Iš Pašiaušės į Bazilionus – gali likti ir be ratų

Skaitytojos nuotr.
Tokiu duobėtu keliu žmonėms kas rytą tenka dardėti į darbą.
Į redakciją paskambino Pašiaušės kaimo Kelmės rajone gyventoja ir paprašė pagalbos dėl kelio Šiaulių rajone. Važiuojant iš Pašiaušės link Bazilionų (Šiaulių r.), nuo Kelmės rajono ribos iki Bazilionų yra ypač blogos būklės duobėtas žvyrkelis. Jo prižiūrėtojai pripažįsta, kad kelią reikėtų remontuoti, tačiau žada tik išdžiūvus kelio dangai išlyginti duobes.

Baiminasi, kad nebevažiuos ir autobusai

Minėto kelio tarp Kelmės rajono ribos ir Bazilionų būklė vargina gyventojus visus metus, nes kelio prižiūrėtojai esą tik porą kartų per metus pravažiuoja greideriu. Šiuo metu, kaip ir kasmet atleidžiant pašalui, kelyje – vienos duobės. Anot skambinusios moters, ne tik lengvieji automobiliai nebeatlaiko duobėto kelio, bet ir autobusų vairuotojai perspėjo keleivius, kad autobusai gali nebevažiuoti. O žmonėms reikia nuvykti į darbą.

Skambinusioji piktinosi, kad į Bazilionuose organizuojamus renginius atvyksta vietinės valdžios atstovai, Seimo nariai, tačiau prastu keliu nesidomi.

Savivaldybė gali tik skųstis ir rašyti raštus

Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Gipoldas Karklelis sako žinąs apie šio kelio prastą būklę, tačiau jis priklauso Lietuvos automobilių kelių direkcijai, o Savivaldybė negali leisti biudžeto pinigų ne savo objektui remontuoti. Tai būtų pažeidimas – lėšų panaudojimas ne pagal paskirtį.

„Mes esame kreipęsi dėl šio kelio ir į „Kelių priežiūrą“, ir į Kelių direkciją, bet savo kelius tvarko jie, mes čia nieko negalim, nes turtas yra ne mūsų. Atsižvelgdami į gyventojų nusiskundimus esame jiems ne kartą raštus rašę. Žinau, kad ten blogas kelias, ypač ten leidžiantis į pakalnę yra sudėtingas važiavimas“, – sakė Administracijos vadovas.

Sulaukusi nusiskundimų, Savivaldybė kreipiasi į įmonę „Kelių priežiūra“. Su ja Kelių direkcija yra sudariusi sutartį dėl priežiūros, todėl kartkartėmis privalo jį patvarkyti.

„Ten reikėtų rimto remonto, vien greideriavimas nepadės. Reikėtų atvežti skaldos ar žvyro, sustiprinti. Bet pastaruoju metu visiems regioniniams, krašto keliams prižiūrėti trūksta lėšų ir mes tai pastebime. Trūksta priežiūros. Mes nelabai ką galime padėti. Galime tik kreiptis, skųstis, reikalauti“, – sakė G. Karklelis, pažadėjęs ir vėl paraginti prižiūrėtojus.

Kelią patvarkys tik jam pradžiūvus

Situaciją pakomentavo AB „Kelių priežiūra“ Šiaulių kelių tarnybos vadovas Remigijus Karpavičius. Jis informavo, kad Šiaulių rajono ribose kelias Nr. 2135 Tvibiukai – Pašiaušė – Bazilionai nuo 5,211 iki 9,617 km yra prižiūrimas pagal 5-ąjį kelių priežiūros lygį.

„Dėl silpnos kelio dangos ir nepalankių oro sąlygų kelias yra duobėtas. Žiemos metu yra daug kritulių, žvyro danga nuolat šlapia arba apsnigta, todėl šiuo metu nėra galimybės pagerinti kelio būklės. Esant palankioms oro sąlygoms, t. y. pradžiūvus kelio dangai ir esant teigiamai oro temperatūrai kelią suprofiliuosime“, – žadėjo vadovas.

