Pagalba ne tik teismuose – kaip advokatai padeda verslui augti?

Pexels / Yan Krukau nuotr.
Būtų sunku rasti ambicingą verslą, kurio komandoje nebūtų teisininko ar teisininkės, ar stipraus konsultuojančių teisininkų komandos užnugario. Kartais gali pasirodyti, kad tai aktualu tik tiems, kurie verslą plėtoja itin konkurencingose ir sudėtingose rinkose, arba tiems, kurie susiduria su problemomis. Žinoma, tokiais atvejais teisininkų pagalba yra būtina. Vis dėlto, tokį požiūrį reikėtų puoselėti galvojant ne tik apie problemas, bet visus iššūkius, su kuriais susiduria įvairūs verslai. Ne tik nemalonius iššūkius, bet ir galimybių paieškas – kaip geriau apsaugoti verslą, kaip sukurti patrauklesnę įmonės kultūrą, kaip ir kur dar galima planuoti verslo plėtrą? Šiuos ir daugybę panašių klausimų kartu su įvairių verslų įkūrėjais ir atstovais teisininkų komandos apžvelgia kasdien.

Rizikų valdymo strategijos

Pradėkime nuo to, kad kiekvienas verslas yra ne tik apie dideles galimybes, bet ir apie rizikas. Tad kiekvienam verslui būtina galvoti apie abi dalis, o ne tik gražiąją pusę. Patyrę teisininkai gali padėti objektyviai įvertinti verslui kylančias rizikas įvairiais atžvilgiais – finansų valdymo, sandorių su partneriais, konkurencijos, intelektinės nuosavybės apsaugos ir kitų aspektų. Tuomet sudaromas rizikų valdymo planas, kuris krizinėse situacijose leidžia kur kas efektyviau spręsti kylančius iššūkius. O įvairių iššūkių kiekvienas ambicingas verslas, labai tikėtina, neišvengs.

Priklausomai nuo įmonės dydžio bei veiklos masto ir srities, kartais įmonėse teisininkas ar teisininkė yra komandos dalis. Vis dėlto, vienam žmogui aprėpti visus teisinius klausimus sunku. Todėl šiandien dažnas verslas papildomai nuolat konsultuojasi su skirtingų sričių teisininkais, kurie specializuojasi konkrečiose teisės srityse. Idealiu atveju, tai skirtingų specialistų įžvalgas pasiūlyti galinti verslo advokatų kontora.

Intelektinės nuosavybės apsauga

Šiandien teisininkai vis daugiau kalba apie intelektinę nuosavybę. Ne veltui – juk tai kartais yra didžiausias įmonės turtas. Unikali idėja, produktas ar paslauga, be kurių tiesiog neįmanomas konkurencingas verslas. Teisininkai čia atlieka itin svarbų vaidmenį, nuolat dirbdami tam, kad užtikrintų net ir pačių inovatyviausių produktų saugumą.

Specialistai padeda užtikrinti patentų, autorių teisių ir prekių ženklų apsaugą, kad kūrybinės idėjos ir išradimai būtų visapusiškai apsaugoti. Ši teisinė pagalba intelektinę nuosavybę paverčia strategine verslo priemone, skatinančia augimą ir atveriančia naujus pajamų srautus.

Plėtra tarptautiniu mastu

Plėtra yra kiekvieno kuriančio verslą tikslas ar bent svajonė. Jei tai planuojama globaliu mastu, patyrusių teisininkų konsultacijos leidžia įžvelgti naujas galimybes ir, labai svarbu, išvengti brangių klaidų. Į tarptautines rinkas žengti sudėtinga jau vien dėl to, kad reikia puikiai išmanyti užsienio šalių teisines sistemas ir užtikrinti tarptautinių įstatymų laikymąsi. Ką svarbu žinoti apie mokestinę sistemą, kuo skiriasi tam tikros srities rinkodaros teisiniai aspektai užsienio šalyje? Klausimų daugybė, o į juos visus atsakytu patiems, kartu įgyvendinant kitus verslo plėtros procesus, kokybiškai neįmanoma.

Įmonės kultūra – skaidri, sąžininga ir patraukli darbo aplinka

Kai kalbama apie įmonės kultūrą, dažnai diskutuojama apie darbuotojų ir darbdavių elgesį, vidines įmonės taisykles, komandiškumą skatinančias veiklas, biuro aplinką ir daugybę kitų dalykų. Tačiau viskas turėtų prasidėti nuo pamato – teisinės atitikties valstybės ir tarptautiniu mastu galiojantiems įstatymams. Lietuvos Respublikos darbo kodeksas, Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas ir kt. – svarbu ne tik apie juos žinoti, bet ir užtikrinti atitiktį.

Tai nėra tik teisiniai aspektai, kurie leidžia išvengti baudų. Tai pamatas, ant kurio statoma vidinė įmonės kultūra. Tokia, kurioje pakankamai dėmesio skiriama sveikiems darbdavio ir darbuotojų santykiams, kurioje kiekvienam darbuotojui aiškios jo pareigos ir teisės, kurioje darbuotojų duomenys tinkamai saugomi ir t.t. Užtikrinti atitiktį darbo teisei padeda advokatai, kurie kasdien gilinasi į šią sritį.

Galiausiai, specialistai, kurie kasdien seka naujienas įvairiose teisės srityse, lygiai taip pat domisi verslo pasaulio aktualijomis ir susiduria su įvairiausiomis situacijomis. Taigi, šių specialistų žinios ir patirtis padeda ne tik užtikrinti skirtingų teisės sričių atitiktį, bet ir auginti verslą – ieškant verslo bendruomenių, investuotojų, novatoriškų verslo plėtros strategijų ir pan. Šiandien teisininkai yra ne tik problemų sprendėjai, jie yra strateginiai verslo partneriai patarėjai gausybe aktualių klausimų.

Užs. Nr. 551169