Partijos tapo darbo birža

Partijos tapo darbo birža

Partijos tapo darbo birža

Edmundas Grigaliūnas, Joniškio rajono tarybos narys, buvęs rajono meras, sustabdė narystę partijoje. Viena iš priežasčių — dėl draugystės su juo kai kuriems žmonėms trukdoma siekti karjeros. Šis savotiškas protestas paskatino „Šiaulių kraštą“ pasidomėti partinės švogerystės tradicijomis. O jos gilios.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Išstūmė iš konkurso?

Po savivaldos rinkimų Joniškio rajone partija „Tvarka ir teisingumas“, kurios rajono skyriui vadovavo E. Grigaliūnas, laimėjo nemažai vietų, bet liko opozicijoje.

„Mūsų žmonės dalyvauja Savivaldybės konkursuose ir sulaukia blogų ir net labai blogų įvertinimų, — sako E. Grigaliūnas. — Paskutinis pavyzdys — doktorantė, einanti dirbti į pareigas pagal specialybę, pretenduojanti į Savivaldybės įstaigos vadoves, konkursą pralaimi. Jos atsakymai įvertinami dvejetu“.

E. Grigaliūnas įsitikinęs, jog moteris, beje, buvusi vienintele konkurso dalyve, iš konkurso buvo tiesiog išstumta.

„Rajono Taryboje valdantiesiems mano kritika nepatinka, — teigia politikas. — Todėl stengiamasi pakenkti mūsų partijos nariams. Aš matau šitokią tendenciją. Todėl pasitraukiau“.

Buvęs meras neneigia, jog kiekvienas vadovas turi turėti savo komandą — „kad nebūtų pasipriešinimo, nes tai darytų įtaką darbui.“ Tačiau žmogaus kompetencija turėtų būti svarbiausia: “Įsivaiduokite, žmogus rašo per konkursą dvejetą doktorantui. Nors kitas vertintojas rašo penketą. Negali būti toks didelis vertinimo skirtumas, jeigu pretendentas vertinamas objektyviai“.

Partija užtikrina postą

Kiekviena partija, po rinkimų laimėjusi valdžią Šiauliuose, darbą suteikė dviem-trims savo nariams. Dar keli karjeros laiptais pakilo Savivaldybės administracijoje ar Savivaldybės įmonėse.

Kadangi į valdančiąją koaliciją Šiauliuose susijungė net penkios partijos, visoms neužteko politinio pasitikėjimo postų, jų skaičius buvo padidintas iki devynių.

Šiauliuose atsirado du vicemerai ir du Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojai. Merui teko atsisakyti nepartinės patarėjos viešųjų ryšių specialistės. Kitaip dvi vietas miesto Taryboje laimėjusi ir į valdančiąją koaliciją įsijungusi Valstiečių partija būtų likusi be šiltos mero patarėjo — įvaizdžio kūrėjo — vietos Savivaldybėje.

Eiliniam Savivaldybės specialistui socialliberalui Denisui Michalenko partinė priklausomybė padėjo iš karto iškilti iki Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojų.

Valdančiosios koalicijos atstovas liberaldemokratas Romanas Čokovas, iki rinkimų užsiėmęs verslu savo įmonėje, po rinkimų buvo priimtas dirbti projektų vadybininku Savivaldybės įmonėje „Šiaulių energija“. Šios bendrovės valdybos pirmininkas yra kitas liberaldemokratas Gintautas Mikučiauskas.

Valdančiųjų atstovas socialliberalas Vytautas Peleckis karjerą padarė Savivaldybės bendrovėje „Šiaulių vandenys“. Kai politikų spaudimo neištvėręs atsistatydino bendrovės generalinis direktorius Ričardas Valskis, jo pareigos be konkurso atiteko įmonės technikos direktoriui Jonui Matkevičiui.

O technikos direktoriumi taip pat be konkurso buvo paskirtas miesto Tarybos narys V. Peleckis, iki tol vadovavęs bendrovės paslaugų ir įsigijimų departamentui. Politikai, tyrę R. Valskio veiklą, beje, daugiausia klausimų kėlė dėl bendrovės įsigijimų.

Konkursus laimi „savi“

Šiaulių rajone po rinkimų valdančiąją koaliciją valstiečiams padėjo sudaryti Darbo partija. Tuomet Savivaldybės užkulisiuose nebuvo paslaptis, jog Darbo partija taikosi ne tik į vicemero, bet ir į seniūnų postus.

