Paskutinė kaimo sodyba dar matoma iš kosmoso

Paskutinė kaimo sodyba dar matoma iš kosmoso

IŠEI­NAN­ČIŲ KAI­MŲ IS­TO­RI­JOS (3)

Pas­ku­ti­nė kai­mo so­dy­ba dar ma­to­ma iš kos­mo­so

Per 1923-ių­jų me­tų gy­ven­to­jų su­ra­šy­mą Šėkš­čių kai­me (Šiau­lių ra­jo­nas, Gruz­džių se­niū­ni­ja) gy­ve­no 42 žmo­nės. Šian­dien – 2. Kai­mas iš­li­ko gy­vas dėl vie­nos šei­mos, vie­nos so­dy­bos. Nors ji ma­to­ma iš kos­mo­so, nuo ke­lio ne­pa­ma­ty­si.

Kaž­ka­da ša­lia kai­mo tra­tė­jo ka­ro ir po­ka­rio au­to­ma­tų se­ri­jos. Da­bar že­mę dir­ba mo­der­nūs trak­to­riai. Ato­kus kai­mas tu­ri atei­tį. „Bul­do­ze­rio ne­bus!“ – so­dy­bą iš­sau­go­ti tvir­tai pa­ža­da ket­vir­tos kar­tos so­dy­bos šei­mi­nin­kas.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Nuo „mui­ti­nės“ iki miš­ko

Iki Gruz­džių, Šiu­py­lių va­žiuok pa­si­švil­pau­da­mas – ke­lias as­fal­tuo­tas, eis­mas nein­ten­sy­vus. Bet už Šiu­py­lių ke­lias virs­ta se­nu pa­var­gu­siu vieš­ke­liu, iš­rai­žy­tu gi­lo­kų pro­vė­žų. Pa­va­sa­ri­nis vė­jas jau pra­džio­vi­nęs be­si­trau­kian­čios žie­mos žliu­ge­ną.

Ke­lio ženk­lo, žy­min­čio Šėkš­čių kai­mą, per am­žius nė­ra bu­vę. Ir šiuo­lai­ki­niuo­se že­mė­la­piuo­se ne­ra­si to kai­mo. Už­tat iš kos­mo­so per pa­ly­do­vą val­do­ma­me že­mė­la­py­je – kai­mas pa­žy­mė­tas. Kos­mi­nio pa­ly­do­vo iš­ma­nia­ja­me te­le­fo­ne ve­da­mi ir su­ran­da­me Šėkš­čių kai­mą.

Ke­tu­ri ki­lo­met­rai lau­kų ke­liu­ku – ir esa­me tik­ri­na­mi il­gap­lau­kės Šėkš­čių kai­mo „mui­ti­nės“ – gau­ruo­to, tai­kaus, bet sar­gaus šuns. „Nea­puos­tęs nie­ko į kie­mą neį­leis“, – juo­kia­si pa­si­tik­da­mas pa­sku­ti­nės Šėkš­čių kai­mo so­dy­bos šei­mi­nin­kas Liud­vi­kas Leng­ve­nis. Šio­je so­dy­bo­je gy­ve­na jie­du su žmo­na Va­len­ti­na.

Se­na­sis pa­var­gęs vieš­ke­lis bai­gia­si so­dy­bos kie­me. Už Leng­ve­nių vien­sė­džio – kaip to­je dai­no­je „tik ly­gūs lau­kai, snau­džia tam­sūs miš­kai“. Dai­liai su­tvar­ky­ti lau­kai to­lu­mo­je at­si­mu­ša į se­ną ir di­de­lį Gul­bi­nų miš­ką.

Ne­ma­žas rė­žis miš­ko da­bar pri­klau­so Leng­ve­niams. Šis se­nas ir di­de­lis miš­kas me­na kru­vi­ną po­ka­rį: 1944–1951 me­tais Gul­bi­nų miš­ke vei­kė Lie­tu­vos par­ti­za­nų bū­riai.

