Ar smerktinas popiežiaus Pranciškaus poelgis netekus kantrybės?

EPA-ELTA nuotr.
Popiežius atsiprašė už incidentą, per kurį trinktelėjo moteriai.
Antradienį Vatikane Šv. Petro aikštėje popiežius Pranciškus prie prakartėlės sveikino vaikus, kai vienu momentu jį už rankos čiupo moteris ir truktelėjo į save. Popiežius, norėdamas išsivaduoti, moteriai kelissyk pliaukštelėjo per rankas. Dėl tokio elgesio žmonės pasidalijo į dvi stovyklas - vieni teisino popiežių, kiti teigė, jog taip elgtis mažų mažiausiai nedera. Pats popiežius atsiprašė.

Sunku priimti teisingą sprendimą


Kunigas Algirdas Toliatas sako, kad nė vienam nebūtų malonu būti pagriebtam ir tempiamam. "Popiežiaus atsiprašymą traktuoju labai kilniai, nes tai yra atsiprašymas avansu. Ta moteris peržengė ribas, pasielgė labai savininkiškai, savanaudiškai. Popiežius atsiprašė, kad nedidintų konflikto, nors konflikto sukėlėjas buvo ne jis.Gyvenimiškos situacijos nutinka kiekvienam iš mūsų, visi mes esame žmonės. Žmonės sudievina ne tik religines, bet ir kitas asmenybes, dainininkus, sportininkus, kuriuos gerbia, myli. Tai nėra teisinga", - sako kunigas.

A.Toliatas atkreipė dėmesį, kad pasitaiko įvairių incidentų, kai žmonės peržengia ribas, provokuoja, elgiasi netinkamai, negerbia kitų.
Tačiau niekas tiksliai nežino, kaip reikėtų elgtis, kai žmogus fiziškai agresyvus. Negali visko palikti savieigai, nes tai lygiai taip pat būtų neteisinga. Tarkime, jeigu matydamas nusikaltimą nieko nedarai, vadinasi, bendradarbiauji."

Pašnekovo teigimu, minėta situacija su popiežiumi rodo, kad reikia būti pasiruošus, nes visko gali nutikti, kad šoko būsenos galima būtų sureaguoti maksimaliai teisingai. Nors kai esame netikėtumo būsenos, normalu, kad įsijungia savisaugos mechanizmai. Pasak kunigo, tai nuo mūsų net nepriklauso. Jeigu pridėsi prie ugnies ranką, ją greitai atitrauksi. Tik vėliau įsijungia protas ir vertinama situacija.

A.Toliatas sako, kad popiežius Pranciškus savo atsiprašymu daug ko pamoko, nors jis galėjo ginti savo teises, bet pasirinko kitą taktiką, atsiprašė. "Jis - taikdarys, jis stato tiltus tokiose situacijose, į kurias mes visi pakliūvame", – sakė kunigas.

Popiežius – ne Dievas

Vilniaus universiteto profesorius psichologas, sociologas Albinas Bagdonas pabrėžia, kad popiežius ne Dievas, o žmogus. Pasak eksperto, egzistuoja visiems bendri smegenų mechanizmai.
"Ta moteris popiežių ne šiaip paėmė už rankos, o tempė, žinoma, vyresnis žmogus dėl to gali ir pusiausvyros netekti. Buvo stresinė situacija, manau, popiežius sureagavo normaliai, iš veido matėsi, kad buvo pykčio. Bet paskui popiežius atsiprašė. Jis puikiai viską paaiškino, kad visi esame žmonės", – kalbėjo A. Bagdonas.

Jo nuomone, bet ką patempus už rankos būtų sulaukta atsako, reakcija yra būdinga visiems stuburiniams gyvūnams, žuvims, paukščiams, juo labiau - žinduoliams.
"Čia yra neišsilavinusių žmonių bėda. Mato dalykus, su kuriais kasdien patys gyvena, supyksta už bet kokį žodį, rėkia. Ši moteris, patraukusi popiežių, pati labai nemandagiai pasielgė. Tai moters neišsiauklėjimas. Isteriška reakcija – "pasiimsiu popiežių prie savęs", – aiškino psichologas.

Vaizdo įrašas apskriejo pasaulį, popiežius atsiprašė praradęs kantrybę

Popiežius Pranciškus trečiadienį atsiprašė už incidentą, kai Naujųjų metų išvakarėse pliaukštelėjo per rankas jį sugriebusiai ir paleisti nenorėjusiai moteriai.

Vaizdo įrašas su kantrybės netekusiu ir išsivaduoti iš gerbėjos gniaužtų bandančiu pontifiku netruko žaibiškai išpopuliarėti socialiniuose tinkluose. Komentatoriai tviteryje po išplatinto vaizdo įrašo rašė daugiausiai popiežių palaikančias žinutes.

"Dažnai netenkame kantrybės. Taip nutinka ir man. Atsiprašau už parodytą blogą pavyzdį", – Katalikų bažnyčios vadovas sakė Vatikane prieš prasidedant trečiadienio mišioms.