Pagerbtos Šiaulių geto „vaikų akcijos“ aukos

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Minėjimas prasidėjo prie paminklinio akmens Trakų ir Ežero gatvių sankryžoje, žyminčio antro Šiaulių žydų geto vartus.

Lapkričio 5 dieną Šiauliuose vyko Šiaulių geto „vaikų akcijos“ 80-ųjų metinių minėjimas. Prisiminti aukas ir pagerbti jų atminimą sukvietė Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė su Šiaulių apskrities ir Šiaulių krašto žydų bendruomenėmis.

Skaudžios sukakties minėjimas prasidėjo prie paminklinio akmens Trakų ir Ežero gatvių sankryžoje, žyminčio antro Šiaulių žydų geto vartus.

Prisimenant nužudytus vaikus, prie paminklinio akmens buvo padėta ne tik gėlių, žvakių, akmenukų, bet ir žaislų. Minėjimo dalyviai rankose laikė žuvusiųjų, kurių gyvenimas truko taip trumpai, portretus.

Po pasisakymų ir žydiškų giesmių dalyvių eisena, nešina Lietuvos ir Izraelio vėliavomis, atėjo į Pasaulio tautų teisuolių skverą, jame pagerbė Šiaulių krašto žydų gelbėtojus.

Žiaurios sukakties minėjimas tęsėsi Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje, čia atidaryta Šiaulių apskrities žydų bendruomenės ir Izraelio Yad Vashem muziejaus specialiai šio tragiško įvykio 80-mečiui parengta paroda.

Parodoje eksponuojamos Šiaulių gete „vaikų akcijos“ metu nužudytų vaikų nuotraukos, saugomos Izraelio Holokausto memorialo ekspozicijoje.

Renginyje dalyvavo Izraelio ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein, Vokietijos ambasadorius Lietuvoje dr. Cornelius Zimmermann, Seimo nariai Rima Baškienė ir Stasys Tumėnas, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Šiaulių apskrities ir Šiaulių krašto žydų bendruomenės, kitų Lietuvos miestų žydų bendruomenių nariai.

Muzikiniais kūriniaias aukų atminimą pagerbė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos mokiniai.

Vienas žiauriausių Holokausto nusikaltimų buvo įvykdytas 1943 metų lapkričio 5 dieną – vadinamosios „vaikų akcijos“ metu Šiauliuose, Linkaičiuose, Zoknių aerodrome, Pavenčiuose ir Daugėliuose iš žydų buvo žiauriai atimti ir išvežti 725 vaikai kartu su 92 nedarbingais arba tuo metu dėl ligos nedirbusiais kaliniais. Nenorėdami palikti vienų vaikų, kartu su jais savanoriškai išvyko geto tarybos narys Beras Kartūnas ir vaikų gydytojas Urijas Rozvskis. Prekiniais vagonais pasmerktieji išvežti į Osvencimo koncentracijos stovyklą, ten visi buvo nužudyti.