Po kiek laiko surengus konkursą Ginkūnų seniūnui parinkti geidžiamą postą laimėjo būtent Darbo partijos statytinė Vilija Kvasauskienė.

„Auksinį balsą“ po rinkimų sudarytoje rajono valdančiojoje koalicijoje turėjo liberalcentristas Vidmantas Šulčius. O jo sūnus Artūras Šulčius konkurse laimėjo Kairių seniūno pareigas.

Šiaulių miestui praėjusią kadenciją vadovavo socialdemokratai, ir Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pareigas konkurse laimėjo socialdemokratas Žydrūnas Augustinas.

Nors jo darbu Savivaldybėje patys socialdemokratai nebuvo patenkinti, vedėją iš posto pavyko iškrapštyti tik naujai valdžiai. Ž. Augustinas konkurse laimėjo kitas pareigas — Savivaldybės bendrovės Pabalių turgaus direktoriaus.

„Tai yra politika“

Šiaulių miesto meras Genadijus Mikšys, kuriam praėjusią kadenciją teko dirbti Savivaldybės adminsitracijos direktoriumi ir vadovauti pareigybių konkursams, tvirtina, kad Ž. Augustinas skyriaus vedėjo pareigas konkurse laimėjo sąžiningai — vieno balo persvarą lėmė ne pokalbis, o atsakymai į testo klausimus.

Bet meras neneigia, jog partinė priklausomybė karjerai padeda: „Normalu, kad po rinkimų partijos laimi ir politinio pasitikėjimo postus. Laimi valdžią — turi dirbti“.

Pats G. Mikšys nebuvo bedarbis, kai 2003 metais partija jam pasiūlė dirbti Savivaldybėje administracijos direktoriumi: „Sutikau, nes tai man buvo iššūkis. Bet daug kas atsisako, ypač verslo žmonės. Argumentas — į Savivaldybę dėl trejų-ketverių metų neisiu, negaliu mesti savo darbo“.

Pasak G. Mikšio, Šiaulių rajono patirtis geriausiai rodo, kad politikai bet kada gali darbą prarasti.

Komentaras

Viešumas — interesų konflikto saugiklis

Jolanta Petkevičienė, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkė:

— Problema matoma ir jaučiama. Bet Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas išeliminuoja priklausomybę partijai, kaip galimą interesų konflikto pagrindą. Yra logikos. Sakykime, savivaldybės taryboje sprendžiamas klausimas dėl tarybos nario įmonės atleidimo nuo mokesčio. Pats tarybos narys jau negali dalyvauti, nes toks interesų konfliktas pagal įstatymą kyla. Bet jeigu ir jo partijos kolegos negalės svarstyti, o partija, sakykime, yra valdančioji dauguma, tai niekada tas sprendimas ir nebus priimtas.

Dėl politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų lyg ir aišku, ten gali būti ir partijos kolegos. O savivaldybių bendrovių vadovų, seniūnų skyrimas, mano manymu, yra problema.

Savivaldybių bendrovių vadovas yra skiriamas savivaldybės tarybos sprendimu, bet be jokio viešo konkurso. Bet kuriuo atveju, jeigu yra keli pretendentai, jeigu yra viešas konkursas, jei skaidriai ir viešai rodai vieną ar kitą veiksmą, tai toks viešumas mažina įtarimus. Tai — saugiklis interesų konfliktui kilti ar priimti netinkamą sprendimą.

Paprastai paskiriant į pareigas be konkurso, sakoma, kad tas žmogus vienintelis ir nepakeičiamas, ir pabandykite įrodyti, kad yra kitaip, paneigti — dokumentų ir įrodymų nėra.

Savivaldybės įmonių darbuotojai nepriklauso valstybės tarnybos kategorijai. O politikai laimi rinkimus laimi — laimi postus, pralaimi — praranda. Ir gal todėl savivaldybėse kyla tęstinumo problemos.

VIETOS: Laimėjusios valdžią partijos rezervuoja vietas saviems.

PROTESTAS: Joniškio politikas Edmundas Grigaliūnas narystę partijoje sustabdė dėl trukdymų jo draugams siekti karjeros.

Redakcijos archyvo nuotr.

Leonido Vorobjovo piešinys

citata: Kiekviena partija, po rinkimų laimėjusi valdžią Šiauliuose, darbą suteikė dviem-trims savo nariams.