Paminklas „Už jūsų ir mūsų laisvę“ bus pastatytas Kryžių kalne

Vytauto Didžiojo karo muziejaus nuotr.
Visi kryžiaus komponentai surinkti fronto linijose.

Antradienį į Kaune esantį Vytauto Didžiojo karo muziejų atvežtas paminklas, skirtas visų Rusijos sukeltų karinių konfliktų aukoms atminti.

Idėja iš fronte surinktų minų skeveldrų, tūtų ir kito karo metalo, kuris sėjo mirtį, pagaminti kryžių prieš trejus metus kilo Lietuvos kariuomenės Karių reabilitacijos centro specialistui Ramūnui Šerpatauskui. Sumanynas įgyvendintas kartu su savanoriu, bataliono „Donbas Ukraina“ kariu Oleksa Sokil.

Vytauto Didžiojo karo muziejuje apie 200 kilogramų sveriantis kryžius bus eksponuojamas iki kitų metų vasario pabaigos, vėliau bus pristatytas Vilniuje, Klaipėdoje ir kituose Lietuvos miestuose.

Galiausiai paminklas bus pastatytas ir iškilmingai atidengtas Kryžių kalne.

Pasak R. Šerpetausko, šis kryžius vienintelis toks pasaulyje – visi jo komponentai surinkti fronto linijose. Taip Ukrainos kariai norėjo padėkoti Lietuvai už paramą.

R. Šerpatauskas su O. Sokil važinėjo po Ukrainą, susitiko su savanorių organizacijomis, pristatė projektą bei jo idėją. Akcija sulaukė didelio palaikymo, prisijungė kariniai vienetai, dalyvaujantys karo veiksmuose – surinkta 10 maišų „mirties“ metalo.

Poltavoje karo veteranai, pagal specialybę – kalviai, sukūrė kryžių pagal Ukrainos kazokų stilistiką. Kryžiaus centre – skydas, padalintas į dvi dalis – Lietuvos ir Ukrainos vėliavų spalvas, ant kurių pavaizduoti šių dviejų valstybių simboliai – Gediminaičių stulpai ir Tridantis.

Kryžių su užrašu „Už jūsų ir mūsų laisvę“ juosia asmens indentifikavimo žetonai (ID) su žuvusių Ukrainos karių vardais, data ir vieta. Tarp žetonų galima rasti ir 1991 metų sovietinės agresijos aukų Lietuvoje vardinius žetonus.

Kūrinio autoriaus, kalvio Anatolijaus Lavričenko teigimu, kryžius yra tarsi motinos figūra, o žetonai – jos liūdni papuošalai.

Sužeisti ukrainiečių kariai, dalyvavę Rusijos ir Ukrainos kare, Lietuvoje yra gydomi ir reabilituojami nuo 2014 metų rudens.

2017 metų balandį Lietuvos kariuomenės dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos Karių reabilitacijos centro Ukrainos karių laisvalaikio organizavimo kuratorius R. Šerpatauskas, palaikomas Ukrainos ambasados Lietuvoje, Kryžių kalne pastatė pirmąjį Ukrainos karių kryžių. Iš viso Kryžių kalne jau pastatyti 27 kryžiai.