„Ir vie­nos, ir ki­tos pu­sės vy­rai – kai­my­nai, pa­žįs­ta­mi, vie­ti­niai žmo­nės, – me­na Liud­vi­kas. – Bai­su, kas čia dė­jo­si“.

Liud­vi­ko se­se­riai te­ko par­ti­za­nams siū­ti bal­tus cha­la­tus, kad žie­mą miš­ke ne­si­ma­ty­tų. Ne­ma­žai jau­nų žmo­nių Gul­bi­nų miš­ke pa­dė­jo gal­vą. Liud­vi­ko ma­ma mar­čiai Va­len­ti­nai yra pa­sa­ko­ju­si, kad ei­nant stri­bams pa­lei miš­ką, par­ti­za­nai me­tę gra­na­tą. Gra­na­ta se­na – ne­spro­go. Įsiu­tę stri­bai nu­šo­vė pen­kis į par­ti­za­nus išė­ju­sius vie­no vie­ti­nio ūki­nin­ko sū­nus, su­de­gi­no ūki­nin­ko so­dy­bą.

„Po šio įvy­kio vi­sos vie­ti­nės so­dy­bos bu­vo iš­kra­ty­tos. Jei­gu bū­tų ra­dę bent šo­vi­nį, ka­žin, ar šian­dien kal­bė­tu­mė­mės“, – pa­sa­ko­jo Liud­vi­kas.

„Ta­ry­bi­nė že­mė“ vir­to šei­mos ūkiu

Pas­ku­ti­nis Šėkš­čių kai­mo vien­kie­mis pa­si­tin­ka šim­ta­me­čiu ber­žu, šim­ta­me­čiu kry­žiu­mi. Į kie­mą su­va­ry­ta mo­der­ni že­mės ūkio tech­ni­ka, ga­lin­gas vi­su­rei­gis. Vi­so nau­jo­viš­ko gė­rio šei­mi­nin­kas – ket­vir­tos kar­tos Leng­ve­nių gi­mi­nės at­ža­la – ži­no­mas ra­jo­no ūki­nin­kas Ne­ri­jus Leng­ve­nis.

Kiek tė­vai Ne­ri­jų be­ra­gi­no kur­tis mies­te, rink­tis fi­ziš­kai leng­ves­nį gy­ve­ni­mą, tas nė už ką ne­su­ti­ko. Po vi­du­ri­nės įgi­jo sta­ty­bi­nin­ko ama­tą, bet mies­tui ne­pa­si­da­vė. Li­ko kai­me, ku­ris iš­mo­kė jį dirb­ti ir už­si­dirb­ti, dar ta­da, kai Šėkš­čių kai­mas pri­klau­sė „Ta­ry­bi­nės že­mės“ ko­lū­kiui. Ne­ri­jui da­bar – šiek tiek per ke­tu­rias­de­šimt.

Ten, kur bu­vo „Ta­ry­bi­nės že­mės“ ko­lū­kio fer­mos, da­bar – N. Leng­ve­nio gy­vu­li­nin­kys­tės ūkis. Ten, kur bu­vo ko­lū­kio že­mės, da­bar – Ne­ri­jaus ari­mai.

„Vi­sas bu­vęs Šėkš­čių kai­mas da­bar ma­no že­mė...“, – ty­liai, bet už­tik­rin­tai sa­ko Ne­ri­jus. Ūki­nin­kas juo­kia­si iš klau­si­mo, ar Šėkš­čius ne lai­kas per­va­din­ti Leng­ve­niais.

Me­na XIX am­žiaus vi­du­rį

Ka­da at­si­ra­do Šėkš­čių kai­mas, Liud­vi­kas Leng­ve­nis ga­li tik spė­ti pa­gal sa­vo se­ne­lio ir tė­vo gy­ve­ni­mą.

