Parlamentas netirs riaušių prie Seimo malšinimo aplinkybių

ELTA nuotr.

 

Seimas valdančiųjų pastangomis atmetė 57 opozicijos atstovų iniciatyvą sudaryti laikinąją tyrimo komisiją, kuri aiškintųsi vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės atsakomybės organizuojant 2021 m. rugpjūčio 10d. neramumų prie Seimo malšinimo veiksmus klausimą. Dar komisija būtų aiškinusis dėl ministrės galimo mobingo taikymo buvusio viešojo saugumo tarnybos vado Ričardo Pociaus atžvilgiu.

Projektą dėl būtinybės sudaryti laikinąją parlamentinio tyrimo komisiją pristatė Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Domas Griškevičius. Jis akcentavo: vien faktas, kad iniciatyvą palaiko 57 Seimo nariai, rodo, kad komisija yra reikalinga. Nes pernai rugpjūčio 10 d. esą buvo pasikėsinta į Parlamentą ir žmonių sveikatą.

„Pačios krizės suvaldymas kelia daug klausimų, į kuriuos turi būti atsakyta“, – akcentavo D.Griškevičius. Pasak jo, komisija būtų buvusi nereikalinga, jei A.Bilotaitė susitikimo su Seimo nariais metu būtų atsakiusi į užduotus klausimus. Tačiau neva ne tik kad neatsakė, bet ir sukėlė dar daugiau klausimų.

„Darbiečių“ frakcijos narys Artūras Skardžius iškėlė klausimą, kodėl konservatoriai tuo metu, kai vyksta karas Ukrainoje, kai kaimynai kelia provokacijas, kilusi nelegalų krizė, paskelbta nepaprastoji padėtis, į vidaus reikalų ministro postą deleguoja „kad ir tituluotą gražuolę, bet neišmanančią ir neturinčią jokios patirties“. Ir pasvarstė, ar tai nekelia pavojaus nacionaliniam saugumui. Tačiau plenariniam posėdžiui pirmininkavęs

Paulius Saudargas kažkodėl nusprendė, kad tai yra ministrės užgauliojimas, todėl išjungė A.Skardžiaus mikrofoną. Pastarasis nuėjo prie šoninio mikrofono ir pareiškė, kad žmogaus pavadinimas tituluota gražuole, ypač jei jis tokį titulą turi, tikrai nėra užgauliojimas. Į retorinus A.Skardžiaus klausimus D.Griškevičius teatsakė, kad vidaus reikalų ministrės „darbas kelia klausimų“.

Galiausiai Seimas nusprendė, kad komisija nereikalinga. Už jos sudarymą balsavo 50, prieš 61, susilaikė 4 parlamentarai. Dar vienu balsavimu nuspręsta projekto netgi negrąžinti tobulinti – jis atmestas galutinai.

Komisija, be kita ko, būtų turėjusi aiškintis, ar 2021 m. rugpjūčio 10 d. neramumų prie Seimo metu buvo naudotas riaušių malšinimo planas? Jei taip, tai koks? Ar buvo duotas įsakymas aktyvuoti masiniams neramumams malšinti ir viešajai tvarkai atkurti skirtą planą „Vėtra“? Jei taip, kas šį įsakymą davė ir kada? Ar įsakymas buvo įformintas pagal tuo metu galiojusių teisės aktų reikalavimus?

Ar ministrė A.Bilotaitė reikalavo R.Pociaus atsistatydinti iš pareigų, nuolat ji tikrino, elgėsi nepagarbiai, sukurdama darbui nemalonią psichologinę aplinką ir socialiai nesaugias darbo sąlygas bei baimes dėl galimybės netekti užtarnautų socialinių garantijų?