Partijų viršūnėlės su apačiomis nesusitarė

Partijų viršūnėlės su apačiomis nesusitarė

Partijų viršūnėlės su apačiomis nesusitarė

Dėl Darbo partijos ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ jungtuvių viršūnės sutarė. Ar sutars apačios? Šiaulių apskrityje politikų reakcija nėra vienareikšmė.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Ne asmeninės partijos

Šiaulių miesto taryboje Darbo partija ir „Tvarka ir teisingumas“ yra valdančiojoje koalicijoje.

Vidmantas Japertas, Tarybos frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas, „Šiaulių kraštui“ partijų jungimąsi vertino kaip dėsningą procesą.

Jo nuomone, nereikėtų klausti, ar dirbs vienoje partijoje su Viktoriu Uspaskich ar su Rolandu Paksu? „Tai nėra jų asmeninės partijos, – teigė politikas. – O kuriama nauja partija.“

Jis prognozavo, kad iki partijų kongresų miesto Taryboje partijų frakcijos nesijungs.

„Bet mes kartu dirbame ne pirmą kadenciją, – sakė V. Japertas. – Derinome frakcijų pozicijas formuodami šią valdančiąją koaliciją ir toliau bus daromi bendri susitarimai.“

Miesto Taryboje susijungę „darbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ gali turėti iki 8 narių ir tapti antra pagal dydį frakcija po Socialdemokratų frakcijos. Jų atstovai jau dabar užima abiejų vicemerų pozicijas.

Norės peržiūrėti postus

Miesto mero postas priklauso socialdemokratams, administracijos direktoriaus – konservatoriams, direktoriaus pavaduotojų – liberalams ir liberalcentristrams. Pastarieji Taryboje yra likę tik su vienu atstovu.

Miesto socialdemokratų lyderis Edvardas Žakaris „Šiaulių kraštui“ jau po liberalcentristų frakcijos Taryboje išnykimo yra tvirtinęs, jog pozicijų peržiūra būtina. Formuojant miesto valdžią postus buvo sutarta pasiskirstyti pagal partijų atstovų Taryboje skaičių.

V. Japertas taip pat neatmeta pozicijų peržiūros. Tik tikina, jog pagrindinis kriterijus turėtų būti valdančiosios koalicijos veiklos efektyvumas. Jo nuomone, dabar užsuktas taupymo vajus „padėjo tik biudžeto eilutes sutvarkyti“.

Ignoravo eilinius

Šiaulių miesto tarybos narys „tvarkietis“ Alfredas Lankauskas sako, kad jaučiasi ignoruotas: „Idėja turėjo būti išsakyta ir apsvarstyta partijų skyriuose dar prieš partijų tarybų posėdžius. Dabar sulaukiau tik anoniminio laiško prieš jungimąsi, o teigiamos nuomonės, agitavimo už – jokio.“

Jis abejoja nuostata dėl naujos partijos pirmininko rotacijos.

„Būtina rinkti tikrąjį naujos partijos pirmininką, o ne pakaitinį, – mano politikas. – Kitas dalykas, partija „Tvarka ir teisingumas“ yra centro dešinės jėga, Darbo partija – centro kairės. Reikia apsispręsti, o ne kurti vėl kažkokį neapibrėžtą centrą.“

A. Lankausko pasirinkimas priklausys nuo naujo darinio ideologinės pozicijos.

„Pats esu daugiau dešinysis, galiu likti ir be jokios partijos“, – sakė politikas, miesto Taryboje dirbantis nuo pat pirmosios kadencijos.

Norėtų vėl į valdžią

Šiaulių rajono taryboje „darbiečiai“ yra opozicijoje, „tvarkiečiai“ – valdančiojoje koalicijoje. Susijungę būtų trečia pagal dydį frakcija.

„Tvarkietis“ Kęstutis Lukšas yra rajono Savivaldybės administracijos direktorius ir partijos skyriaus pirmininkas.

„Dėl jungimosi yra visokių pamąstymų ir nuomonių, bet sprendžia dauguma“, – sakė K. Lukšas. Jam kol kas neaišku, koks bus jungimosi procesas.

„Jeigu "darbiečiai" ateina pas mus, tai jie turėtų prašymus rašyti, – svarstė politikas. – Ar mes pas juos einame?“

Ingrida Venciuvienė, rajono Tarybos narė ir Darbo partijos Šiaulių rajono skyriaus pirmininkė, „Šiaulių kraštą“ tikino, jog skyriaus nariai palankiai žiūri į jungimąsi.

Ar „darbiečiai“ pereitų dirbti į valdančiąją koaliciją?

„Logiška, kad taip turėtų būti, – svarstė I. Venciuvienė. – K. Lukšas yra direktorius, jis turi įsipareigojimų rinkėjams. Mes aną kadenciją dirbome kartu su socialdemokratais ir prieš rinkimus tarėmės vėl dirbti koalicijoje, nežinau, kodėl buvo kitaip apsispręsta.“

Susibūrimas ar nauja partija?

Akmenės rajono taryboje „darbiečių“ ir „tvarkiečių“ situacija panaši, kaip Šiaulių rajone. „Tvarkiečiai“ – valdžioje, „darbiečiai“ – opozicijoje.

„Tvarkietis“ Raimundas Bitinas, Akmenės rajono tarybos narys ir partijos skyriaus pirmininkas, teigė, jog anksti spręsti, kaip keisis situacija rajono Taryboje.

Jį asmeniškai nustebino jungimosi terminai. Skyriuose dar tik ketinama tartis, o partijų kongresai jau turėtų įvykti balandį.

„Žiūrėsime, nors nemanau, kad kils problemų“, – sakė R. Bitinas.

Ar pats pritaria naujos partijos kūrimui?

„Kol kas aš naujos partijos nematau, čia tik dviejų partijų susibūrimas, – teigė R. Bitinas. – Susibūrimas – priimtinas.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

POZICIJA: Šiaulių miesto politikas „tvarkietis“ Alfredas Lankauskas svarsto: „Galbūt tai ir geras procesas, bet kaip paprastas partijos narys jaučiuosi ignoruojamas, nors politikoje esu ne vienerius metus.“