Kalėdiniai Briuselio dialogai

Kalėdiniai Briuselio dialogai

Kalėdiniai Briuselio dialogai

Kalėdų dvasia, diskusijos apie ekonominę krizę, kultūrų dialogą ir jas vainikavęs Dalai Lamos vizitas — šiomis aktualijomis praėjusią savaitę gyveno Briuselis.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Kalėdinis Briuselis

Didžiojoje Briuselio aikštėje — mėlynos šv. Kalėdos. Mėlynai žybsi pagrindinė miesto eglė, mėlyna spalva nusidažo skaidri varpelių šviesos muzika. Netoli eglės — prakartėlė, kurios tvartelyje žvalgosi tikros avys.

Prie prakartėlės spiečiasi turistai — nesvarbu, kad jau po vidurnakčio. Briuselis taip anksti nemiega.

Taupymo vajus, atrodo, Europos sostinės nepalietė: gatves puošia daugybė mirksinčių lempučių, žibintų, išraizgytų sietynų.

Gatvėse stovi įvairiaspalvės dirbtinės plokščios eglutės, primindamos, jog šventės jau — ne už kalnų. Net garsusis sysiojantis Briuselio berniukas suvenyrų parduotuvių lentynose stovi su užmaukšlinta Kalėdų Senelio kepure.

Artėjančios šv. Kalėdos jaučiamos ir Europos Parlamente (EP). Klaidūs milžiniško pastato koridoriai atveda į holus, kur stovi papuoštos eglutės.

EP kavinės ir restoranai irgi papuošti šventiškai. Bet čia fotografuoti jau seniai draudžiama.

Reikia dialogo

Į susitikimą EP su žurnalistais Lietuvos europarlamentarė Laima Andrikienė pakvietė Europos liaudies partijos kolegas — ispaną, delegacijos ryšiams su JAV bei užsienio reikalų komiteto narį Francisco Jose Millan Mon bei italą, EP vicepirmininką Mario Mauro.

Europarlamentarai kalbėjo ne apie artėjančias šventes, bet apie būtiną kultūrų ir religijų dialogą.

Pasak M. Mauro, tarpkultūrinis dialogas — ne tik formalumas, bet būdas išlaikyti taiką. Tai — diskusija apie mūsų identitetą, nes be jo diskusija tampa bevertė. Identiteto, kultūros problema svarbi dėl tautų likimo.

M. Mauro teigimu, religinis dialogas — sudėtingas, nes ir musulmonų pasaulis — nevienalytis, jame daug problemų.

„Prieš porą dešimtmečių imigrantų integracija buvo lengvesnė. Į Italiją jie atvykdavo dėl geresnių gyvenimo sąlygų. Vienas iš jų — Abdul atidarė restoraną. Paklaustas, kur jo žmona su dukromis, sakė: “Moterys negali dirbti“. Žmonos vieta — namie. Bet per 25-erius metus imigracija pasikeitė. Tai — kultūros ir politikos reikalas“.

Pasak M. Mauro, žmonių kartai į rankas duodamas ideologinis raktas, kuris, kai trūksta konkrečių priežasčių kurti namus, šeimą, nusiaubia pačią tautos sąmonę.

M. Mauro primena dramatišką iššūkį po sprogdinimų Madride: „Laimėsime mes, nes mirtį mylime labiau, nei jūs mylite gyvenimą“.

Europarlamentaras pabrėžė, kad labai svarbu rasti identitetą, o kartu ir — tikslą. Nes chaose lengva kurti fundamentalizmą — siekį pasinaudoti Dievu kaip pretekstu valdžios planui. Fundamentalizmą italas įvardija kaip vieną iš didžiausių pavojų žmonių sambūviui šiuo metu.

M. Mauro pateikė įdomų faktą: mėlyna Europos vėliava su 12 žvaigždučių yra nuoroda į krikščionybę: 12 žvaigždučių kilo iš Mergelės Marijos kulto ir jos nėra susietos su šalių narių skaičiumi.

EP vicepirmininkas juokavo, kad Dievas, ko gero, jau žinojo, kad jam nepasiseks įtraukti nuorodos į krikščioniškąsias šaknis Europos Konstitucijos preambolėje todėl, aplenkdamas laiką 50-ia metų, įsiamžino vėliavoje.

F. J. Millan Mon, kalbėdamas apie galimus pasikeitimus JAV prezidentu tapus Barakui Obamai, prognzoavo, jog turėtų keistis JAV kalbėjimo tonas, stilius, daugiau dėmesio skiriama žmogaus teisėms, Lotynų Amerikai. Galbūt keisis požiūris į konfliktus Irake, Afganistane. Politikoje Rytuose, manoma, B. Obama seks Dž. Bušu. Iš Obamos didesnio dėmesio tikimasi sprendžiant klimato atšilimo, ekonomikos problemas.

Didžiulis dėmesys Dalai Lamai

Gruodžio 4 dieną EP pagal Kultūrų dialogo metų programą viešėjo Dalai Lama. Koridoriuose būriavosi daugybė parlamento darbuotojų, norėję pamatyti dvasinį lyderį. Palaikydami Tibetą, kai kurie iš jų ryšėjo baltus šalikus. Į spaudos konferenciją susirinko kone sausakimša salė žurnalistų.

Europarlamentarams kalbėjęs apie visuotines vertybes, sunkią Tibeto padėtį, įdingą Kinijos politiką, šių temų neišvengė ir bendraudamas su žurnalistais.

Dalai Lama lengvai valdė auditoriją, bendravo itin šiltai, į kai kuriuos klausimus atsakinėjo šmaikščiai. Atsakydamas į vieno žurnalisto klausimą, Tibeto dvasinis vadovas pasiūlė neklausyti atsakymo stovint, o prisėsti. „Tai kad nėra laisvų kėdžių“, — juokėsi žurnalistas.

„Aš nežinau. Tikrai nežinau“, — šypsodamasis sakė Dalai Lama, paklaustas, kaip pasaulį įtakos ekonominė krizė.

Daug klausimų Tibeto dvasiniam vadovui teko atsakyti apie santykius su Kinija. Pasak Dalai Lamos, šiandieninė Kinija yra stipri ekonomiškai, tačiau jai trūksta moralinio autoriteto. Dalai Lama minėjo ir žmogaus teisių, tikėjimo, saviraiškos, spaudos laisvės pažeidimus Kinijoje, bet pabrėžė bendravimą su Kinijos inteligentija.

Visgi ties n-tuoju klausimu apie Kiniją, Dalai Lama nusišypsojo: „Neįžiūrėkite visur politikos“.

Paklaustas apie susitikimą Lenkijoje su Prancūzijos prezidentu N. Sarkozy, Dalai Lama nepamiršo gražiosios prezidentienės Carlos Bruni Sarkozy. Jis juokavo, prezidento žmona yra labai patraukli, todėl laukia susitikimo ir su ja, ir su jos vyru. Šį atsakymą palydėjo plojimai.

SIMBOLIS: Sisiojantys kalėdiniai Briuselio berniukai puošia saldumynų parduotuvę.

NUOTAIKA: Spavingos eglutės kuria Kalėdų nuotaiką Briuselio gatvėse.

Autorės nuotr.