Liud­vi­kui tė­vas pa­sa­ko­jo, kad šio­je vie­to­je žmo­nės pra­dė­jo kur­tis iš­kir­tus miš­ką ir at­lais­vi­nus že­mę so­dy­boms ir ari­mams. Iš iš­kirs­tų me­džių me­die­nos ir bu­vo sta­to­mos kai­mo tro­bos. Tai ga­lė­jo bū­ti XIX am­žiaus vi­du­ry­je.

Pa­ti pir­mo­ji Leng­ve­nių tro­ba Šėkš­čių kai­me ga­lė­jo bū­ti sta­ty­ta XIX am­žiaus ant­ro­je pu­sė­je. Liud­vi­kas pa­brė­žia, kad ta tro­ba iki šiol gy­va ir jo­je te­be­gy­ve­na žmo­nės. Liud­vi­ko tė­vui Ka­zi­mie­rui pasistačius 1947 me­tais nau­ją tro­bą, ku­rio­je Leng­ve­niai te­be­gy­ve­na iki šiol, se­no­ji apie 1955 me­tus bu­vo par­duo­ta ir trak­to­riu­mi iš­temp­ta į gre­ti­mą Lu­ko­šai­čių kai­mą. Va­len­ti­na Leng­ve­nie­nė me­na any­tos pa­sa­ko­ji­mą, kad nau­jie­siems se­no­sios tro­bos šei­mi­nin­kams tai­sant tro­bą, ka­lant į sie­nas vi­nis, rąs­tai net skam­bė­ję.

Liud­vi­kas tiks­liai ne­bep­ri­si­me­na se­ne­lio Juo­zo Leng­ve­nio gi­mi­mo me­tų, bet tai ga­lė­ję bū­ti apie 1850-1860 me­tus, jei­gu skai­čiuo­tu­me me­tus nuo Liud­vi­ko tė­vo Ka­zi­mie­ro gi­mi­mo 1882 me­tais. Anks­čiau vy­rai ne­sku­bė­da­vo jau­na­me am­žiu­je ves­ti ir su­si­lauk­ti vai­kų, tad se­ne­lis sū­naus ga­lė­jęs su­si­lauk­ti ne anks­čiau, nei 30 me­tų.

To­liau vy­riš­ką­ją Leng­ve­nių šei­mos li­ni­ją Šėkš­čių kai­me tę­sė Liud­vi­kas, ku­ris gi­mė 1939 me­tais, o jo sū­nus Ne­ri­jus – 1973-ai­siais. Mo­te­riš­ko­ji li­ni­ja – Liud­vi­ko ir Va­len­ti­nos Leng­ve­nių duk­ra Ri­ma pa­si­rin­ko ne­be kai­mą, o mies­tie­tiš­ką gy­ve­ni­mą Šiau­liuo­se, dir­ba me­di­ke.

Tė­vas iš­pra­šė lik­ti prie šak­nų

Liud­vi­kas užau­go aš­tuo­nių vai­kų šei­mo­je, jis bu­vo jau­niau­sias iš sū­nų, to­dėl li­ko gy­ven­ti su tė­vais Šėkš­čiuo­se. Bro­lis ir se­suo gy­ve­na Šiau­liuo­se, vie­na se­suo – Ak­me­nė­je, ki­ti jau iš­ke­lia­vę ana­pi­lin.

Liud­vi­ko ma­ma Joa­na, gi­mu­si 1902 me­tais, į am­ži­ny­bę iš Šėkš­čių vien­kie­mio iš­ke­lia­vo 90-ies me­tų. O Liud­vi­ko tė­vas Ka­zi­mie­ras Leng­ve­nis kai­me su­lau­kė net 101 me­tų.

Va­len­ti­na ati­te­kė­jo į Leng­ve­nių ūkį 1970 me­tais. Liud­vi­kui jau bu­vo 30 me­tų, jis pa­si­rin­ko iš Rad­vi­liš­kio ra­jo­no pa­sky­ri­mą į ko­lū­kį fer­mos ve­dė­ja ga­vu­sią de­vy­ne­riais me­tais jau­nes­nę Va­len­ti­ną.

