“, — argumentus dėl neskaidrių sandėrių atrėmė meras.

Apie Žagarės senelių namų uždarymą kalbos sklandė ne vienerius metus, žadėta statyti naują arba rekonstruoti ir pritaikyti tokiai įstaigai seną pastatą Joniškyje ar Žagarėje. Kodėl Savivaldybė neieškojo pinigų Europos Sąjungos fonduose?

R. Gadeikis teigia, kad fondų, skiriančių lėšas stacionaro paslaugas teikiančioms įstaigoms, nėra.

„Šiaulių krašte“ ne kartą rašyta, kad Šiauliuose, Rėkyvoje, kuriamiems senelių namams iš Europos Sąjungos socialinio fondo jau skirta daugiau kaip 4 milijonai litų. Vadinasi, yra pinigų.

Mero žinias paneiginėja ir Savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja Jolita Puidokienė susitikime su Žagarės bendruomene sakiusi, kad Senelių namai Žagarėje gal ir atsirastų, jei į Europos Sąjungos fondus kreiptųsi vietos bendruomenė.

Viskas — paskutinį kartą

Žagarės socialinių paslaugų centro Senelių globos skyriuje darbuotojai ir šių namų gyventojai susirinko prie vieno stalo.

„Dabar mums viskas yra paskutinį kartą: paskutiniai maldos pusryčiai, paskutinės Velykos, paskutiniai renginiai ir susitikimai“, — “Šiaulių kraštui“ sakė darbuotoja Edita Aukselienė.

Skyriuje gyvena 23 seneliai. Prieš kelias dienas vienas iškeliavo Anapilin, nebesulaukęs persikraustymo. Ant vienos kojos stypčiojantis vyriškis, traukdamas dūmą sako žinąs, kad važiuos kažkur į rajono pakraštį. Toli, kaip į patį Sibirą.

Greitai 90-metį švęsianti baltagalvė Zofija Vištartienė savo kambarėlyje prie lango skaito maldaknygę.

Paklausta, ar tikrai nori keltis į siūlomus senjorų namus, Zofija Vištartienė liūdnai ištaria: „Vaikeli, turiu norėti važiuoti. O ką darysi? Man tai čia labai gerai buvo. Geros darbuotojos, mus prižiūrinčios, skanus maistas, geriau jau niekur nesitikiu.“

Autorės nuotr.

PASKUTINIAI: Didįjį penktadienį prieš Velykas Žagarės seneliai ir globos namų darbuotojai valgė paskutinius maldos pusryčius.

DAIKTAI: Rajono Tarybos narys Kostas Vozbutas mano, kad nutraukiant Žagarės senelių globos skyriaus veiklą, su jo gyventojais pasielgta kaip su daiktais.

INTERESAS: Rajono meras Romaldas Gadeikis sako, kad viso rajono interesas yra turėti privačius senjorų namus, nes tokių paslaugų poreikis didėja.

SUSITAIKYMAS: „Vaikeli, turiu norėti važiuoti. O ką darysi?“, — sako Zofija Vištartienė, bet pridūria, kad gaila palikti Žagarę, kurioje jai buvę gerai.

NAMAI: Seneliai globos įstaigą, įsikūrusią Žagarės dvaro pastate, 16 metų vadino savo namais. 

 

ATEITIS: Seneliai ir penkios darbuotojos iš Žagarės nuo gegužės pirmosios persikels į šiuos naujus senjorų namus.  Beržėnų senjorų namai atrodo gražiai ir buitinės sąlygos geros, tačiau senukams nepatinka, kad ten nėra poliklinikos ir kunigo, kaip Žagarėje.