Pajevonyse pastatytas V. Purono akcentas „Sukilimo atminimui“

Asmeninė nuotr.
Metalo kompozicija su dalgių ginkluotės akcentu sukurta 1863–1864 metų sukilimui atminti.
Pajevonyse, Vilkaviškio rajone, savaitgalį atidengtas šiauliečio dizainerio Viliaus Purono sukurtas meninis akcentas 1863–1864 metų sukilimui atminti.

Akcento iniciatorius ir fundatorius yra šiaulietis Gedeminas Vyšniauskas, kurio gimtinė Pajevonys. Tai gyvenvietė, esanti keliolika kilometrų nuo Vilkaviškio, netoli Lietuvos sienos. V. Puronas, kuris ėmėsi idėją įgyvendinti, akcentuoja, jog tai ir senoji jotvingių žemė, kurioje gausu ano laikmečio piliakalnių ir sentimentų.

V. Puronas sukūrė kompoziciją, menančią senovės dalgininkų ginkluotę. Jo žodžiais, „dalgis – simbolis įrankio, kuriuo tautiečiai gynėsi ir nuo bado, ir nuo atėjūnų, skriaudikų“.

Akcento idėja patiko vietos gyventojams ir dvasiškiams. Plastiška metalo vamzdžių bei dalgių konstrukcija, laikiusi sukilimo herbą, buvo pagerbta Vyčio bei krikščionybės kryžių duetu, laikmečio datomis.

Erdvinis metalo akcentas „Sukilimo atminimui“ priminė vietos gyventojams ne tik 1863–1864 metų kovas, bet dar tebedainuojamas anuomet šiame krašte gimusias liaudies dainas. Buvo prisimintos ir sąsajos su anuomet čia kunigavusio kunigo Tamošiaus Senkausko-Senkaus atminimu. Jis ragino parapijiečius sukilti ir už tai jam teko pajusti tremtinio dalią Sibire.

Akcento atidarymo ceremonija prasidėjo pasibaigus šv. Mišioms Pajevonio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Bendruomenės nariai gausiai susirinko aikštėje šalia meninio akcento. Šventinę ceremoniją pradėjo kūrinio dovanotojas kraštietis Gedeminas Vyšniauskas. Vilkaviškio rajono meras Algirdas Neiberka apdovanojo padėkos raštais akcento kūrėjus šiauliečius: kraštietį Gedeminą Vyšniauską, dizainerį Vilių Puroną bei pramonininką Ramūną Volbeką. Tik V. Puronas ir R. Volbekas negalėjo dalyvauti akcento atidaryme.

Dalyvavo ceremonijoje Europos parlamento narys Juozas Olekas, Jotvingių Kryžiaus Riterių Ordino magistras Artūras Rukas Daujotis, apsilankęs su keliais ordino nariais, Pajevonio seniūnė Gintauta Žaliniakienė, Šaulių sąjungos nariai, bendruomenės

Po iškilmingų pasisakymų buvo perkirpta atidarymo juosta, vietos klebonas Audrius Kurapka iškilmingai pašventino meninį akcentą.

Šventėje gausiai dalyvavo vietos gyventojai. Aplinką puošė Marytės Protasevičienės foto paroda „Pajevonys per foto objektyvą“. Žiūrovams mokinukai iš Vilkaviškio šoko tautinius šokius, dainavo Pajevonio moterų ansamblis „Aušrinė“.