Jis priminė, kad visą informaciją apie kelių būklę ir eismo sąlygas valstybinės reikšmės keliuose galima sužinoti www.eismoinfo.lt arba paskambinus į visą parą dirbantį Eismo informacijos centrą trumpuoju telefono numeriu 1871 bei 8 (5) 232 9677. Juo vairuotojai taip pat gali ir perduoti informaciją apie sudėtingas eismo sąlygas keliuose: kliūtis, duobes, plikledį, suniokotus ženklus ir panašiai.

Kelias blogas, bet rimtam remontui stinga pinigų

Lietuvos kelių direkcijos Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji komunikacijos vadybininkė Eglė Nemanytė pakomentavo, kad tokių 5 priežiūros lygio kelių, kaip Tvibiukai – Pašiaušė – Bazilionai, Lietuvoje yra per 5 000 kilometrų.

„Deja, šiame kelyje vietomis žvyro dangos profiliuojamas sluoksnis yra nusidėvėjęs, todėl gerą kelio būklę išlaikyti ilgai yra sudėtinga. Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad žvyrkelių negalima tinkamai suprofiliuoti esant per daug sausai kelio dangai arba ilgą laiką gausiai lyjant. Dėl šių priežasčių žvyro dangos gali būti rečiau profiliuojamos, tačiau jos yra stebimos ir darbai atliekami tik tada, kai dangų drėgnumas tampa optimalus. Taip pat informuojame, kad įsivyravus tinkamoms oro sąlygoms planuojamas tokių žvyro dangų lokalių vietų remontas, atstatant profiliuojamą sluoksnį. Tikslios remonto apimtys ir įgyvendinimo terminai priklausys nuo kelių priežiūrai skirto finansavimo“, – rašoma atsakyme.

Visų valstybinės reikšmės kelių priežiūros darbus atlieka AB „Kelių priežiūra“, ji vadovaujasi sutartimi su AB Lietuvos automobilių kelių direkcija ir galiojančiuose kelių priežiūros normatyviniuose dokumentuose nurodytais reikalavimais.

Žvyrkelių asfaltavimas vykdomas atsižvelgus į skiriamą lėšų kiekį ir žvyrkelių asfaltavimo sąrašą.

AB Lietuvos automobilių kelių direkcija yra parengusi „Asfaltuotinų valstybinės reikšmės kelių ruožų tarp skirtingų kelio dangų („zebrų“) atrankos metodiką“ ir „Gyvenviečių teritorijose esančių asfaltuotinų žvyrkelių ruožų atrankos metodiką“. Pagal metodikas yra reitinguoti visi valstybinės reikšmės keliai su žvyro danga ir sudarytas asfaltuotinų kelių ruožų sąrašas, kurį ketinama įgyvendinti iki 2024 metų. Su sąrašu galima susipažinti Kelių direkcijos tinklalapyje https://lakd.lt (pažymėti pilka spalva).

Valstybinės reikšmės rajoninio kelio Tvibiukai–Pašiaušė–Bazilionai ruožas nuo 4,279 iki 5,197 km yra išasfaltuotas. Kitas šio kelio ruožas nuo 0 iki 3,616 km prioritetinėje eilėje yra 20 vietoje ir į asfaltuotinų iki 2024 metų ruožų sąrašą nepateko.

E. Nemanytė paaiškino, kad visi kelių ruožai, kurie nepateko į viešai paskelbtą valstybinės reikšmės asfaltuotinų kelių ruožų iki 2024 metų sąrašą, bus apsvarstyti ir įvertinti, kai bus rengiamas kito laikotarpio valstybinės reikšmės kelių su žvyro danga asfaltavimo sąrašas. Minėtą sąrašą ketinama pradėti rengti šiais metais.