Va­len­ti­na ir Liud­vi­kas me­na, kad net du kar­tus bu­vo gun­dy­ti pi­ni­gais ir pa­ža­dais, kad tik iš­si­kel­tų iš Šėkš­čių vien­kie­mio, kaip tai pa­da­rė vi­si bu­vę kai­mo gy­ven­to­jai „užė­jus“ me­lio­ra­ci­jai.

„Iš­si­laks­tė, ma­nė, kad ki­tur bus ge­riau, o ma­no tė­vas iš­pra­šė, kad ne­pa­lik­tu­me sa­vo na­mų ir nie­kas mū­sų per prie­var­tą neiš­va­rė“, – grau­din­da­ma­sis ir tuo pa­čiu džiaug­da­ma­sis sa­ko Liud­vi­kas.

„Vai­kai, li­kit sa­vo na­muo­se, ne­kla­jo­kit“, – uoš­vio žo­džius me­na ir Va­len­ti­na. Jie­du su Liud­vi­ku pa­klau­sė tė­vo.

Šei­ma tu­ri 1981 me­tų ko­lū­kio lai­kų iš­duo­tą do­ku­men­tą, kad jiems už iš­si­kė­li­mą iš sa­vo na­mų ža­dė­jo per 4 tūks­tan­čius rub­lių.

Aš­tuo­ni gy­ve­ni­mai

Liud­vi­kas nie­ka­da neuž­mirš Šėkš­čių kai­mo gy­ven­to­jų – sa­vo kai­my­nų. Kai­me bu­vo aš­tuo­ni ūkiai: Juo­zo Taut­kaus, An­ta­no Taut­kaus, Vin­co Ta­mu­lio, Pra­no Vil­kaus­ko, Juo­zo Tū­zo, Ele­nos Pet­ry­lie­nės, Ka­zi­mie­ro Ma­kaus­ko ir Leng­ve­nių. Vi­si tu­rė­jo sa­vo že­mės, vi­si pa­si­sta­tę na­mus.

Šėkš­čiai bu­vęs gat­vi­nis kai­mas: so­dy­bos sto­vė­ju­sios abie­jo­se ke­lio pu­sė­se, tik ke­lios so­dy­bos bu­vo pa­si­bars­čiu­sios ar­čiau į vien­sė­džius.

Šėkš­čių kai­mas pra­dė­jo tuš­tė­ti apie 1970-uo­sius.

„Me­lio­ra­ci­ja... ji su­val­gė mū­sų kai­mą“, – sa­ko Liud­vi­kas.

Da­lis kai­my­nų iš­si­kė­lė į mies­tą, ki­ti – į gre­ti­mus kai­mus.

Į bu­vu­sios so­dy­bos vie­tą Šėkš­čių kai­me, Leng­ve­nių pa­sa­ko­ji­mu, gi­mi­nės su­si­ti­ki­mus iki šiol ren­gia Ta­mu­lių gi­mi­nė.

„Ne­si­gai­lim, kad li­ko­me sa­vo na­muo­se. Žie­mą gal kiek sun­kiau...“, – sa­ko Liud­vi­kas.

Va­len­ti­na juo­kia­si, kad jai ne­sun­ku: jei­gu už­pus­to ke­lią, še­šias­de­šimt­me­tį per­ko­pu­si mo­te­ris sė­da į ga­lin­gą sū­naus trak­to­rių ir per pus­nis pa­sie­kia Šiu­py­lius už ke­tu­rių ki­lo­met­rų. Jei­gu pa­mirš­ta, kaip val­dy­ti trak­to­rių, pa­si­skam­bi­na sū­nui ir tas te­le­fo­nu pa­kon­sul­tuo­ja, ką spaus­ti.

Kol bu­vo jau­ni, Šiu­py­lius gi­lio­mis žie­mo­mis Leng­ve­niai pa­siek­da­vo sli­dė­mis: per lau­kus – tik apie pu­sant­ro ki­lo­met­ro. Bet tas ta­ke­lis per lau­kus jau se­niai užar­tas.

Sun­kiai iš­va­žiuo­ja­mą ke­lią į Šėkš­čius dar su­spė­jo ge­ro­kai pa­ge­rin­ti pa­sku­ti­niais ko­lū­kio me­tais – ko­lū­kio val­džia nu­ve­žu­si kiau­lę kam rei­kia, ir ke­lias pa­da­ry­tas.

Su nuo­skau­do­mis ne­sė­dė­jo

18 me­tų Va­len­ti­na ko­lū­ky­je dir­bo fer­mos ve­dė­ja, dar maž­daug tiek san­dė­li­nin­ke. At­ly­gi­ni­mai, ypač de­vin­ta­ja­me de­šimt­me­ty­je, ko­lū­kiuo­se išau­go, žem­dir­biams mo­kė­tos di­de­lės pre­mi­jos. Leng­ve­niai bu­vo pa­si­tau­pę pi­ni­gų, pla­na­vo vai­kams pirk­ti na­mus. Apie 40 tūks­tan­čių rub­lių kei­čian­tis va­liu­tai į tau­ti­nę, iš­ga­ra­vo, kaip kam­pa­ras.

Skau­du bu­vo vi­so gy­ve­ni­mo dar­bą nu­brauk­ti ir pra­dė­ti vis­ką iš nau­jo.

1993 me­tų sau­sio 14 die­ną praū­žęs ura­ga­nas ge­ro­kai iš­nio­ko­jo Gul­bi­nų miš­ką. Iš­var­tas lei­do tvar­ky­ti vi­siems, kas no­rė­jo. Leng­ve­niai pa­si­sko­li­no ben­zi­ni­nius pjūk­lus ir – į miš­ką. Tiks­las – par­duo­ti pa­čių ran­ko­mis pa­ruoš­tą me­die­ną ir gau­ti pi­ni­gų. Pa­vy­ko. Išė­jo nu­si­pirk­ti pir­mą­jį mo­der­nų trak­to­rių, duk­rai pa­so­gą – bu­tą mies­te.

Bu­vęs ko­lū­kis iš­da­lin­tas pa­jais. Iš pra­džių žmo­nės dar lai­kė­si kar­tu bend­ro­vė­je, bet vė­liau iš­si­vaikš­čio­ti bu­vo neiš­ven­gia­ma. Ne­ma­žai žmo­nių sku­bė­jo par­duo­ti sa­vo da­lį, o par­da­vę – pra­val­gy­ti.

Va­len­ti­na nu­si­va­lė aša­ras ir ėmė­si veik­ti: ji su­pra­to, kad rei­kia ne par­duo­ti, o pirk­ti. Taip ko­lū­kio fer­mos ta­po Leng­ve­nių šei­mos nuo­sa­vy­be.

Vė­liau Ne­ri­jus, pe­rė­męs iš se­ne­lių pa­vel­dė­tas že­mes, ėmė­si pirk­ti že­mę ir iš kai­my­nų. Da­bar Ne­ri­jus val­do apie pust­re­čio šim­to hek­ta­rų že­mės, tu­ri apie 150 gal­vi­jų gy­vu­li­nin­kys­tės ūkį.

Bul­do­ze­rio ne­bus!

Ne­ri­jus pa­sa­ko­ja, kad ko­lū­ky­je va­sa­ro­mis pra­dė­jo už­si­dirb­ti nuo ket­vir­tos kla­sės.

„Prip­ra­tau dirb­ti, to­dėl neį­si­vaiz­da­vau mies­te sa­vo gy­ve­ni­mo“, – sa­ko ūki­nin­kas.

Jei­gu Ne­ri­jus tu­rė­tų tik au­ga­li­nin­kys­tės ūkį, sa­vo tu­ri­ma tech­ni­ka ga­lė­tų ūky­je dirb­ti vie­nas. Ka­dan­gi tu­ri dar gy­vu­li­nin­kys­tės fer­mą, ūky­je va­sa­rą dir­ba pen­kie­se.

Ūki­nin­kas ruo­šia­si nai­kin­ti mel­žia­mų kar­vių ban­dą. „Ruo­šiu kar­ves į ke­lio­nę, nes už lit­rą pie­no mo­ka 14–15 cen­tų, o pa­ga­mi­ni­mo sa­vi­kai­na – 20 cen­tų. Neį­ma­no­ma dirb­ti į nuo­sto­lį“, – skai­čiuo­ja N. Leng­ve­nis.

Ne­ri­jus su šei­ma gy­ve­na Šiu­py­liuo­se, o Šėkš­čiai yra jo nuo­sa­vy­bė ir dar­bo vie­ta. Vy­res­nė­lė šei­mos duk­ra – ket­vir­to­kė, sū­nus – pir­mo­kas.

Ar ūki­nin­ko vai­kai liks kai­me?

„Kai nu­mir­si­me mes su vy­ru, bus bul­do­ze­ris, ir vis­kas...“, – ne­si­smul­ki­na Va­len­ti­na.

„Bul­do­ze­rio ne­bus! – tvir­tai sa­ko sū­nus ir pri­du­ria: – No­rė­čiau, kad čia tęs­tų­si Leng­ve­nių gy­ve­ni­mas“.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

GY­VE­NI­MAS: Va­len­ti­na ir Liud­vi­kas Leng­ve­niai – vie­nin­te­liai Šėkš­čių kai­mo gy­ven­to­jai.

ŠAK­NYS: Ūki­nin­ko Ne­ri­jaus Leng­ve­nio gi­mi­nės šak­nys Šėkš­čių kai­me sie­kia XIX am­žiaus vi­du­rį. Čia jo se­ne­lio ir pro­se­ne­lio so­din­ti me­džiai, sta­ty­tas na­mas, dirb­ta že­mė.

PAS­KU­TI­NIE­JI: Leng­ve­nių so­dy­ba Šėkš­čių kai­me – vie­nin­te­lė iš­li­ku­si iki mū­sų die­nų. Ki­tų sep­ty­nių bu­vu­sių kai­mo so­dy­bų  ne­bė­ra nė ženk­lo.

KAR­TA: Liud­vi­kas ir Va­len­ti­na Leng­ve­niai sa­ko, kad bu­vo gun­dy­ti net du kar­tus pa­lik­ti šiuos na­mus.

GUN­DY­MAS: Leng­ve­niai sau­go do­ku­men­tą, ku­ria­me nu­ro­dy­ta su­ma, kiek jie bu­tų ga­vę, jei­gu bū­tų iš­si­kė­lę iš so­dy­bos.

As­me­ni­nės nuo­tr.

ŠIMT­ME­TIS: Joa­na ir Ka­zi­mie­ras Leng­ve­niai Šėkš­čių kai­me, sa­vo so­dy­bo­je 1982 me­tais, šven­čian­tys Ka­zi­mie­ro šim­tą­jį gim­ta­die­nį.

ŠEI­MA: Joa­na ir Ka­zi­mie­ras Leng­ve­niai ir aš­tuo­ni jų vai­kai Šėkš­čių kai­me prie sa­vo na­mo.

ŽENK­LAI: Se­no­jo Šėkš­čių kai­mo ženk­lai te­bė­ra gy­vi. Ber­žas, so­din­tas Leng­ve­nių prieš šim­tą me­tų, ant se­no­jo Juo­zo Leng­ve­nio ka­po sto­vė­jęs kry­žius, ku­ris, pa­sta­čius nau­ją, bu­vo par­vež­tas į so­dy­bą, kad ne­si­mė­ty­tų ir net pa­šven­tin­tas ku­ni­go.